Начало / Новини

Новини и събития

В Биологическия факултет бе открит първият Център за приложни изследвания и иновации в България

В Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя официалното откриване на Център за приложни изследвания и иновации и Кариерен център към факултета.

Десет нови преподаватели се присъединиха към академичната общност на Софийския университет

По традиция ректорът на Алма матер проф. дфн Анастас Герджиков се срещна с най-новите си колеги и връчи трудовите им договори.

Проф. д-р Емил Георгиев бе удостоен с Почетния знак със синя лента на Софийския университет

В съдебната зала в Ректората на Софийския университет проф. д-р Емил Георгиев бе удостоен с Почетния знак със синя лента на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Дългогодишният преподавател по облигационно право получи отличието по случай 95-тата си годишнина, както и за приноса си за развитието на българското облигационно право и обучението на студентите в Юридическия факултет.

Изложба „Европейските площади и техните истории“

В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет бе открита фотографската изложба „Европейските площади и техните истории“. Автор е Каталин Д. Константин, а експозицията ще може да бъде разгледана до 19 октомври 2018 г.

Хиляди посетиха Астрономическата обсерватория на Софийския университет в есенния ден на астрономията

Традиционно катедра „Астрономия“ във Физическия факултет отбеляза есенния ден на астрономията с възможност за наблюдения, популярни лекции и разглеждане на най-старата обсерватория в България.

Семинар по проект „Еволюция на граматическия строеж на българския и руския език в съпоставителен план: корпусен анализ и формални граматики”

В Ректората се проведе семинар по проекта „Еволюция на граматическия строеж на българския и руския език в съпоставителен план: корпусен анализ и формални граматики”. Партньори по проекта са Софийският университет „Св. Климент Охридски” и Санктпетербургският държавен университет, Русия.

В Софийския университет се проведе Втората национална конференция „Оптометрия и очно здраве“

В Ректората се проведе Втората национална конференция "Оптометрия и очно здраве", организирана съвместно от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и Българския Съюз на оптометристите.

Свободата е върховна ценност, защитата на свободата – върховен дълг

На 4 октомври 2018 г. вестник „Труд“ публикува със съкращения текст от фейсбук страницата на Александър Урумов, в който се коментира програмата на учебен курс в Софийския университет. С подигравателен и агресивен език текстът внушава, че курсът е посветен на пропагандиране на хомосексуализъм, феминизъм и глобализация. Това разбира се не съответства на истината, тъй като специалностите, магистърските програми и курсовете в Софийския университет имат академичен, а не пропаганден характер и тяхната обективност и балансираност се гарантира от преминаването през редица академични процедури – разглеждане на Катедрен съвет, на Факултетен съвет и от общоуниверситетска Учебна комисия и приемане от Академичния съвет като част от съответните учебен план и учебни програми.

Конференция „Дезинформация и фалшиви новини – българският контекст”

Софийският университет “Св. Климент Охридски” бе домакин на конференцията „Дезинформация и фалшиви новини – българският контекст”. Организатор на форума е академична работна група, сформирана по инициатива на проф. д-р Мария Нейкова от Факултета по журналистика и масова комуникация. Целта на работната група бе да съсредоточи усилията на изследователи от различни области в посока търсене на устойчиви решения на проблемите в българската медийна среда.

Ден на програма „Еразъм“ в Алма матер

В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе „Еразъм ден“. Събитието е част от инициативата „Дни на Еразъм“ (ErasmusDays), организирана от Европейската комисия.