Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Проекти / Новини от проектната дейност на Стопанския факултет / Стопанският факултет проведе втория модул от енергийните обучения за журналисти и експерти връзки с обществеността

   

06.12.2021

 

Стопанският факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, в партньорство с гост-лектори от енергийния сектор, организира през декември 2021 г. поредица от обучителни семинари на тема ценообразуване в енергийния сектор. Сертификационното обучение беше предназначено за журналисти и експерти връзки с обществеността. Темите на обучението засегнаха фактори и предпоставки за рекордното покачване на цените на енергията и енергийни суровини в глобален план през изминалите месеци и ефектите в национален и регионален контекст. Тази инициатива продължава усилията на Стопанския факултет да отвори вратите на своите аудитории и да предостави платформа за обмен на знания и различни перспективи по актуални икономически и социални проблеми.

2

След като участниците се запознаха със структурата на електроенергийния пазар в България и особеностите на регулирания и пазарен сегмент, модул 2 ги въведе в принципите на пазарно ориентираните инструменти за ограничаване на замърсяването и екологичните ефекти от въглеродно интензивните производства. Явор Василев, управител на Либра Енерджи, представи правилата, залегнали в Европейската схема за търговия на емисии на парникови газове, както и техническите и фундаментални фактори, които влияят върху цените на квотите.

През изминалото тримесечие на 2021г. цената на разрешителните поскъпва с 25% в резултат на увеличеното потребление на въглища и техните рекордни цени, което пък настъпи в следствие на поскъпването на природния газ и търсенето на алтернативни заместители1. Така, по-високите цени на въглерода също изиграват своята роля за повишаване на сметките за електроенергия, но според анализите на Международната енергийна агенция ефектът от резкия скок на разходите за природен газ във доминираните ни от фосилни горива енергийни системи е близо осем пъти по-голям. От друга страна, в дългосрочен план по-високите цени на квотите би следвало да ограничат субсидиите на въглеродно интензивно производство на енергия (компромис, към който правителствата сякаш клонят в енергийната криза), да стимулират мерки в енергийна ефективност и местен добив на енергийни суровини с нисък въглероден отпечатък, за да се подобри устойчивостта на енергийна система.

Адв. Павлин Стоянов от Visiaw запозна участниците в обучението с правната рамка и важна юридически документи, които регламентират схемата за търговия с емисии на парникови газове. Той очерта в детайл какво определят стратегическите и правно обвързващи документи на европейско и национално ниво и какви цели преследват те в следващите 10 години, но и също наблегна на границата между нормативно регламентираните фактори и тези, които зависят от пазарното поведение или избор на политики.