Начало / Университетът / Администрация / Отдел „Университетски архив“ / Университетски архив / Описи на документи / Фонд № 42 - Професор Костадин Иванов Грозев, историк, 145 а.е.

Проф. д-р Костадин Иванов Грозев е роден на 24.04.1961г. в Пловдив. През 1985г. завършва специалност “История” в СУ “Климент Охридски”. От 1986г. е зачислен на редовна аспирантура по Най-нова обща история, а през 1990г. е назначен за старши асистент в катедра “Нова и най-нова обща история”; от 1993г. е главен асистент. През 2007 г. става доцент, а в 2017 г. професор.

Бил е и гост-преподавател в редица световни университети – Оксфорд, Уезлиян, Хъл и Тексас. През 2003г. получава медал “100 години дипломатически отношения България-САЩ”. Научните му интереси са били свързани със Съвременна история, Студената война, политическите процеси в САЩ през 20 век, теория и практика на дипломацията и др. Автор на редица трудове по Нова и съвременна история и учебни помагала. Костадин Грозев умира на 03.11.2017г. в София.

Неговият личен архив е предаден за съхранение в Университетски архив от племенника му Иван Грозев през лятото на 2019 г. Документите са в добро състояние и са били съхранявани в жилището на Проф. Грозев.