Начало / Новини

Новини и събития

Алма матер се включи в Световния алианс на университетите за чуждестранни изследвания

По инициатива на Пекинския университет за чуждестранни изследвания (BFSU) на 19 май в Пекин беше подписан Меморандум за създаването на Световен алианс на университетите за чуждестранни изследвания (Global Alliance of Foreign Studies Universities).

Завърши випуск 2016 г. на Историческия факултет

260 магистри и бакалаври от Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ получиха дипломите си за висше образование на тържествена церемония в Аулата в Ректората. 15 от абсолвентите са пълни отличници.

Департаментът за езиково обучение проведе първите изпити по български език на ученици от Чикаго за получаване на печата за двуезичност

От април 2017 г. българският език е включен в програмата за двуезичност на щата Илинойс, САЩ. Провеждането на изпитите на учениците от българските неделни училища е възложено на Департамента за езиково обучение при Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Празници на световни туристически дестинации – Португалия

В театралната зала в Ректората студентите от IV курс от специалност „Туризъм“ на Геолого-географския факултет на Софийския университет и техните преподаватели доц. Вера Николова и гл. ас. д-р Атанас Казаков представиха Португалия в рамките на Празниците на световните туристически дестинации.

Студенти от специалност „Скандинавистика“ бяха отличени от посланика на Кралство Дания

Посланикът на Кралство Дания в България Кристиан Кьонигсфелт изнесе лекция за понятието „хюге” и неговите социални и обществени измерения. Лекцията бе предвидена за преподаватели и студенти от специалност „Скандинавистика“ и беше на датски език.

Участие на преподаватели от Факултета по начална и предучилищна педагогика в международната конференция ERFCON 2017 „Growing resilience: researching beyond academia“

Проф. д-р Нели Петрова-Димитрова и докторант Яна Станева от Факултета по начална и предучилищна педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ взеха участие в международна конференция ERFCON 2017 „Growing resilience: researching beyond academia“ в Загреб, Хърватия.

Двама учени от Софийския университет получиха награди „Питагор“ за утвърдени учени в областта на природните инженерни науки

Проф. дхн Тодор Дудев и проф. дхн инж. Иво Грабчев са тазгодишните победители в категорията за утвърден учен в областта на природните инженерни науки. Проф. Дудев е ръководител на катедра „Фармацевтична и приложна органична химия“ във Факултета по химия и фармация, а проф. Грабчев – на катедра „Химия и биохимия, физиология и патофизиология“ в Медицинския факултет на Софийския университет.

Петото издание на европейския радиопроект „Europe on Air“ се проведе в съвместно партньорство на Софийския университет и БНР

За пета поредна година се състоя европейският радиопроект „Europe on Air”. Тазгодишното издание от 9 до 13 май 2017 се проведе за първи път в София в съвместно партньорство на радио „Бинар“ на Българското национално радио, програма „Зелена София” и Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет. Темата на проекта в София бе “Urban Green” .

XIV Научна конференция на нехабилитираните преподаватели и докторанти във ФКНФ

В Ректората на Софийския университет се проведе традиционната конференция на нехабилитираните преподаватели във Факултета по класически и нови филологии. В четиринадесетото издание на научния форум взеха участие 45 млади изследователи. На официалното откриване присъстваха представители на деканското ръководство на факултета, преподаватели, студенти и гости.

Най-добрите студенти-бакалаври в програма „Стопанско управление“ бяха наградени

В навечерието на 24 май катедра „Стопанско управление“ награди за високи академични постижения най-добрите студенти в бакалавърската програма „Стопанско управление“