В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе публична дискусия на тема „Младите и демокрацията“ с участието на министри и представители на организации. Събитието беше организирано от Студентски клуб на политолога, съвместно с Европейска младежка карта и Студентски съвет при Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 3 април 2022 г. в Съмърсет Уест, недалече от Кейптаун, след продължително боледуване ни напусна д-р Асен Илчев (1946-2022), главен асистент в Kатедра "Теоретична физика" (в периода 1970 - 1991 г.) във Физическия факултет на Алма матер.
През академичната 2021-2022 г. Катедрата по класическа филология отбелязва своята 100-годишнина. По този повод в Заседателна зала 1 в Ректората се проведе тържествена юбилейна сесия. Събитието е съпътствано от документална изложба в Централното фоайе на Ректората, която припомня най-значимите моменти и личности от живота на Катедрата, запечатани в архивни фотографии и документи. Експозицията може да бъде разгледана до 19 май 2022 г.
В Аулата на Софийския университет министърът на външните работи на Федерална република Нигерия Джофри Ониеама изнесе публична лекция на тема: „Продоволствената сигурност и изхранването в Африка в настоящия глобален контекст“.
На 10 май 2022 г. в Стопанския факултет на Софийския университет се проведе Ден на отворените врати. Събитието беше посетено от кандидат-студенти и ученици в последните гимназиални класове от столични училища и от пловдивски гимназии.
В деня на светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий Факултетът по журналистика и масова комуникация (ФЖМК) в Софийския университет организира дискусия на тема: „Спасение: Украинските бежанци в България“.
На празника на св. св. Кирил и Методий преди 20 години Университетската ботаническа градина-Варна отваря врати за посетители. Тържеството на 11 май 2002 г. е открито от министъра на околната среда и водите и други официални гости.
В Деня на Европа стартира седмицата на проекта Transform4Europe. В периода между 9 и 13 май 2022 г. присъстващите студенти, преподаватели и служители заместват традиционния обучителен процес със срещи, работилници, шоу програми и културни събития. Домакин на форума е Силезийският университет в Катовице, Полша. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е една от седем институции от цяла Европа, които участват в проекта.
На 11 май, Деня на светите братя Кирил и Методий, Факултетът по педагогика на Софийския университет отбелязва своя патронен празник. По традиция представители на факултета поднесоха цветя пред паметника на двамата братя.
На тържествена церемония, която се състоя в Аулата в Ректората, румънската писателка Ана Бландиана бе удостоена с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по славянски филологии с подкрепата на Факултета по класически и нови филологии.
В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет започнаха Франкофонските правни дни 2022. Двудневното събитие е организирано от Юридическия факултет на Алма матер в сътрудничество с Посолството на Фрeнската република и Френския институт в България. В рамките на инициативата е предвидена международна конференция на тема „Суверенна Европа: предизвикателства, нужди, решения“.
През август 2021 г. стартира вторият етап от проект „Кулинарни традиции и културно-историческо наследство в малки населени места – изобретяване, експлоатиране, популяризане“, ( Кулинарни традиции ), финансиран в рамките на конкурс за Фундаментални научни изследвания по обществени предизвикателства-2018г. към Фонд „Научни изследвания“, реализиран от екип учени и преподаватели, докторанти и постдокторанти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Института по етнология и фолклористика с Етнографски музей към Българската академия на науките.
Посетители на всички възрасти разгледаха Астрономическата обсерватория на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и се насладиха на богата лекционна, наблюдателна и демонстрационна програма в рамките на Световния пролетен ден на астрономията на 7 май 2022 г.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората проф. Константинос Нихоритис бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по славянски филологии и е по повод изключителния му принос за изследването на българската средновековна книжовна традиция и за приноса му за укрепване на научните контакти между българските и гръцките медиевисти.
В публикуваната класация Impact Rankings 2022 на Times Higher Education (THE) Софийският университет „Св. Климент Охридски“ запазва позицията си от 601-800 място сред 1 406 университета в света. В World University Rankings за 2022 г. Алма матер е на 1201+ място от 2112 университета, участващи в класацията.
Във Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски” се проведе кръгла маса на тема: „Журналистика по време на война“. Събитието се организира съвместно с Академичния клуб за подкрепа на медиите по случай Световния ден на свободата на пресата и свободното слово.
Ученици, учители и заинтересовани посетители от цялата страна се включиха в Пролетния ден на отворените врати на Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Дъждовният следобед на 30 април 2022 г. не спря над 1500 ученици, учители и заинтересовани посетители от цялата страна да се включат в Пролетния ден на отворените врати на Физическия факултет на Софийския университет.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, проф. Франсоа дьо Калатай бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Историческия факултет.
В Заседателна зала 1 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе церемония по награждаването на кандидатите, получили финансиране в рамките на първата конкурсна сесия „Малки изследователски грантове в подкрепа на местните общности“ (Community Research Awards). Конкурсът се проведе пилотно в България в периода ноември 2021 г. – януари 2022 г. в рамките на международния проект UniverCity, в който Софийският университет е водещ партньор на организации от Румъния, Италия и България.
В Аулата на Софийския университет се проведе научно-практическа конференция и кръгла маса на тема: „Зелената“ трансформация на София: предизвикателства, възможности, устойчиви решения“. Форумът е организиран по повод Международния ден на Земята (22 април) и е под егидата на кмета на Столична община г-жа Йорданка Фандъкова и ректора на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дфн Анастас Герджиков.
Директорът на Институт GATE към СУ „Св. Климент Охридски“ проф. Силвия Илиева и Борислав Банков, експерт „Бизнес развитие“ в Института, бяха поканени на работна среща, организирана от президента Румен Радев, във връзка с участието на България в ускорителя за стимулиране на иновациите в отбраната на НАТО (DIANA). Срещата се проведе на 19 април 2022 г. в Администрацията на президента на България.
На заседание на Академичния съвет проф. д-р Александър Омарчевски от Богословския факултет бе удостоен с Почетния знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Отличието бе връчено за цялостната му преподавателска, научноизследователска и административна дейност.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 330 бакалаври и магистри от Факултета по математика и информатика получиха дипломите си за завършено висше образование. 20 от тях са с отличен успех.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, проф. Йоханес Райнхарт бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Предложението за удостояването с почетното звание на най-старото висше училище в България е на Факултета по славянски филологии и е по повод неговото съдействие за академичния обмен на студенти и преподаватели и за активното му сътрудничество със Софийския университет.
Центърът за научни изследвания и информация “Ханс Кристиан Андерсен” към Софийския университет “Св. Климент Охридски” бе удостоен с престижната международна награда на името на големия датски приказник, поет и писател. Наградата бе връчена на тържествена церемония в театъра в Оденсе на 25-годишния юбилей от учредяването й по традиция на рождения ден на Андерсен, 2 април, на ръководителя на центъра гл. ас. д-р Надежда Михайлова и на ас. Елена Стоицева.
В Заседателна зала 1 в Ректората бе подписан меморандум за сътрудничество между Софийския университет и Фонда на фондовете. Целта на споразумението е развитие на ефективен обмен на знания и идеи между академичната област, бизнеса, държавните институции и обществото.
На 18 април 2022 г. в София Тех Парк бяха представени резултатите от изпълнението на Националната научна програма „Културноисторическо наследство, национална памет и обществено развитие“, която се ръководи от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в партньорство с Българската академия на науките и още четири висши училища - Югозападния университет „Неофит Рилски“, Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“, Шуменския университет и Техническия университет-София.
В юбилейната 130-годишнина от създаването на Университетските ботанически градини Екопарк Варна постави началото на нов обичай – честване на Лазаровден. Празничният ден премина с много музика и настроение сред пролетните багри на колекция „Лалетата на Варна“.
Преподаватели от STEM лабораторията на Физическия факултет към Алма матер проведоха обучения с ученици и учители от Основно училище „Св. Св. Кирил и Методий“, с. Девене, Врачанска област. Съгласно сключено споразумение за сътрудничество между Физическия факултет и училището в с. Девене, факултетът пое ангажимента да оказва дидактическа помощ при разработване на интегрирано обучение в STEM средата на училището, а също така и да го подпомага при разработването и изпълнението на иновативни методи, прилагани за обучение в STEM.
Отборът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в състав: Йоана Вълова (четвърти курс), Иван Иванов (пети курс), София Лефтерова (четвърти курс) и Даяна Зашева (пред държавни изпити), постигна исторически успех и спечели най-голямото състезание по международен търговски арбитраж Willem C. Vis Arbitration Moot. Отборът на Алма матер взе и наградата за най-добър Меморандум на ответник, а Иван Иванов получи и индивидуална награда за представянето си на устните кръгове.
По традиция Университетска ботаническа градина – Балчик представя колекциите си от луковични растения на т.нар. Парад на лалетата. Събитието е част от програмата за честване на 130-годишнината на Университетските ботанически градини. Засадените през есента 52 000 бр. луковици пролетно цъфтящи видове - лалета (Tulipa), зюмбюли (Hyacinthus), нарциси (Narcissus) и мускари (Muscari) ще цъфтят до края на месец май.
В Университетската ботаническа градина в София бе отбелязан Денят на китайския език в ООН. Организатори на събитието са Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и посолството на Китайската народна република в България.
В Заседателна зала 1 на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. дн Данаил Данов изнесе публична лекция на тема “ Обучението - от ONLINE към ONLIFE: Медийната грамотност като основен образователен подход през 21-ви век“. Сред гостите на събитието бяха деканите на Факултета за класически и нови филологии, Геолого-географския факултет, ръководителите на катедри „Предучилищна и медийна педагогика“ във Факултета по науки за образованието и изкуствата и „Дигитални медии“ във Факултета по журналистика и масова комуникация.
На тържествена церемония в Аулата в Ректората на Софийския университет 126 абсолвенти бакалаври и магистри от Факултета по химия и фармация получиха дипломите си за завършено висше образование. От тях 64 се дипломират в специалност „Фармация“. Пълните отличници на випуска са деветима.
В последните няколко дни към ръководството на Софийския университет с призив за финансова помощ се обърнаха ректорите на два от университетите в Украйна, с които Алма матер има споразумения за сътрудничество – Запорожкият национален университет и Националният технически университет „Харковски политехнически институт“ .
В периодa 8-10 април 2022 г. в Марибор, Словения, се проведе втората организационна среща по проекта Physical EdUcation Learning e-Platform for exerciSing at homE - PULSE, финансиран от European Commission / Европейската Комисия (ЕК) чрез механизма Erasmus+. Проектът е в изпълнение на Ключова дейност 2: „Сътрудничество между организации и институции“, сектор „Училищно образование към Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР).
Специалност „Португалска филология“ при Катедрата по португалистика и лузофонски изследвания на Факултета по класически и нови филологии проведе онлайн Еразъм среща със студенти и преподаватели от Секцията по португалски език и литература на Департамента за езици, литератури и култури при Факултета по хуманитарни науки на Университета на Коимбра, Португалия.
В Националния дворец на културата се проведе церемония по откриването на Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT). INSAIT е създаден в партньорство с два от водещите технологични университета в света - Федералния технологичен институт в Цюрих (ETH Zurich) и Политехническия университет в Лозана (EPFL) чрез международно споразумение, ратифицирано от Народното събрание. Институтът е структуриран като специално звено към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Световноизвестни учени от САЩ, Израел и Швейцария ръководят и съветват центъра според най-добрите практики.
Студенти от различни филологически и нефилологически специалности, които учат за преводачи с различни езици в магистърската програма „Преводач-редактор“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, имаха един нетрадиционен академичен час в Клиниката по кардиология и инвазивна кардиология на Университетския медицински комплекс „Софиямед“.
Започна научния форум „Книга и шрифт. Традиция и съвременност“. Събитието има за цел да събере на едно място специалисти от сферата на хуманитаристиката, на графичния дизайн, типографията, издателската дейност, историята, литературата и изящните изкуства, които ще дебатират по теми, свързани със съвременните книги и шрифтове, а също така върху развитието на писмото, типографията и книжните издания.
В Галерията на Съюза на българските художници на ул. „Шипка“ 6 бе открита изложбата „Книга и шрифт. Традиция и съвременност“. Тя е част от научния форум „Книга и шрифт. Традиция и съвременност“ (8-9 април 2002 г.), която се провежда в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Над 60 бакалаври и магистри от специалност „Международни отношения“ на Юридическия факултет на Софийския университет от випуск 2021 г. получиха дипломите си за завършено висше образование. 18 абсолвенти завършват с отличен успех.
На 7 април 2022 г., по време на срещата на външните министри на НАТО в Брюксел, Алиансът предприе следващата стъпка в усилията си в сферата на новите технологии.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен посети Софийския университет „Св. Климент Охридски“. По време на гостуването си в Алма матер тя се срещна с проф. Мартин Вечев и инж. Борислав Петров от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет и представители на фирмите Dronamics, Endurosat и Payhawk.
За първи път Софийският университет е класиран в област „Изкуства и хуманитарни науки“ и заема 388-мо място сред световните университети в класацията на QS World University Rankings by Subject за 2022 година. В направление „Физика и астрономия“ Алма матер се изкачи на 451-500 място.
На 25 март 2022г. се проведе откриващата среща на проекта LEARN.Inc, финансиран по програма Еразъм+, Project 2021-1-RO01-KA220-HED-000031136. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ участва като основен партньор и инициатор в кандидатстването и изпълнението. Ръководител на екипа е доц. д-р Георги Вълчев.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че ни напусна проф. д-р Тодор Попнеделев, дългогодишен преподавател в Историческия факултет на Алма матер.
Поклонението ще се състои на 8 април 2022 г. от 13.00 ч. в църквата "Св. София".
Всяка година на 2 април, рождения ден на Ханс Кристиан Андерсен, се отбелязва Международният ден на детската книга. По този повод на 4 април Центърът за азербайджански език и култура към Софийския университет с подкрепата на Посолството на Република Азербайджан в Република България организира представянето на детската книга „Пламъчка и Пламъчко“ на Маргарита Павлова, посветена на Азербайджан, и изложба на рисунки на децата от ателие „Приказен свят“, с които е илюстрирана книгата.
На церемония в Софийската градска галерия бяха отличени победителите в първото издание на конкурса за Националната награда за поезия „Константин Павлов" проф. д-р Амелия Личева, преподавател в Катедрата по теория на литературата във Факултета по славянски филологии в Алма матер, и гл. ас. д-р Кирил Василев, преподавател по културология във Философския факултет на Софийския университет.
В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет започна конкурсният изпит по математика. Кандидат-студент изтегли тема № 1, по която ще работят 970 кандидати, подали заявления за явяване на изпита.