Начало / Новини

Новини и събития

Престижна световна класация извежда на челни места Софийския университет по привлекателност на възпитаниците сред работодателите

В оповестената на 23 септември 2021 г. класация QS Graduate Employability Rankings за 2022 година Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран на 301-500 място.

Европейска нощ на учените 2021

На 24 и 25 септември 2021 г. се проведе тазгодишното издание на Европейска нощ на учените. Събитието е ежегодна инициатива, която цели да доближи изследователите до широката общественост и да привлече младите хора към научна кариера. Мотото на Европейската нощ на учените е „Науката и иновациите са ключ към желаното бъдеще“.

Доц. д-р Снежина Бисерова получи почетен медал от Второто международно триенале за графика – малък формат „Инталио“ в Киев

Доц. д-р Снежина Бисерова от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получи почетен медал от Второто международно триенале за графика – малък формат „Инталио“ в Киев, Украйна.

Изследвания на учени от Алма матер промениха традиционни парадигми в научната литература

Научни изследвания на преподаватели от Катедрата по фармацевтична и приложна органична химия при Факултета по химия и фармация на Софийския университет са отразени в наскоро издаден учебник по органична химия на Националния автономен университет на Мексико.

Преподаватели от Катедра „Визуални изкуства“ участват в международна изложба в Българския културен институт във Варшава

Изложбата KOOPERATYWA 2 (седемнадесета колекция), с куратор проф. Марек Сак от Академията за изкуства „Вл. Стешеминки“, Лодз, Полша, беше представена в Българския културен институт във Варшава на 17 септември 2021 г.

Преподаватели от Факултета по науки за образованието и изкуствата с изложба в Ниш

На 16 септември 2021 г. по покана на Галерия АРТ55 в гр. Ниш, Р. Сърбия, беше открита изложбата „Cross points“ на проф. д-р Бисера Вълева и доц. д-р Анна Цоловска от Факултета по науки за образованието и изкуствата към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Второ издание на лендарт пленер „Между пясък и пяна“ на Катедра „Визуални изкуства“

За втора поредна година катедра „Визуални изкуства“ е инициатор на лендарт пленер. Той се проведе в Китен в периода 5-9 септември 2021 г. и е част от проекта „АRTел“, който се осъществява с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет. Пленерът е подкрепен и от Факултета за науки за образованието и изкуствата (ФНОИ) в лицето на неговия декан проф. дн. Милен Замфиров. Ръководител на проекта е гл. ас. д-р Красимира Дренска.

Уъркшоп на тема: „Приемственост, норма и сакралност в арабския език и ислямската култура“

През периода 10–12 септември 2021 г. в гр. Смолян Катедра „Арабистика и семитология“ проведе уъркшоп на тема „Приемственост, норма и сакралност в арабския език и ислямската култура“, в рамките на който бяха изнесени заключителни доклади и се състояха семинарни дискусии в рамките на научноизследователския проект „Съвременни тенденции в арабистиката и ислямознанието”, финансиран от Фонда за научни изследвания на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Факултет по класически и нови филологии.

На тържествена церемония във Физическия факултет Алма матер и Обединеният институт за ядрени изследвания сключиха споразумение за сътрудничество. По време на събитието в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе открит и Информационен център на Обединения институт по ядрени изследвания.

Позиция на Софийския университет по повод изказвания на служебния министър на културата проф. Минеков

На 13 септември в гр. Балчик служебният министър на културата проф. Минеков е дал пресконференция, на която една от темите е бил Архитектурно-парковият комплекс „Двореца“, гр. Балчик. По време на пресконференцията министър Минеков си е позволил да изкаже няколко неверни твърдения относно начина на управление на Университетската ботаническа градина – гр. Балчик, които са обидни за Софийския университет.