Начало / Новини

Новини и събития

Специалност "Публична администрация" отбелязва своята 20-годишнина

Специалност „Публична администрация“ към Философския факултет отбелязва своя 20-годишен юбилей с конференция на тема: "Международният трансфер на административни модели и инструменти: възможности, ограничения и рискове". Научният форум ще продължи от 26 до 28 април 2017 г. и в него ще участват изследователи от България, Германия, Франция, Белгия, Русия, Украйна, Гърция, Литва и Полша.

Предприемачи от Силициевата долина гостуваха на Софийския университет

В Ректората на Софийския университет се проведе дискусия с участието на предприемачи от Силициевата долина и Tech Valley. Норман Винарски, Майкъл Марвин, Джейми Уилямс, Лари Бийл, Богомил Балански, Дафина Тончева и Васил Терзиев изнесоха лекции и участваха в дискусия за инвестициите, предприемачеството, стартиращите компании и образованието.

Майстори от различни страни демонстрираха стари техники за изработване на дантела

В двора на Ректората се проведе демонстрация на стари техники за изработване на дантела. Събитието се организира от магистърската програма „Интерпретативна антропология“ към Факултета по славянски филологии съвместно с Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей към БАН и СедянкаТа.

Фотографска изложба на Красимира Василева гостува в Софийския университет

В Галерия „Алма матер“ бе открита фотографската изложба „Съдба“ на Красимира Василева. Събитието е организирано от Културния център на Софийския университет. Изложбата може да бъде разгледана до 11 май 2017 г.

Факултетът по славянски филологии организира научен форум на тема: "Надмощие и приспособяване"

В Ректората на Софийския университет започна традиционният форум на Факултета по славянски филологии. Темата на тазгодишното издание, в което участват повече от 160 изследователи от България и чужбина, е "Надмощие и приспособяване". Литературоведските четения на конференцията са посветени на 80-годишнината на проф. Никола Георгиев.

Среща на директорите на Европейските ботанически градини се проведе в Университетската ботаническа градина в Балчик

Европейският консорциум на ботаническите градини проведе своята редовна среща в Университетската ботаническа градина в Балчик. На срещата присъстваха директорите на почти всички ботанически градини в Европа. Участието на Ботаническите градини към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в Консорциума е най-високата атестация за високото ниво на тяхната работа.

Приключва първата кандидатстудентска сесия на Софийския университет за учебната 2017/2018 година

Днес в 9.00 часа в 272-ра аудитория на Ректората на Софийския университет Фатме Капсозова от гр. Троян изтегли темата, по която ще пишат явилите се на изпита по биология: „Ензими – свойства, механизъм на ензимното действие. Фактори, оказващи влияние върху ензимната активност“. Радостина Божева от гр. Смолян изтегли вариант № 1 на тестa.

Започна Седмицата на китайското кино

Стартира Седмицата на китайското кино, която се организира за трети пореден път от Институт "Конфуций" към Софийския университет съвместно с Дома на киното. В програмата са предвидени шест игрални и документални филма, образци на китайското киноизкуство. Входът е свободен срещу безплатен билет от касата на Дом на киното. Всички филми са с български субтитри.

Докторантска конференция по политически науки се проведе в Софийския университет

Университетът бе домакин на съвместна докторантска конференция по политически науки на тема „България и Европейският съюз десет години по късно – какво (не)постигнахме?“. Събитието бе организирано за втора поредна година от катедрите „Европеистика“ и „Политология“ към Философския факултет, с подкрепата на Фондация за свободата „Фридрих Науман“.

Университетската библиотека "Св. Климент Охридски" е домакин на изложбата "110 години от рождението на проф. Иван Дуйчев"

Изложбата, посветена на 110 години от рождението на проф. Иван Дуйчев, се организира от Университетската библиотека "Св. Климент Охридски", съвместно с Центъра за славяно-византийски проучвания "Иван Дуйчев". Тя може да бъде разгледана до 29 април 2017 г.