Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Проекти / Новини от проектната дейност на Стопанския факултет / Стопанският факултет стартира поредица енергийни обучения за журналисти и експерти по връзки с обществеността

   

01.12.2021

 

Стопанският факултет на СУ “Св. Климент Охридски”, в партньорство с гост-лектори от енергийния сектор, организира през декември 2021 г. поредица от обучителни семинари на тема ценообразуване в енергийния сектор. Сертификационното обучение беше предназначено за журналисти и експерти връзки с обществеността. Темите на обучението засегнаха фактори и предпоставки за рекордното покачване на цените на енергията и енергийни суровини в глобален план през изминалите месеци и ефектите в национален и регионален контекст. Тази инициатива продължава усилията на Стопанския факултет да отвори вратите на своите аудитории и да предостави платформа за обмен на знания и различни перспективи по актуални икономически и социални проблеми.

1

Обект на дискусиите в рамките на модул 1 от обучението бяха основните положения в ценообразуването в електроенергийния сектор. Калоян Стайков, докторант в катедра „Икономика и управление по отрасли“ и старши икономист в Института за енергиен мениджмънт, фокусира своята презентация върху регулирания пазар. Той представи правно установените компетенции на енергийния регулатор, функцията на Фонд „Сигурност на електроенергийната система“ и същността на регулаторния цикъл. Характерните особености на различните методи за регулиране на енергийните пазари бяха анализирани, както и ценообразуващите елементи за актуалното определяне на цената на електрическата енергия при различните видове технологии.

Принципите на борсова търговия бяха разяснени от Антони Желязков, също докторант в катедра „Икономика и управление по отрасли“ и експерт „Бизнес развитие” в Българска независима енергийна борса ЕАД. Той представи спецификите на борсовите сегменти и очакванията за бъдещи пазарни обединения.

Oт презентациите стана ясно какви са съществуващите в краткосрочен план регулаторни инструменти за компенсиране на различни участници в енергийната система и смекчаване на тежестта от неколкократно повишилите се цени на електроенергията на европейските борсови пазари. Как се очаква да се промени пазарната търговията на електроенергия и ще имаме ли допълнителни инструменти за хеджиране на ценовия риск бяха също въпроси, засегнати от лекторите.