Работилница за мартеници бе отворена в Ректората на Софийския университет. Традиционно тя бе разположена във фоайето пред Историческия факултет. В рамките на няколко часа в работилницата участваха над 150 души, които изработиха мартеници за себе си и любимите си хора.
Излезе от печат юбилейният, 10-и брой на списание "Лист" - ботанически наблюдател Leaf: Botanic Observer”. Списанието е двуезично издание на Университетските ботанически градини.
Форумът„Висше образование в България“ се провежда в Килийното училище, ул. „Иларион Ловчански“ 32-36, и е организиран от Центъра за кариерно ориентиране към ЦПЛР - ОДК – Кюстендил. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ участва със свой щанд на изложението.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков се срещна с проф. Еран Яхав, съосновател и технически директор на Tabnine, водеща световна компания в сферата на Generative AI за автоматизиране на програмирането. На срещата присъства и проф. Мартин Вечев от Института за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии (INSAIT) към Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 27 февруари 2023 г. от 8.30 ч. започна приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет. Крайният срок е в 17.00 часа на 27 март 2023 г. за първата кандидатстудентска сесия и в 17.00 часа на 29 май 2023 г. за втората кандидатстудентска сесия. Таксата за явяване на изпит е 30 лв.
Една година след старта на проекта за търсене и изследване на екзопланетни системи EXO-RESTARТ, подкрепен от Фонд „Научни изследвания“ по програма ВИХРЕН-2021, българският екип представя успешни резултати и новооткрити екзопланети.
На 21 и 22 февруари 2023 г. във Факултета по педагогика се проведе обучение на тема: “Модерация на семинари по методиката “Работилница на бъдещето” (Zukunftwerkstatt или Future Labs)” с гост-лектор и модератор - Титус Мьоленбек, дългогодишен завеждащ направление “Образование за възрастни” и и.д. директор на Академията за гражданско образование при Диоцеза на Майнц.
На 21 февруари 2023 г. в присъствието на много гости в галерия „Алма матер“ в Ректората беше открита изложбата „5 нюанса“. В нея участват студентите: Адам Фекете, Анелия Мушникова, Дамяна Богданцалиева, Стефани Фаркашева и Стиляна Караджова от специалност „Изобразително изкуство“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата. Те всички са завършили художествена специализация „Живопис“ при проф. д-р Стефан Алтъков.
На заседание на Академичния съвет проф. Боян Вълчев бе удостоен с Почетния знак на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ със синя лента за заслугите му за проучването на историята на българския книжовен език, за приноса му в теорията на книжовните езици и във връзка с негова годишнина.
За наградите могат да кандидатстват студенти с българско гражданство, обучаващи се у нас и в чужбина.
Нова страница отвори Богословският факултет в своята история. Днес проф. д-р Клара Тонева стана първата жена, придобила научната степен „Доктор на науките“ в Богословския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. Защитата се проведе в 8 аудитория във факултета и бе върху дисертационнния труд на проф. Тонева на тема: „Доктриналното противоборство между християнството и исляма (според Ерес 101-ва на св. Йоан Дамаскин).
Изследователи от България, Румъния, Босна и Херцеговина и Турция ще работят заедно за създаване на усъвършенствана методология за проверка на фактите. Проектът Disinfo Academy е финансиран по програма „Еразъм+“. Изпълнява се от консорциум с водещ партньор Национален учебен център ( https://ntcenter.bg/ ) и екипи от Софийския университет, Университета Коч (Турция), Университета в Сараево (Босна и Херцеговина) и фондация “Еврокомуникаре” (Румъния).
На 14-ти и 15-ти февруари 2023 г. в Софийския университет се проведе среща на Институционалните координатори по проекта Transform4Europe. Проектът е финансиран от Европейската комисия с ко-финансиране от Програма „Еразъм +“ на Европейския съюз, а Софийският университет е един от партньорите.
Софийският университет отправя призив към всички, които имат възможност и желание да подкрепят със средства пострадалите от опустошителното земетресение в Турция и Сирия, да направят дарение.
На 13 февруари 2023 г. след 50 дни плаване първият български военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий” достигна остров Ливингстън, Антарктида. Пътешествие на български кораб до Антарктида е сбъдната мечта за поколения антарктици.
През следващата учебна 2023/2024 година студентите във Филиала на Софийския университет в Бургас ще могат да се обучават в магистърските програми "Християнско поклонничество" и "Църковен мениджмънт" в задочна форма на обучение. С решение на Министерски съвет таксата за обучението на богословите бакалаври и магистри, за които това е първа висша образователна степен, се поема от държавата.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков и Фикри Кипер, директор "Човешки ресурси" на Acibadem City Clinic, подписаха споразумение за сътрудничество между двете институции. На събитието присъстваха деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев, доц. д-р Боряна Богданова, зам.-декан „Партньорства с бизнеса и общност на завършилите студенти" на Стопанския факултет и ръководител на Кариерния център, Станислава Павлова, мениджър „Подбор на персонал, Acibadem City Clinic и Росена Иванова -Гявурова, „Мениджър Организационно развитие“ в Acibadem City Clinic.
Софийският университет с дълбоко прискърбие съобщава, че на 8 февруари 2023 г. след тежко боледуване почина Естер Бодурска-Денкова, дългогодишен преподавател във Факултета по класически и нови филологии.
Поклонението ще се състои на 10 февруари 2023 г. (петък) от 11.00 ч. в ритуалната зала на Централните софийски гробища.
Софийският университет с дълбоко прискърбие съобщава, че на 4 февруари 2023 г. след тежко боледуване почина доц. д-р Руси Чакалов, дългогодишен преподавател във Физическия факултет.
Погребението ще се състои на 9 февруари 2023 г. от 14.00 часа на Централните софийски гробища.
В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна научната конференция „150 години безсмъртие: Васил Левски, революцията и бъдещият свят“. Тя е организирана от Софийския университет и Българската академия на науките и е посветена на 150-годишнината от гибелта на Апостола на свободата.
На тържествена церемония в 272-ра аудитория в Ректората на Софийския университет 350 бакалаври и магистри от Факултета по математика и информатика получиха дипломите си за завършено висше образование. С отличен успех завършват 50, седем от тях са пълни отличници.
На тържествена церемония в София бяха връчени удостоверенията на стипендиантите на Фондация „Еврика“ за учебната 2022-2023 г. Сред отличените са десет студенти от различни факултети на Софийския университет. За своите постижения те получиха и подаръци от Алма матер, връчени от заместник-ректора акад. проф. дфзн Николай Витанов.
В началото на януари се проведе първата по рода си международна студентска програма за културен обмен 2022-2023 между Катедра „Кореистика “към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и университета „Индок“, Сеул, Република Корея. За първи път от създаването й през 1995 г. на катедрата гостуваха 26 студенти и 4 преподаватели от университета „Индок“.
Представена бе самостоятелната онлайн изложба „KryptoGraphics“ на Регина Далкалъчева, осъществена по проект „Графичната образност – нова реалност“, в който авторката е партньор и куратор на художниците от Германия. Проектът е реализиран с подкрепата на Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Автор и ръководител на проекта е доц. д-р Снежина Бисерова от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата.
На 26 и 27 януари 2023 г. в София се състоя първата среща по международния проект за създаване на Българо-румънска обсерватория за дигитални медии (BROD). В него Институтът „Големи данни в полза на интелигентно общество“ (GATE) към Софийския университет застава начело на регионален хъб за борба с дезинформацията. Проектът се финансира от Европейската изпълнителна агенция за здравеопазване и цифровизация.
На 24 януари 2023 г. новият сезон на галерия „Алма матер“ в Ректората бе открит с изложбата „Вертикала & Хоризонтала“. Експозицията е по кураторски проект на проф. дн Лаура Димитрова, ръководител на Катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет.
На заседание на Академичния съвет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, проведено на 25 януари 2023 г., бяха приети документите за кандидатстудентската кампания през 2023 г. – Правилник , балообразуване за специалностите и график за провеждане на двете кандидатстудентски сесии.
За четвърта поредна година Младежкият общински съвет в град Казанлък организира Изложение на университетите и колежите в България. То се провежда в Младежкия дом в града. Софийският университет участва със свой щанд на изложението.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков и председателят на Икономическия и социален съвет Зорница Русинова подписаха меморандум за сътрудничество. На събитието присъстваха и Смилена Костова – главен секретар на Икономическия и социален съвет, и Николай Павлов – директор на Дирекция „Икономически и социални въпроси“.
Последната седмица на януари 2023 г. ще премине под мотото „Обединени срещу дезинформацията“ и ще бъде посветена на събития, организирани от институт „Големи данни в полза на интелигентно общество“ – GATE към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Събитията са част от ангажираността на GATE за използване на технологиите и големите данни в области, където те са особено необходими и полезни на обществото.
Христо Венев, най-успешният български олимпиец в сферата на информатиката и изследовател в докторантската програма на INSAIT - Институт за компютърни науки, изкуствен интелект и технологии към Софийския университет “Св. Климент Охридски”, спечели 3-то място на най-престижния форум в света за млади изследователи в сферата на програмните езици - ACM POPL SRC, проведен тази седмица в Бостън, САЩ.
В зала "Проф. Емил Боев" на Центъра за източни езици и култури към Софийския университет бе представена книгата на проф. дин Йордан Пеев "Дом на исляма: вяра, общество, събития". Събитието бе организирано от Катедра "Арабистика и семитология" към Факултета по класически и нови филологии, Центъра за изследване на религиите към Алма матер и издателство „Изток-Запад“. То бе уважено от колеги и ученици на проф. Пеев, както и от студенти от различни специалности в Центъра за източни езици и култури и други факултети на Софийския университет.
В рамките на проекта „Графичната образност – нова реалност“ бе представена самостоятелната онлайн изложба на доц. Снежина Бисерова от Факултета по науки за образованието и изкуствата, автор и ръководител на проекта. Той е финансиран от Фонд „Научни изследвания“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На празнично събитие в Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Студентският дипломатически клуб към Юридическия факултет на Алма матер отбеляза своята 28-годишнина.
За седма поредна година на официална церемония, организирана от вестник „24 часа“, бяха връчени Академичните оскари, с които се отличават българските университети според рейтинга на висшите училища. Софийският университет бе удостоен с отличието за университет с най-много първи места по професионални направления, в които обучава студенти. Алма матер получи и наградата „Бизнес Хонорис кауза“.
Учени от Групата за неравновесна квантова динамика към Физически факултет на Софийския университет и Кралския технологичен институт в Стокхолм, в сътрудничество с Аджой Лаб от Университета в Калифорния – Бъркли, създадоха критичен времеви кристал в многочастична система от далеко-взаимодействащи ядрени спинове. Изследването е публикувано в престижното научно списание Nature Physics – едно от водещите световни издания в областта на физиката.
Студентки от Франция, които в момента са на обучение във Физическия факултет на Софийския университет, бяха телевизионни метеоролози за един ден.
На 11 януари 2022 г. в зала 607 на Факултета по науки за образованието и изкуствата художникът и писател Теодор Манолов представи пред студенти от специалностите „Изобразително изкуство“ и „Графичен дизайн“ лекция на тема „Комерсиалната илюстрация и комиксите в дидактичните арт проекти“.
Софийският университет с прискърбие съобщава, че на 9 януари 2023 г. почина проф. д-р Дончо Атанасов Даскалов /роден на 7 октомври 1928 г./, известен български историк и дългогодишен преподавател в Историческия факултет на университета, с изследвания по история на България след Освобождението до средата на ХХ век.
Опелото ще се състои в храм „Св. София“ на 13 януари 2023 г. от 12.00 ч.
Доц. д-р Снежина Бисерова от Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет участва и получи четири първи награди в четири от ежегодните конкурси, организирани от Националната асоциация на италианските графици „APS“– Вигонца (Падуа), Италия. Тя единодушно бе избрана за почетен член на асоциацията за 2022 година.
В началото на 2023 година отвори врати новоизградената читалня на Университетския архив. Тя се намира в подпокривното пространство на Северното крило в Ректората и разполага с три читателски места.
Проектът Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer (SUMMIT) е финансиран от Националния план за възстановяване и устойчивост по покана „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“. Продължителността на проекта е 42 месеца, работата по него започна през януари 2023 г.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет бе открита антарктическа фотоизложба "Гео-Био-поход на млади учени към ледения континент" на членове на APECS (Асоциация на младите полярни изследователи), посветена на 60 години от създаването на Геолого-географския факултет и 60 години от създаването на Биологическия факултет.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 7 януари 2023 г. внезапно ни напусна проф. Георги Карасимеонов – един от доайените и основателите на политологията в България.
Поклонението ще се състои на 12 януари 2023 г. (четвъртък) от 11.00 часа в храм „Св. вмчк. Георги Победоносец“, бул. „П. Евтимий“ 90, гр. София.
На 5 януари 2023 г. в галерията на Софийския университет „Алма матер“ в Ректората бяха представени две изложби: „История“ на проф. д-р Стефан Алтъков и „Графика“ на проф. Буян Филчев. И двамата автори са дългогодишни преподаватели в Катедра „Визуални изкуства“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата.
Предложението за разкриване на филиал на Софийския университет в Бургас е прието от Академичния съвет на Университета през октомври 2018 г. През 2019 г. Националната агенция за оценяване и акредитация одобри проекта. На 4 януари 2023 г. Министерският съвет на Република България прие решение за откриване на филиал на Алма матер в морския град.
В ранните часове на 2 януари 2023 г. българският военен научноизследователски кораб „Св. св. Кирил и Методий“ ( НИК 421) излезе от италианските териториални води в Средиземно море югозападно от о-в Сицилия, съобщи пратеникът на БТА. Плавателният съд държи курс запад-северозапад и ще го поддържа до вечерта, когато ще направи лек поворот и ще премине северно от бреговете на Тунис, но без да навлиза в териториалните води на африканската държава.
На 29 декември 2022 г. на 86-годишна възраст ни напусна проф. Димитър Скордев - основателят на Катедрата по математическа логика на Факултета по математика и информатика на Софийския университет и изявен учен по логика от световна величина.
На 27 декември 2022 г. внезапно ни напусна нашият скъп колега доц. д-р Ясен Бориславов - дългогодишен преподавател във Факултета по журналистика и масова комуникация.
В края на 2022 г. година се проведе Двадесетата студентска научна експедиция „По следите на българските възрожденци“. В научната идея се включиха 55 студенти от различни специалности на Софийския университет – Българска филология, Славянска филология, История, Балканистика, История и философия, История и чужд език.