Начало / Новини

Новини и събития

In memoriam

Софийският университет с дълбоко прискърбие съобщава, че на 4 август 2022 г. почина проф. д.и.н. Цветана Борисова Георгиева, изтъкнат български историк и антрополог, дългогодишен преподавател в Историческия факултет на университета, с изследвания по история на българските земи в Османската империя и в областта на етнологията, с водещо значение за развитието на българската османистика и антропология.

Театър-лаборатория „Алма Алтер“ гостува на международен фестивал в Полша

От 22 до 30 юли 2022 г. трупата на Театър-лаборатория „Алма Алтер“ гостува на фестивала „Експеримент“ в Збоншин, Полша. Тази година фестивалът се проведе под надслова „Необятност“. „Алма Алтер“ показа необятните си възможности, като застана пред полската публика с три представления („Цар Лъв“, „Животът е сън“, „Всяка жена крие в себе си едно жестоко „Не“) и един концерт. Всички те бяха специално подбрани и адаптирани за целите на фестивала.

In memoriam

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 30 юли 2022 г. на 86-годишна възраст почина доц. Анна Лилова, учен и университетски преподавател, с чието име е тясно свързано развитието на преводознанието и утвърждаването на теорията на превода като академична дисциплина в България.

Опелото ще се състои на 6 август 2022 г. от 14 ч. в църквата „Света София“ в гр. София.

Алма матер спечели проект за кредитна мобилност по програма „Еразъм+“

Софийският университет „Св. Климент Охридски” спечели нов проект за кредитна мобилност по програма „Еразъм+“ – „Мобилност на студенти и персонал в сферата на висшето образование, включващи трети страни, които не са асоциирани към Програмата" (КА171) за академичните 2022/2024 г.

Лятна школа и работна среща по проект EXTREME: „Научни изследвания и иновации в науката за колоиди и междуфазови граници”

Лятна школа и работна среща по проекта EXTREME се проведоха в курорта „Св. Св. Константин и Елена“, Варна, България. Проектът се финансира от Министерството на образованието и науката на Република България в рамките на Националната програма „Европейски научни мрежи“ и се координира от Софийския университет „Св. Климент Охридски”.

Приключи 59-тият летен семинар по български език и култура

Традиционният летен семинар по български език и култура, който се проведе за 59-ти път в Националния учебен център на Българския червен кръст в с. Лозен, бе официално закрит с тържествена вечер, посветена на българския фолклор. Той бе организиран от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с подкрепата и съдействието на Министерството на образованието и науката. Над 70 души от Европа и Азия участваха в семинара тази година.

In memoriam

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че почина проф. д-р Кругер Милованов, дългогодишен преподавател в Юридическия факултет на Алма матер.

Трето класиране на кандидат-студентите за учебната 2022/2023 г. в Софийския университет

Резултатите от третия етап на класирането на кандидат-студентите в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ за учебната 2022/2023 г. бяха обявени днес.

Успех за българския отбор на Международната олимпиада по география

Три сребърни медала спечелиха учениците, представили България на международната олимпиада по география, която се проведе от 12 до 17 юли 2022 г. в онлайн среда. Това са Даниел Димитров от 11 клас и Михаил Паскалев от 10 клас в МГ “Д-р Петър Берон” във Варна и Денис Урумов от 11 клас на 91. НЕГ “Проф. Константин Гълъбов” в София. В отбора участва още и Пламен Миланов от 11 клас на ПМГ "Васил Друмев" във Велико Търново, но малко не му достигна за медал.

Исторически успех за България на Международна олимпиада по биология

От 9 до 18 юли 2022 г. в гр. Ереван, Армения, присъствено се проведе Тридесет и третата Международна олимпиада по биология (IBO 2022). Предишните две години заради пандемията от COVID-19 състезанието протичаше онлайн. България е една от шестте страни-основателки на олимпиадата през 1989 г. Тази година олимпийците ни по биология постигнаха изключителен успех, след като и четиримата национални състезатели спечелиха медали в оспорваната надпревара сред над 250-те представители на 62 страни от целия свят.