Начало / Университетът / Администрация / Отдел „Университетски архив“ / Университетски архив / Описи на документи / Фонд № 25 - Професор Жана Николова - Гълъбова (1908 - 2009), филолог, 205 а.е.

Проф. Жана Георгиева Николова – Гълъбова е родена в гр. Трън на 22.02.1908г. Завършва първоначалното си образование в Цариброд, а средното си образование - във Втора девическа гимназия в София. В периода 1926-1931г. следва немска филология в Софийския университет, след което специализира в Германия /Йена, Франкфурт на Майн и Мюнхен/.

След кратко учителстване в Пловдив и София е избрана за редовен преподавател по немски език и литература в Софийския университет през 1936г. През 1945г. при политическото прочистване на Университета Ж. Николова е уволнена заедно с други видни преподаватели. След уволнението си тя се посвещава на научна работа, превежда, пише, редактира. В областта на езикознанието впечатляващо постижение е нейната „Немска граматика”, претърпяла пет издания. Уникално научно дела са и нейните два фразеологични речника, също издавани многократно.

Съпруга на професора по немска филология Константин Гълъбов. Умира на 14.10.2009г.

Част от личния архив е предаден в Университетския архив през м. ноември 2009г. от племенницата и Здравка Ковачева. По-голямата част от архива и, съдържащ нейни трудове и др. не е предаден. Предадените документи са добре запазени. Заведени са в Университетския архив под фонд №25. Фондът съдържа 541 документа, групирани в 205 архивни единици.