Начало / Новини / Новини и събития

   
Трета партньорска среща по проект DECIDE: De-biasing in Higher Education for Improved Decision-making Skills

На 22 и 23 април 2025 г. в Истанбул се проведе третата партньорска среща по проект DECIDE: De-biasing in Higher Education for Improved Decision-making Skills (Erasmus+). Домакин бе Koc University.

Паметна плоча на Любен Каравелов бе поставена на сградата българското консулство в Белград

На 29 април 2025 г. на фасадата на сградата на българското консулство в Белград бе поставена паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов. Избраната дата не е случайна – на 29 април 1872 г. започва заседанието на БРЦК в Букурещ, на което Любен Каравелов е избран за председател.

Възможности за развитие на дигитално-медийната грамотност

Възможност за развитие на умения в областта на дигитално-медийната грамотност и обучение, свързано с успешното справяне с дезинформацията, предлага Софийският университет „Св. Климент Охридски“ от есента на 2025 г. Обучителните курсове по темата са предназначени за действащи учители от всички нива на образованието.

Преподаватели от Геолого-географския факултет на Софийския университет проведоха обучение на учители

На 28 и 29 април 2025 г. в Слънчев бряг деканът на Геолого-географския факултет на Софийския университет проф. дн Климент Найденов и неговите колеги доц. д-р Евгения Сарафова и доц. д-р Димитър Желев проведоха обучение на учители по география и икономика от област Бургас.

Геолого-географският факултет бе съорганизатор на Българския географски фестивал 2025

На 26 и 27 април 2025 г. Варна беше домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие в страната, популяризиращо науките за Земята. Основен организатор на форума бе Геолого-географският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Публични лекции на професор Йоханан Фридман, международно признат учен в областта на близкоизточните изследвания и ислямознанието

Катедрата по арабистика и семитология и Центърът за изследване на религиите бяха домакини на семинар и публични лекции на професор Йоханан Фридман (Hebrew University of Jerusalem), международно признат учен в областта на близкоизточните изследвания и ислямознанието.

Председателят на ЕС Антонио Коща се запозна с възможностите на България в областта на изкуствения интелект

Възможностите на България за развитие в областта на изкуствения интелект бяха демонстрирани на председателя на Европейския съвет Антонио Коща през третия ден от визитата му в нашата страна. Министър-председателят Росен Желязков придружи Антонио Коща в Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където се запознаха с настоящия резултат от работата на млади учени от 26 националности.

Във ФЖМК започна международният семинар „Медийна среда и медийни изследвания“

Започна международният семинар на тема „Медийна среда и медийни изследвания – методология, метаанализ, тенденции“, организиран от Центъра за медийни изследвания към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Семинарът се провежда онлайн чрез платформата Zoom и е част от програмата за честване на 50-годишния юбилей на ФЖМК.

Софийският университет започна работа по проект за културните връзки между България и Република Северна Македония

Стартира проект BGMK0200027 - „КУЛТУРНА ЗОНА - общност на културно наследство и атрактивен всесезонен туризъм“ (CULTURAL AREA - CULTURAL heritage community and AttRactive all-sEAson tourism), по Покана 1 на Териториална стратегия, Приоритет 3 "Интегрирано развитие на трансграничния регион", Програма INTERREG VI-A IPA България Северна Македония 2021-2027, по който Софийският университет “Св. Климент Охридски” отговаря на експертно и логистично ниво за реализиране на предвидените меки мерки в дейностите.

Ректорът и посланикът на Австрия подписаха договор, уреждащ статута на Австрийската библиотека „Д-р Волфганг Краус“

На 28 април 2025 г. ректорът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Георги Вълчев и Н. Пр. посланикът на Република Австрия в България г-жа Андреа Икич-Бьом подписаха нов договор, уреждащ статута на Австрийската библиотека „Д-р Волфганг Краус“.

Пролетен ден на отворените врати във Физическия факултет – вдъхновение чрез наука и образование

На 26 април 2025 г. Физическият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ отвори широко вратите си за повече от 300 гости от всички възрасти. Пролетният ден на отворените врати 2025 събра ученици, учители, родители и приятели на науката от цялата страна.

Признание за директора на Университетските ботанически градини от Съюза на ландшафтните архитекти в България

Директорът на Университетските ботанически градини и член на Европейския консорциум на ботаническите градини д-р Красимир Косев беше удостоен с почетен знак за изключителния му принос към дейността и развитието на Съюза на ландшафтните архитекти в България.

Боян Жечев стана победител в XX Национално състезание по компютърни мрежи за ученици

Двадесетото национално състезание по компютърни мрежи за ученици от 8 до 12 клас се проведе в периода 25–27 април 2025 г. Събитието е традиционно организирано от Министерството на образованието и науката, Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – Факултет по математика и информатика и Мрежовата академия към Софийския университет.

Проект Twin2Green на Стопанския факултет получи финансиране от 2,9 млн. лв. по ПНИИДИТ

Стопанският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ получи финансиране за проекта Twin2Green по Програмата „Научни изследвания, иновации и дигитализация за интелигентна трансформация“ (ПНИИДИТ) 2021-2027 г.

Софийският университет намира място в поредна престижна класация

Софийският университет е класиран на 811 място сред най-добрите университети в света и на 320 място сред най-добрите университети в Европа в оповестената на 25 март 2025 г. независима класация на EduRank https://edurank.org/ , базирана във Великобритания.

Анализирани са данни за 14 131 университета от 183 държави, 2785 от тях са от Европа.

Във Факултета по химия и фармация се проведе Национален ученически конкурс „Празник на химията“

През месец април 2025 г. традиционно се провежда Националният ученически конкурс „Празник на химията“, предназначен за ученици от средното училище, ръководени от техните учители по Човекът и природата и Химия и опазване на околната среда. Този научен форум има конкурсен характер и цели да развива способностите и талантите на учениците в областта на химията. Той включва екипна работа на ученик и учител в процеса на проучване, систематизиране и представяне на знания и умения по предварително поставени от организаторите на събитието теми.

Завърши изграждането на нов технологичен център на Софийския университет

Завърши строежът на нов технологичен център на Софийския университет. Сградата бе построена в рамките на проект BG05M2OP001-1.002-0019 „Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика", финансиран от Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, съфинансирана от Европейския съюз чрез Европейските структурни и инвестиционни фондове.

Пет проекта на учени от Софийския университет бяха отличени сред най-успешните за 2024 година на Фонд „Научни изследвания“

На 23 април 2025 г. в тържествената зала „Проф. Марин Дринов“ на Българската академия на науките се проведе официалната церемония по награждаване на най-успешните научни проекти, финансирани от Фонд „Научни изследвания“ на МОН и отчетени през 2024 г. Представени бяха 22 проекта в различни научни области, отличили се с високи научни постижения, иновации и принос към развитието на българската и световната наука. Пет от отличените проекти са на учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Две статии в списание “Nature” с участие на групата по изчислително моделиране на катализатори и нови материали към катедра „Органична химия и фармакогнозия“

През февруари и април 2025 година едно от най-авторитетните научни списания “Nature” публикува две статии с участие на учени от групата по изчислително моделиране на катализатори и нови материали към катедра „Органична химия и фармакогнозия“ от Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ с ръководител проф. Георги Вайсилов.

Наградени бяха победителите в конкурса "Най-добър младежки стартъп" в България

В Аулата в Ректората на Софийския университет се проведе церемония, на която бяха наградени победителите в конкурса "Най-добър младежки стартъп" в България. Основните организатори на конкурса са Фондът на фондовете и Софийския университет "Св. Климент Охридски". Конкурсът се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа.

Подписан бе меморандум за развитие на бакалавърска и магистърска програма „Преподаване на китайски език“

В Заседателна зала 1 в Ректората Софийският университет „Св. Климент Охридски“, Центърът за езиково обучение и сътрудничество и Пекинският университет за чужди езици сключиха меморандум за разбирателство за развитието на съвместната бакалавърска програма и магистърска програма по „Преподаване на китайски език“.

Първа образователна работилница „BigPicnic“ в Университетската ботаническа градина - Балчик

На 23 април 2025 г. пред Експозиционната оранжерия в Университетската ботаническа градина – Балчик, се проведе първата от поредица образователни работилници с ученици от началния курс на СУ „Христо Ботев“, гр. Балчик.

Изложба „Графика и скулптура“

В периода 15-30 април Галерия „Алма Матер“ в Софийския университет представя съвместна изложба „Графика и скулптура“ на проф. д-р Фехим Хускович и проф. д-р Валентина Стевановска от Факултета по изящни изкуства в Скопие, Република Северна Македония.

Проф. д-р Мария Нишева бе удостоена с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента

На заседание на Академичния съвет на Софийския университет ректорът проф. д-р Георги Вълчев удостои проф. д-р Мария Нишева с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Проф. д-р Мария Нишева получи отличието за своите високи постижения в преподавателската и научноизследователската дейност и принос за развитието на Факултета по математика и информатика.

In memoriam

С дълбоко прискърбие Софийският университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 21 април 2025 г. почина доц. д-р Захари Захариев (1953-2025 г.), дългогодишен преподавател в Департамента за информация и усъвършенстване на учители по методика на обучението по философия.

INSAIT представя MamayLM – голям езиков модел от последно поколение на украински

След успеха на BgGPT: Институтът към Софийския университет превръща България в единствената страна в Европа, която има не само изкуствен интелект, обучен на родния ѝ език, но и създава високопроизводителни модели за други държави

Публична лекция на д-р Иржи Несеба от Университетa „Мендел“ в Бърно

На 15 април 2025 г. Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше домакин на публична лекция на д-р Иржи Несеба, преподавател в катедра „Социални науки“ към Университета Мендел в Бърно.

Алма матер бе домакин на кръгла маса на тема "Европейската архитектура на сигурността в криза?"

На 15 април 2025 г. в зала "Яйцето" в Ректората се проведе кръгла маса на тема "Европейската архитектура на сигурността в криза?". Организатори на събитието бяха магистърска програма "Международна сигурност" на Юридическия факултет с ръководител доц. д-р Мира Кънева и магистърска програма „Кризи, конфликти и дипломация в световната политика“ на Историческия факултет с ръководител доц. д-р Борис Стоянов.

Работилница за великденски яйца в Софийския университет

Във фоайето на Историческия факултет се проведе Работилница за великденски яйца. Всяка година преподаватели и студенти от специалност „Етнология и културна антропология“, съвместно с Академично етноложко сдружение – Софийски университет, организират своята традиционна работилница за писани великденски яйца.

10 от 4000: INSAIT обяви избраните студенти за летния си изследователски стаж

Възпитаници на университети като „Карнеги Мелън“, Станфорд и Масачузетския технологичен институт са сред десетте избрани студенти, които ще участват в лятната стажантска програма за бакалаври на Института INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. През тази година рекордните над 4000 студенти от елитни университети от цял свят кандидатстваха за възможността да работят по лятната изследователска програма на българския институт в София.

Изложба карикатури на Жоао Абел Манта „Илюстрации на 25 април“

В Централното фоайе в Ректората бе открита изложба карикатури на Жоао Абел Манта „Илюстрации на 25 април“. Тя се организира съвместно от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания при Факултета по класически и нови филологии, Центъра по португалски език към Посолството на Португалската република в София и Научноизследователска катедра „Жозе Сарамаго“ при ФКНФ със съдействието на Музея на град Лисабон.

Проф. Цоловска и проф. Вълева от ФНОИ представят авторски картини във Варна

Преподавателите от катедра "Визуални изкуства" на Факултета по науки за образование и изкуства към Софийски университет "Св. Климент Охридски" проф. д-р Анна Цоловска и проф. д-р Бисера Вълева представят авторски творби, които включват скулптура и живопис, в съвместна изложба "Примавера" в престижната варненска галерия Le Papillon Art Gallery от 10 до 29 април 2025 г.

Научноизследователският кораб „Св. Св. Кирил и Методий“ се завърна от третото си пътуване до Антарктида

С тържествен военен ритуал след 155-дневна мисия и 45 дни престой на ледения континент на 11 април 2025 г. във Варна бе посрещнат научноизследователският кораб „Св. Св. Кирил и Методий“, който се завърна от третото си пътуване до Антарктида и изпълнението на 33-ата Българска полярна експедиция до остров Ливингстън.

Областният управител на Варна посети Университетската ботаническа градина в Балчик

На 11 април 2025 г. областният управител на Варна г-жа Андрияна Андреева и служители от Областната администрация посетиха Университетска ботаническа градина в Балчик.

Ден на отворените врати се проведе във Факултета по математика и информатика

На 13 април 2025 г. се проведе ежегодното издание на Деня на отворените врати на Факултета по математика и информатика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

Втори семинар по проекта ОРБИТ се проведе в Софийския университет

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и НПО „Линкс“ в рамките на проекта ОРБИТ, финансиран от Reinforcing project, проведоха втори семинар за опитни изследователи „В орбитата на отворената наука: заблуди и факти“.

С изпит по биология завършва първата кандидатстудентска сесия за учебната 2025/2026 година

В 9.00 ч. в 272 аудитория в Ректората на Софийския университет започна изпитът по биология, за участие в който са подали заявления 877 кандидат-студенти.

С изпит по математика продължава първата кандидатстудентска сесия на Софийския университет за учебната 2025/2026 г.

В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет бе дадено началото на изпита по математика за кандидат-студенти. Кандидат-студент изтегли тема № 3, по която ще работят 879 кандидати, подали заявления за явяване на изпита.

В Алма матер бе представен филмът „Весел е циганският живот“

На 9 април 2025 г. в Заседателна зала 2 в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше проведена публична прожекция-дискусия на филма „Весел е циганският живот“ на режисьорката Людмила Живкова.

Доц. д-р Ивайло Найденов – декан на Богословския факултет, е гост на студентското предаване „УниверситетЪт“ на телевизия „Алма Матер“

Доц. д-р Ивайло Найденов – декан на Богословския факултет към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, разказва за своя професионален и духовен път в поредното издание на студентското предаване „УниверситетЪТ“.

Учени от Софийския университет обединяват AI и ядрен синтез в търсене на чиста енергия

На 10 април 2025 г. в Института GATE се проведе Fusion Future Conference – събитие, посветено на бъдещето на ядрената енергия, образованието и изкуствения интелект. Конференцията беше организирана от Alpha Ring International в партньорство с Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и събра учени, бизнес лидери и представители на институции, за да обсъдят ключовата роля на ядрения синтез в глобалната енергийна трансформация и възможностите за развитие пред българските студенти.

Конференция във ФЖМК постави фокус върху медийната грамотност

В зала Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе първата конференция на тема „Влиянието на фалшивите новини върху европейските демокрации“. Събитието е част от проекта „Media Masters: Повишаване на медийната грамотност“ (CERV-2023-CITIZENS-CIV-01148165), финансиран по програма „Граждани, равенство, права и ценности“ на Европейския съюз. По проекта работи консорциум от девет държави от Европейския съюз – България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Гърция, Кипър, Словения, Ирландия.

Завърши випуск 2024 г. на Факултета по класически и нови филологии

250 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. получиха дипломите си за завършено висше образование. С отличен успех завършват 120 абсолвенти, а пълните отличници са десет. Дипломите бяха връчени на две церемонии за отделните специалности.

Международна научна конференция „Живот в преход на римската граница: Долният Дунав хрез IV–VII в.“

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е домакин на Международната научна конференция „Живот в преход на римската граница: Долният Дунав през IV–VII в.“ Двудневният научен форум започна в Заседателна зала 1, а в него ще вземат участие с доклади утвърдени учени и докторанти от различни научни институции от България и чужбина.

Кариерен форум на Юридическия факултет на Алма матер

В Централното фоайе на Ректората се проведе годишният Кариерен форум на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Организатори са Кариерният център на факултета и Факултетният студентски съвет.

Вторият ден от Кариерните дни на ФЖМК бе посветен на специалностите „Връзки с обществеността“ и „Комуникационен мениджмънт“

На 8 април 2025 г. се проведе вторият от Кариерните дни на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Тематичният акцент този път беше върху студентите от специалностите „Връзки с обществеността“ и „Комуникационен мениджмънт“. Инициативата привлече силен интерес и събра в изпълнената до краен предел аула на факултета студентите от първи до четвърти курс от двете специалности.

Завърши випуск 2024 г. на Факултета по химия и фармация

На тържествена церемония в Аулата в Ректората 156 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Факултета по химия и фармация получиха дипломите си за завършено висше образование. 25 са абсолвентите, завършващи с отличен успех. 7 са пълните отличници.

In memoriam

С дълбоко прискърбие Софийският университет съобщава, че на 7 април 2025 г. си отиде доц. д-р Лидия Асенова Терзийска (1940–2025) – изтъкнат учен, преподавател и основател на университетската украинистика в България, дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии.

Поклонението ще се състои на 10 април 2025 г. от 13:00 ч. на Централните софийски гробища.

Петото издание на благотворителния базар „Купи книга, дари надежда“ събра над 5 хиляди лева за училището в село Русаля

На 4 април 2025 г. при голям интерес в Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се събраха стотици хора, които обичат да четат и да помагат. Дни преди Великден Студентският съвет при Софийския университет реши да привлече внимание към училището за деца в неравностойно положение в търновското село Русаля. Студентският съвет успя да събере над 5 хил. лева, които ще бъдат предоставени на училището.

Награждаване на победителите в четвъртото издание на конкурса в памет на проф. Вера Ганчева

На 7 април 2025 г. в Заседателна зала 1 в Ректората специалност „Скандинавистика“ към катедра „Германистика и скандинавистика“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ награди победителите в четвъртото издание на конкурса за превод на художествена проза и поезия за студенти и ученици, изучаващи скандинавски езици. Конкурсът e посветен на паметта на проф. д-р Вера Ганчева, изтъкната скандинавистка, преводачка, преподавателка, издателка и учен.