14.02.2022

Мрежата за зависимостите и ползите (BDN) е визуално изобразено обобщение на мотивите и ползите от проект или инициатива. По проект INNOAIR, Пловдивският университет създаде специална мрежа на зависимост и ползите за зелените мерки за справяне със замърсяването на въздуха и изменението на климата.

uia_sumcweb_reference

Мрежата демонстрира състава и взаимосвързаността между отделните изграждащи стълбове – двигателите на промяната, целите, ползите, необходимата промяна, позволяващата промяна и благоприятстващите фактори. Официалният процес на картографиране на ползите идентифицира пропуски в знанията и разбирането, които може да не са очевидни при устна или имейл дискусия. Когато се използва в комбинация, презумпцията е, че ползите, инициирани от проекта, който решите да приложите, ще бъдат възможно най-подходящи за проблема, който идентифицирахме в самото начало.

Това е още един добър пример за холистичния подход, който проектът INNOAIR е възприел, за да постигне и потвърди действителните и осезаеми ползи от предвидените мерки. Ако никога не сте виждали как изглежда BDN, посетете уебсайта на проекта, където документът е достъпен за широката публика.