На 7-и юни 2022 г. Центърът за компетентност „Clean & Circle” отбеляза Световния ден на околната среда. Събитието откри чл.-кор. проф. д. н. Иван Илиев – ректор на Лесотехническия университет, партньор в проекта и домакин на събитието. Той подчерта ролята на този ден за привличане на вниманието на обществеността, учените и бизнеса върху опазването на околната среда и акцентира върху ролята на екологичното образование за опазване на планетата Земя.
В Аулата в Ректората се проведе финалът на Националния конкурс „Най-добър младежки старт-ъп за 2022 г.“ Събитието се организира от Стопанския факултет на Софийския университет и Фонда на фондовете и се провежда под патронажа на Министерството на иновациите и растежа. Основната цел на конкурс е да стимулира младежкото предприемачество и иновативните идеи у младите хора и студентите.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 6 юни 2022 г. почина доц. д-р Христо Петков Стоев от Философския факултет. Със своите ерудирани и задълбочени публикации доц. Христо Стоев бързо получи признанието на философската общност в България за един от най-проникновените познавачи на трансценденталната философия на Имануел Кант.
Културният център на Софийския университет бе домакин на учредяването на Награда за гражданска доблест и човешка доброта в помощ на украинския народ, инициирана от организационен комитет начело с президента Петър Стоянов и граждански форум от общественици и интелектуалци. Специален гост на събитието бе Н. пр. посланикът на Украйна в България Виталий Москаленко.
В двора на Факултета по математика и информатика на Софийския университет бе официалното откриване на тринадесетото издание на Форума на кариерното развитие на Факултета. Tой се провежда под мотото "Знам и искам да го докажа". Организатор на събитието е Кариерният център на Факултета. Форумът дава възможност за среща и диалог на живо между работодателите и студентите от всички факултети на Софийския университет и студенти от други университети.
Студенти от специалността „Биомениджмънт и устойчиво развитие“ представиха своите иновативни предприемачески проекти пред жури от преподаватели на Биологическия факултет. Акцентът беше поставен върху създаване на реалистична технология за превръщане на отпадъци в продукт с важна екологична и икономическа стойност.
На 8 юни 2022 г. от 9.30 часа в 272-ра аудитория в Ректората ще се проведе заседание на Общото събрание на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет започна конкурсният изпит по химия, за който са подали заявления 737 кандидат-студенти.
В 9.00 часа в 243 аудитория в Ректората на Софийския университет започна изпитът по английски език, за който са подали заявления 444 кандидат-студенти.
В Конферентната зала в Ректората започна международна научна конференция, с която специалност „Новогръцка филология“ отбелязва своята 30-годишнина. Двудневният научен форум се провежда в хибриден формат и може да бъде проследен и онлайн, както и във фейсбук страницата на специалността.
Националният конкурс за най-добър младежки стартъп 2022 г., организиран от Софийския университет и Фондa на фондовете, привлече значителен интерес. Самостоятелно и в екипи кандидати от различни университети от страната представиха вдъхновяващи идеи за бизнес и иновации в сферата на устойчивото земеделие, дигитализацията, образованието, културата и културното наследство, изкуството, спорта, кръговата икономика, умните и екологични жилища и др. Първият етап от конкурса приключи с обучение. Избрани са и финалистите в конкурса.
На заседание на Академичния съвет проф. дн Александра Соскова от Факултета по математика и информатика бе удостоена с Почетния знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Високото отличие е за цялостния й принос към дейността на Факултета по математика и информатика и Катедра „Математическа логика и приложенията й“.
Преди броени дни приключи последният кръг на ученическия Турнир по математика и природни науки ScienceMeUp, организиран от Университета за деца в партньорство със Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Аулата в Ректората бе открита международната научна конференция „Психологията – традиция и съвременност“. Двудневният форум е организиран по повод 50-годишната от създаването на специалност „Психология“ във Философския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, с което се поставя началото на университетското образование по психология в България.
Академичната общност на специалност „Публична администрация“ на Философския факултет на Софийския университет отбеляза своята 25-годишнина с тържество в Аулата на университета.
На 24 май 2022 г. деканът на Историческия факултет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ доц. д-р Мира Маркова и преподаватели от Катедра „Етнология“ – гл. ас. д-р Виолета Коцева, гл. ас. д-р Петя Груева, гл. ас. д-р Ина Пачаманова и гл. ас. д-р Кремена Йорданова посетиха град Загреб, за да присъстват на тържественото честване на Деня на българската писменост, отбелязван сред българската общност в Хърватия.
България е една от първите държави, която признава независимостта на Република Азербайджан. На 5 юни преди 30 години между две приятелски държави Азербайджан и България се установяват дипломатически отношения, които успешно се развиват и в момента. По този повод Факултетът по класически и нови филологии и Центърът за азербайджански език и култура с подкрепата на посолството на Република Азербайджан у нас откриха изложба в Централното фоайе на Ректората. По-късно посланикът изнесе лекция пред студенти и преподаватели.
В Аулата в Ректората на Софийския университет се проведе церемонията, която празнува успехите на студентите и докторантите на най-старото българско висше училище. Конкурсът „Студент на годината” е най-престижното събитие, което Студентският съвет ежегодно организира. Той се провежда под патронажа на ректора на Алма матер и има за цел да подпомогне развитието на студентите и докторантите и да отличи най-добрите от тях.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 29 май 2022 г. почина проф. д-р Димитър Токушев. Проф. Токушев беше дългогодишен преподавател в Юридическия факултет на Софийския университет, водещ изследовател в сферата на историята на българската държава и право, член на Конституционния съд на Република България (2006-2015 г.) и негов председател в периода от 2013 до 2015 г.
Поклонението ще се състои на 2 юни 2022 г. от 11.00 часа в ритуалната зала на Православен гробищен парк „Св. Архангел Михаил“, квартал Бояна, София.
По повод 24 май – Ден на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност делегация от Министерството на външните работи посети гр. Цариброд, Република Сърбия, и взе участие в тържествата на българското национално малцинство. В делегацията участва и доц. д-р Данка Щерева, преподавател във Факултета по науки за образованието и изкуствата на Алма матер.
В 9.00 часа в 272 аудитория в Ректората на Софийския университет започна изпитът по биология, за който са подали заявления 863 кандидат-студенти.
В 9.00 ч. в зала 224 в Ректората започна изпитът по френски език за кандидат-студенти. Председател на изпитната комисия е доц. Маргарита Руски. Кандидат-студент изтегли вариант 1.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, проф. Клаас Бергман бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Физическия факултет и е по повод активното му сътрудничество с факултета.
В Аулата започна конференция, посветена на Жозе Сарамаго. Темата на научния форум е „Международната рецепция на литературното творчество на португалския писател“. Участват изследователи и преводачи от 15 университета в 12 страни.
На тържествена церемония, която се състоя в Аулата в Ректората, проф. Димитър Съсълов бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Физическия факултет. Проф. Димитър Съсълов е един от най-успешните астрономи и астрофизици в света през последните три десетилетия и активен популяризатор на науката.
В Ректората на Софийския университет се състоя тържествено връчване на наградите на Националния ученически конкурс „Моите родови корени от Македония и Одринска Тракия“. Конкурс на тази тема се провежда за пръв път и се организира от Българското сдружение на родовете от Македония със съдействието на Министерството на образованието и науката и в партньорство с Историческия факултет на Алма матер.
На 23 май 2022 г. в Аулата в Ректората на Алма матер беше отбелязана 80-годишнина от основаването на специалност „Италианска филология“ към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
На 20 май 2022 г. за принос към българската култура Арт академия присъди почетния знак и званието Лауреат на „Златно перо“ на режисьора Николай Георгиев, театрален режисьор и основател на студентския театър „Алма алтер“.
В периода 17-20 май 2022 г. в за първи път в Геолого-географския факултет на Алма матер се проведе Икономически филм фест, организиран съвместно с Университета в Люцерн, Швейцария, и Катедра „Регионална и политическа география”.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, с академично тържество. На празника в Аулата присъстваха членовете на Академичния съвет на Университета, ректори на висши училища, студенти, преподаватели и служители, представители на академичната общност на Софийския университет, много граждани.
Историческият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ отбеляза четири важни годишнини от историята си: 134 години университетско преподаване на история, 102 години Катедра „Археология“; 50 години самостоятелен Исторически факултет; 20 години Специалност „Архивистика и документалистика“.
Тържествено честване на Световния ден на португалския език бе организирано от Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания на Факултета по класически и нови филологии и научноизследователска катедра „Жозе Сарамаго“ при факултета, учредена през 2019 г. с договор за сътрудничество между Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и „Камойш“ - Института за сътрудничеството и езика при Министерството на външните работи на Португалия.
168 бакалаври и 86 магистри, възпитаници на Биологическия факултет, завършиха висшето си образование. Те получиха дипломите си на тържествена церемония в Аулата. С отличен успех завършват 24 дипломанти. Пълните отличници са 18.
Екипът на специалност „Френска филология“, ръководен от ас. Владимир Сунгарски, получи Наградата за творческо писане в рамките на "Българският избор на награда Гонкур", организиран от Френския институт в България на 13 май 2022 г.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 117 бакалаври и магистри от Историческия факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 11 от тях са пълни отличници. В рамките на тържеството доц. д-р Георги Николов и на проф. дин Костадин Рабаджиев бяха удостоени с Почетния знак на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със синя лента.
За четиринадесета поредна година Министерството на образованието и науката връчи наградите за наука "Питагор" на български учени и научни колективи със съществен принос за развитието на науката. Сред осемте наградени изследователи бяха отличени двама учени от Софийския университет – проф. д-р Иво Грабчев от Медицинския факултет и гл. ас. д-р Калин Стайков от Физическия факултет на Алма матер.
На церемония в Аулата на Софийския университет проф. д-р Димитър Денков и проф. д.пс.н. Пламен Калчев бяха удостоени с Почетния знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента.
На 19 май 2022 г. преподаватели от Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ и студенти от специалност „География“ на Геолого-географския факултет инсталираха в Университетската ботаническа градина в София автоматична метеорологична станция. Целта е да се възстановят метеорологичните измервания, които са се осъществявали на това място през периода 1887 – 1992 г.
На церемония, която се състоя в Аулата, 225 магистри получиха дипломите си за завършено висше образование. 26 дипломанти завършват с успех над 5.85, трима чуждестранни студенти са с успех над 5.80. Пълните отличници на випуска са шестима.
В Аулата на Биологическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе кръгла маса на тема „Въздействието на емисиите на парникови газове върху селското стопанство и хранително-вкусовия сектор“. Организатори са Клийнтех България, Аграрният университет Пловдив и Софийският университет „Св. Климент Охридски“, в качеството си на Хъб мениджър на EIT Food за България.
По инициатива на Френското посолство в България на 18 май 2022 г. се проведе посещение на пречиствателната станция за питейна вода на Veolia в Бистрица.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 108 бакалаври от Стопанския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. Трима дипломанти са с успех над 5.50.
В Конферентната зала на Софийския университет започна научната конференция „Мрежи и механизми на влияние в регионалната политика, икономика и култура”, посветена на 150-годишнината от кончината на Христо Георгиев. Освен влиятелен и способен предприемач, той е и изявен общественик и щедър меценат, оставил ярка следа в стопанския и политическия живот на българите през третата четвърт на ХІХ в.
На 18 май 2022 г. се проведе заседание на Общото събрание на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Бяха обсъдени и приети промени в Правилника за устройството и дейността на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В Аулата на Софийския университет се състоя тържествена церемония, на която 350 магистри и бакалаври от Философския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 12 са пълните отличници.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 127 бакалаври и магистри от Факултета по славянски филологии получиха дипломите си за завършено висше образование. 60 са завършващите с отличен успех, 15 от тях са пълни отличници.
В периода 8 – 14 май 2022 г. в Университета в Храдец Кралове, Чешка Република, се проведе Европейската олимпиада по експериментални науки EOES 2022. Българските отбори са ръководени от доц. д-р Христина Андреева (физика, координатор за България, СУ „Св. Климент Охридски” и ИЕ-БАН), гл. ас. д-р Калина Пачеджиева (биология, СУ „Св. Климент Охридски”) и Владимир Цветков (химия, ЧОУ „Роналд Лаудер”).
Факултетът по журналистика и масова комуникация към Софийския университет “ Св. Климент Охридски” и Фондация "Фридрих Еберт" България организираха публична лекция и дискусия на тема "Културно-историческото наследство на пресата: съвременно ползване чрез дигитализация". Лектор на събитието бе Олаф Герке от Фондация "Фридрих Еберт".
Седмицата на професиите в Стопанския факултет на Софийския университет започна с официално откриване от София Тех Парк с участието на доц. д-р Атанас Георгиев – декан на Стопанския факултет, доц. д-р Боряна Богданова – зам.-декан и ръководител на Кариерния център към факултета, и гости от бизнеса - Цветина Лунгарова от NeedUs и Стефан Атанасов от Nexo. Записът от откриването е наличен тук .
RESILIENCE, Европейската научноизследователска инфраструктура за религиозни изследвания, с гордост предлага първата си услуга на общността за религиозни изследвания: Програмата за транснационален достъп (TNA). Потребителите на тази програма ще получат директен, бърз и ефективен достъп до колекциите на седем водещи изследователски организации и университети в Европа, ръководени от експерти в областта.