Начало / Новини

Новини и събития

Стартира кампанията за кандидатстване на педагогическите специалисти за професионално-квалификационни степени

На 01 юни 2020 г. в Департамента за информация и усъвършенстване на учители /ДИУУ/ стартира кампанията за кандидатстване на педагогическите специалисти за професионално-квалификационни степени. Във връзка с пандемичната обстановка в страната документите ще се подават по електронен път на специално създадената за това платформа .

Виртуална разходка в Университетската ботаническа градина – Балчик

След месеци на изолация Университетската ботаническа градина - Балчик „отвори“ врата за виртуална разходка.

Студенти на Софийския университет заеха първите места в конкурса за млади учени Лаборатория за слава FameLab

На 17 май 2020 в София се проведе националният финал на конкурса за млади учени Лаборатория за слава FameLab. Конкурсът тръгва от Фестивала на науката в Челтнъм, Обединеното кралство и се организира за четиринайсета поредна година в България от Британски съвет с подкрепата на Министерството на образованието и науката и Аурубис България. Софийският университет е дългогодишен партньор на FameLab и е висшето училище и научна организация с най-много победители в историята на конкурса.

Проф. Георги Каприев получи наградата „Питагор” в категорията хуманитарни и социални науки

За дванадесета поредна година Министерството на образованието и науката връчи наградите „Питагор“ за принос в развитието на българската наука. Сред учените, получили престижната награда, е проф. Георги Каприев от Философския факултет на Софийския университет. Той бе удостоен по повод постиженията му в хуманитарните и социалните науки.

Награждаване на участници във визуалната викторина „Познавате ли съкровищата на България?“

На 24 май 2020 г. в двора на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе церемония по награждаване на участници във визуалната викторина „Познавате ли съкровищата на България?“.

Проф. Анастас Герджиков: „За стремежа към знание няма непреодолими пречки“

Скъпи преподаватели и студенти,

Скъпи приятели на Софийския университет,

За първи път от спонтанното възникване на празника на българската просвета и култура, според някои сведения – преди повече от 200 години, няма да имаме възможност с шествия, събрания и празненства да се преклоним пред делото на създателите и апостолите на славянската писменост и култура, първоучителите светите братя Кирил и Методий и техните ученици.

Заповед № РД – 19-179 /21.05.2020 г. на ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“

На основание чл. 32, ал. 1, т. 1 от Закона за висшето образование, чл. 29, ал. 2, т. 7 и 10 от ПУДСУ и Заповед РД-01-268 от 15.05.2020 г. на Министъра на здравеопазването, с цел ограничаване на опасността от разпространение на COVID-19 (коронавирус)

Софийският университет ще участва в процеса на реинтеграция на български учени, завърнали се от чужбина

В Централното фоайе в Ректората се проведе брифинг, на който министърът на образованието и науката Красимир Вълчев съобщи, че Министерският съвет е одобрил актуализацията на Националната научна програма „Петър Берон. Наука и иновации с Европа“, с която ще се ускори реинтеграцията на български учени, които се връщат да работят в България, като се финансират техни проекти.

Пояснения във връзка с решението на Академичния съвет за кандидат-студентската кампания в Софийския университет

Във връзка с публикации в медиите, в които се твърди, че в специалност „Право“ в Софийския университет ще се приема без изпит и че решението на Академичния съвет ощетява кандидатите, които не са подали навреме заявления за втора или трета матура по балообразуващ предмет, съобщаваме следното:

Студенти на Алма матер се включиха в националната телефонна линия на Министерството на труда и социалната политика

В периода на извънредното положение студенти от Катедра „Социална педагогика и социално дело на Факултета по науки за образованието и изкуствата се включиха като доброволци в националната телефонна линия на Министерството на труда и социалната политика и оказваха психологическа подкрепа на нуждаещи се групи. Така те не само изразиха съпричастността си към борбата срещу коронавируса COVID-19, но и се включиха в процеса.