Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Новини от факултета / Доц. д-р Боряна Пелова взе участие във форума Banking Today, организиран от Investor.bg

29.04.2024

Доц. д-р Боряна Пелова взе участие във форума Banking Today, организиран от Investor.bg. Събитието се проведе в Интер Експо Център в София и събра утвърдени специалисти от финансовия сектор.

Untitled design (13)

„Това, което се случва в бизнеса, върви ръка за ръка с това, което се случва в академичния свят“, каза доц. д-р Боряна Пелова, директор на МП „Изкуствен интелект за бизнес и финанси“ в Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.
Според нея университетът има ключова роля да предлага качество не само в практическата подготовка, но и върху качеството на теоретичната подготовка, която в момента е ключова компетенция на пазара на труда за добри специалисти в областта на машинното обучение, на data science.

Untitled design (14)

Доц. д-р Боряна Пелова припомни, че изкуственият интелект съвсем не е нова концепция и се използва от 50-те години на миналия век.

„Изкуственият интелект замества човешкия фактор в рутинни дейности, от друга страна е изключително полезен в области, в които имаме големи количества данни от всякакъв характер“, каза тя. Доц. д-р Пелова обърна внимание на въпроса с данните, с които се обучават алгоритми. Колкото по-надеждни са данните, толкова по-надежден изкуствен интелект можем да използваме за решаване на ежедневни задачи, каза още тя.

Лекторите в Banking Today очертаха и очакванията си и предизвикателствата, свързани с приемането на еврото в България.
„Светът върви напред и ние не трябва да се съпротивляваме на промяната. Ясно е, че винаги, когато настъпват промени има за и против, но промените са нещо нужно, което трябва да се случва“, каза доц. д-р Боряна Пелова.

Във форума взеха участие още Владимир Икономов, директор „Дигитално банкиране“ във Fibank, Георги Пенев, директор „Вътрешни пазари и маркетинг“ на Iris Solutions, Велко Каменов, директор „Кредитен риск и анализ на данни“ в Access Finance, MFG, Мартин Матеев, основател и изпълнителен директор на платформата за управление на бизнес финанси в България – nula.bg
Лекторите обсъдиха иновациите, очаквани във финансовия сектор, както и ролята на изкуствения интелект и машинното самообучение във финансовата сфера.

Повече информация за събитието.