Начало / Университетът / Департаменти / Департамент по спорт / Спортни дисциплини и бази / Спортни дисциплини / Кинезитерапия / История

Организирано обучение по спорт за студентите от Университета с отклонения от клиничното здраве води началото си от 1962 г. В Софийския университет “Св. Климент Охридски” и Техническия университет в София към катедрите по физическо възпитание за първи път се разкриват кабинети по лечебна физкултура, предназначени за осъществяване на системна и последователна рехабилитация. Създава се регламент за категоризиране на студентите, съобразно възможностите им да реализират учебния процес по физическо възпитание във връзка със състоянието на клиничното им здраве. Въз основа на този регламент значителна част от студентите, освобождавани в миналото от физическо възпитание, се насочват към групите по лечебна физкултура.

В тази насока Софийският университет има значителна придобивка с изграждането на спортно-рехабилитационен център, който е съществен компонент в областта на първичната и вторичната профилактика, промоцията на здравословен начин на живот със средствата на физическото упражняване и спорта. Създадена е добра организация на използване средствата и методите на кинезитерапията и е налице мотивация у преподаватели и студенти за повишаване качеството на съвместната им работа.