В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе открита публична дискусия на тема: „EU SatCen: Сигурността на ЕС, наблюдавана от Космоса“. Специален гост на събитието бе контраадмирал Луи Тилие, директор на Сателитния център на Европейския съюз (EU SatCen) – ключов орган за сателитно наблюдение и геопространствено разузнаване на ЕС.
Във Факултета по химия и фармация се проведе Кариерен форум "Ден на кариерното развитие" 2025. Организатори на събитието са деканското ръководство, Факултетният студентски съвет и Кариерният център на факултета.
В Аулата в Ректората на Софийския университет започна международната научна конференция „Действие и бездействие в езика, литературата и културата“. Събитието, което ще се проведе в рамките на три дни, е организирано от Факултета по славянски филологии на Алма матер.
В периода 15-16 май 2025 г. в зала „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе първото издание на инициативата „EU Funds Forum“ с наименование „Защита на финансовите интереси на ЕС и инвестиционни възможности“.
В Театралната зала в Ректората се проведе Езикова работилница за всички чуждестранни студенти и любители на езиците. Тя се организира от Катедра „Български език като чужд“ и Факултета по славянски филологии.
На 14 и 15 май 2025 г. Факултетът по класически и нови филологии и Центърът за източни езици и култури бяха домакини на д-р Филипо Коста Буранели, старши преподавател (доцент) по международни отношения в Института за международни отношения на университета „St Andrews“, Великобритания.
На 16 и 17 май 2025 г. се проведе XXXVII Републиканска студентска олимпиада по програмиране, едно от най-значимите събития в областта на компютърните науки в България. Олимпиадата предизвика изключителен интерес и привлeче на рекорден брой участници. В надпреварата участваха деветнадесет отбора от десет различни университета, което представлява най-голямото участие през последните години.
На 5 май 2025 г. доц. д-р Искрен Иванов, преподавател в Катедра „Политология“ към Философския факултет на Софийския университет, изнесе публична лекция на тема The Ukraine War and The Future of NATO, организирана от School of International Studies към Macquarie University в Сидни, Австралия.
В периода 04 март - 16 май 2025 се проведе смесената интензивна програма “AI for Information Professionals” с участието на студенти и преподаватели от пет университета - Софийски университет, Философски факултет, катедра „Библиотекознание, научна информация и културна политика“, Университет за приложни науки и изкуства, Хановер, Германия, Университет на Западна Атика, Гърция, Университет на Осло Метрополитън, Норвегия и Варшавския университет, Полша.
В Централното фоайе в Ректората бе открита гостуващата изложба на Регионалната библиотека „Любен Каравелов“ – Русе „Ex libris - от знак за собственост към белег за индивидуалност“.
В навечерието на 24 май Университетската библиотека представя историческото развитие на първите учебници в началното училище, които подпомагат ограмотяването на учениците и усвояването на умения за четене и писане. Изложбата „А, Б, В. Буквари. Автори. Изследователи“ е по повод 1170 години от създаването на първата българска азбука.
На 59-та Международна Менделеева олимпиада по химия, най-добрите ни гимназисти по химия, класирали се на първите четири места на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда, се представиха отлично и спечелиха четири медала - 1 сребърен и 3 бронзови. Българските участници се конкурираха със 188 състезатели от 40 държави.
На 13 май 2025 г. изследователската група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ проведе кръгла маса на тема „Глобалните предизвикателства и стойността на университетите“ като част от работата си по проекта SUMMIT , финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост.
В периода от 11 до 17 май 2025 г. група от двадесет студенти и докторанти от Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ участва в смесена интензивна програма (Blended Intensive Programme – BIP) „Progress in Human Geography“, организирана съвместно с четири университета от България, Полша и Румъния.
С тържество, което се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Стопанският факултет отбеляза 35 години от своето възстановяване. Празникът бе под надслов „Винаги крачка напред – 35 години лидерство и иновации“.
В Биологическия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски се проведе традиционното събитие "Биофест". То е насочено към запознаването на кандидат-студенти, студенти, докторанти и по-широка аудитория с дейностите на катедрите и самостоятелните звена на Биологическия факултет.
В периода 23-24 април 2025 г. в Орлеан, Франция, се проведе заключителната среща на европейския проект PROMISCES, домакинствана от Френския геоложки институт - BRGM . В събитието участва и екипът на Софийския университет, представен от доц. д-р Евгения Бенова, доц. д-р Йована Тодорова и гл. ас. д-р Пламена Маринова от Центъра за компетентност Clean&Circle.
На 14 май 2025 г. в 130-та аудитория на Факултета по химия и фармация се проведе откриването на XXIII Национална конференция по химия за студенти и докторанти. Събитието е част от традиционните Майски дни на културата, организирани от Софийския университет "Св. Климент Охридски" и ще продължи до 16 май 2025 г.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 155 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Философския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. Над 73 са абсолвентите, които завършват с отличен успех, а 10 от тях - с пълно отличие.
Изследовател, класиран в топ 2% учени в света в известната като Станфордска класация, се присъединява към Института INSAIT, част от Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Това е пореден учен на световно ниво, който избира България за продължаване на своята кариера пред десетки предложения от някои от най-реномираните университети и изследователски центрове в света.
На 13 май 2025 г. Геолого-географският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе домакин на премиерата на новата книга на известния журналист, писател и пътешественик Симеон Идакиев „Тайните на Мачу Пикчу, Йети и гигантите на Тула“.
По случай Световния ден за дарителството на майчина кърма 19 май, проектът за отворена наука ОРБИТ , Биологическият факултет на Софийския университет “Св. Климент Охридски”, Банката за майчина кърма към Столична община и Националният център за обществено здраве и анализи представят видеото “Кърмата е любов”.
По повод Деня на Европа 9 май студенти от магистърската програма „Европейска интеграция и дипломация на ЕС“ и бакалаври от специалност "Европеистика" към Софийския университет "Св. Климент Охридски" организираха учебно посещение до институциите на Европейския съюз в Брюксел. Под ръководството на проф. д-р Ингрид Шикова групата се запозна отблизо с работата на Европейския парламент, представена от г-жа Есен Алиева.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет бакалаврите и магистрите от випуск 2024 г. на Факултета по журналистика и масова комуникация получиха дипломите си за завършено висше образование. 90 са абсолвентите, с отличен успех се дипломират 34, 9 завършват с грамоти, а двама са пълни отличници.
На 13 май 2025 г. в рамките на Международния театрален фестивал Акдениз в Анталия, Турция, Театър-лаборатория „Алма Алтер“ представи спектакъла „Ромео и Жулиета, сонет за безсмъртната любов“.
Геолого-географският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ взе активно участие в тазгодишното издание на Софийския фестивал на науката, който се проведе в периода 8-11 май 2025 г. в София Тех Парк.
На 13 май 2025 г. във Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе Ден на отворените врати. Десетки посетители разгледаха лабораториите на факултета, научиха какво се прави в тях и видяха, че химията и фармацията са увлекателни, интересни и полезни, че са престижни специалности с многобройни възможности за реализация в България и по света.
В Аулата в Ректората на Софийския университет старши вицепрезидентът и ръководител на глобалната развойна мрежа на SAP (SAP Labs Network) д-р Клас Нойман изнесе публична лекция на тема: „Еволюцията и бъдещето на AI: Оформяне на утрешния световен пейзаж“.
Тияна Алексиева, студентка в четвърти курс в специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ (ЮИЮА) във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет, е победителката в националния кръг на тазгодишното издание на най-престижното състезание по китайски език „Китайски езиков мост“ за студенти.
Факултетът по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза Деня на светите братя Кирил и Методий и патронния си празник с редица събития.
На 11 май 2025 г. в Университетските ботанически градини – Балчик се проведе съвместно събитие за отбелязване на Деня на химика, организирано в партньорство с „Агрополихим“.
В Аулата в Ректората на Софийския университет "Св. Климент Охридски" бе открита националната педагогическа конференция "Подготовката на бъдещия учител", организирана от Факултета по науки за образованието и изкуствата и Синдиката на българските учители. Конференцията ще протече в рамките на два дни - 12 и 13 май 2025 г.
На 8 май 2025 г. в Заседателна зала 2 на Ректората се проведе среща, насочена към учени и изследователи с разработки, притежаващи потенциал за патентоване и комерсиализация.
В периода 9-11 май 2025 г. се проведе финалният кръг на Националната олимпиада по информационни технологии (НОИТ). Тази година домакин беше Средно училище „Св. св. Кирил и Методий“ във Велинград. Олимпиадата се организира с подкрепата на Община Велинград, Регионално управление на образованието (РУО) Пазарджик и Министерство на образованието и науката (МОН).
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 171 бакалаври и магистри от випуск 2024 г. на Факултета по славянски филологии получиха дипломите си за завършено висше образование. 96 от абсолвентите завършват с отличен успех, а 22 от тях са пълни отличници.
В Университетската ботаническа градина в Балчик беше открита изложба, посветена на 85-ата годишнина от възвръщането на Южна Добруджа към България. Събитието е организирано съвместно с Историческия музей - Балчик и има за цел да припомни важни моменти от историческото събитие, което оставя дълбоки следи в националната памет.
В Заседателна зала 2 в Ректората бе отбелязан Световният ден на португалския език. На събитието присъстваха заместник-ректорът проф. д-р Ренета Божанкова, деканът на Факултета по класически и нови филологии проф. д-р Гергана Петкова, посланикът на Португалия Н. Пр. г-жа Ана Мария Рибейро да Силва, посланикът на Бразилия Н. Пр. г-н Пауло Роберто Тарисе да Фонтоура, ръководителят на катедра „Португалистика и лузофонски изследвания“ проф. д-р Яна Андреева, студенти и преподаватели от специалност „Португалска филология“ при ФКНФ.
На 8 май 2025 г. пред Експозиционната оранжерия на Университетска ботаническа градина – Балчик се проведе поредната образователна работилница „BigPicnic“ с участието на ученици от СУ „Христо Ботев“, гр. Балчик.
Доц. д-р Любен Загорчев– декан на Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ – представя своя факултет в поредното издание на студентското предаване „УниверситетЪТ“.
Проф. Кирил Павликянов подари на Университетската библиотека снимки на ръкописи от изследователските си пътувания в Света гора и описи на предоставените материали, които ще обогатят фонда на Зографската стая.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза три години от откриването и четири години от създаването си. На събитието бяха представени най-значимите резултати на INSAIT досега.
На 22 и 23 април 2025 г. в Истанбул се проведе третата партньорска среща по проект DECIDE: De-biasing in Higher Education for Improved Decision-making Skills (Erasmus+). Домакин бе Koc University.
На 29 април 2025 г. на фасадата на сградата на българското консулство в Белград бе поставена паметна плоча на българския революционер, писател и журналист Любен Каравелов. Избраната дата не е случайна – на 29 април 1872 г. започва заседанието на БРЦК в Букурещ, на което Любен Каравелов е избран за председател.
Възможност за развитие на умения в областта на дигитално-медийната грамотност и обучение, свързано с успешното справяне с дезинформацията, предлага Софийският университет „Св. Климент Охридски“ от есента на 2025 г. Обучителните курсове по темата са предназначени за действащи учители от всички нива на образованието.
На 28 и 29 април 2025 г. в Слънчев бряг деканът на Геолого-географския факултет на Софийския университет проф. дн Климент Найденов и неговите колеги доц. д-р Евгения Сарафова и доц. д-р Димитър Желев проведоха обучение на учители по география и икономика от област Бургас.
На 26 и 27 април 2025 г. Варна беше домакин на десетото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие в страната, популяризиращо науките за Земята. Основен организатор на форума бе Геолого-географският факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Катедрата по арабистика и семитология и Центърът за изследване на религиите бяха домакини на семинар и публични лекции на професор Йоханан Фридман (Hebrew University of Jerusalem), международно признат учен в областта на близкоизточните изследвания и ислямознанието.
Възможностите на България за развитие в областта на изкуствения интелект бяха демонстрирани на председателя на Европейския съвет Антонио Коща през третия ден от визитата му в нашата страна. Министър-председателят Росен Желязков придружи Антонио Коща в Института по компютърни науки, изкуствен интелект и технологии – INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“, където се запознаха с настоящия резултат от работата на млади учени от 26 националности.
Започна международният семинар на тема „Медийна среда и медийни изследвания – методология, метаанализ, тенденции“, организиран от Центъра за медийни изследвания към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Семинарът се провежда онлайн чрез платформата Zoom и е част от програмата за честване на 50-годишния юбилей на ФЖМК.
Стартира проект BGMK0200027 - „КУЛТУРНА ЗОНА - общност на културно наследство и атрактивен всесезонен туризъм“ (CULTURAL AREA - CULTURAL heritage community and AttRactive all-sEAson tourism), по Покана 1 на Териториална стратегия, Приоритет 3 "Интегрирано развитие на трансграничния регион", Програма INTERREG VI-A IPA България Северна Македония 2021-2027, по който Софийският университет “Св. Климент Охридски” отговаря на експертно и логистично ниво за реализиране на предвидените меки мерки в дейностите.