Начало / Новини

Новини и събития

Завърши випуск 2022 г. на Факултета по математика и информатика

На тържествена церемония в 272-ра аудитория в Ректората на Софийския университет 350 бакалаври и магистри от Факултета по математика и информатика получиха дипломите си за завършено висше образование. С отличен успех завършват 50, седем от тях са пълни отличници.

10 студенти от Софийския университет бяха отличени със стипендии на Фондация „Еврика“ 2022/23

На тържествена церемония в София бяха връчени удостоверенията на стипендиантите на Фондация „Еврика“ за учебната 2022-2023 г. Сред отличените са десет студенти от различни факултети на Софийския университет. За своите постижения те получиха и подаръци от Алма матер, връчени от заместник-ректора акад. проф. дфзн Николай Витанов.

Международна студентска програма за културен обмен между Катедра „Кореистика“ и университета „Индок“, Сеул

В началото на януари се проведе първата по рода си международна студентска програма за културен обмен 2022-2023 между Катедра „Кореистика “към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и университета „Индок“, Сеул, Република Корея. За първи път от създаването й през 1995 г. на катедрата гостуваха 26 студенти и 4 преподаватели от университета „Индок“.

Самостоятелна онлайн изложба „KryptoGraphics“ на Регина Далкалъчева по проект „Графичната образност – нова реалност“

Представена бе самостоятелната онлайн изложба „KryptoGraphics“ на Регина Далкалъчева, осъществена по проект „Графичната образност – нова реалност“, в който авторката е партньор и куратор на художниците от Германия. Проектът е реализиран с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор и ръководител на проекта е доц. д-р Снежина Бисерова от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата.

GATE оглавява регионален хъб за борба с дезинформацията

На 26 и 27 януари 2023 г. в София се състоя първата среща по международния проект за създаване на Българо-румънска обсерватория за дигитални медии (BROD). В него Институтът „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE) към Софийския университет застава начело на регионален хъб за борба с дезинформацията. Проектът се финансира от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация.

Новият сезон на галерия „Алма матер“ бе открит с изложбата „Вертикала & Хоризонтала“

На 24 януари 2023 г. новият сезон на галерия „Алма матер“ в Ректората бе открит с изложбата „Вертикала & Хоризонтала“. Експозицията е по кураторски проект на проф. дн Лаура Димитрова, ръководител на Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет.

Академичният съвет прие документите за кандидатстудентската кампания на Софийския университет през 2023 г.

На заседание на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проведено на 25 януари 2023 г., бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2023 г. – Правилник , балообразуване за специалностите и график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии.

Софийският университет участва в Изложението на българските университети и колежи в Казанлък

За четвърта поредна година Младежкият общински съвет в град Казанлък организира Изложение на университетите и колежите в България. То се провежда в Младежкия дом в града. Софийският университет участва със свой щанд на изложението.

Софийският университет и Икономическият и социален съвет сключиха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков и председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова подписаха меморандум за сътрудничество. На събитието присъстваха и Смилена Костова – главен секретар на Икономическия и социален съвет, и Николай Павлов – директор на Дирекция „Икономически и социални въпроси“.

Институтът GATE организира седмица от събития „Обединени срещу дезинформацията“

Последната седмица на януари 2023 г. ще премине под мотото „Обединени срещу дезинформацията“ и ще бъде посветена на събития, организирани от институт „Големи данни в полза на интелигентно общество“ – GATE към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитията са част от ангажираността на GATE за използване на технологиите и големите данни в области, където те са особено необходими и полезни на обществото.