Срок на обучение: 1 година
Форма на обучение: редовна
Ръководител: проф. д. с. н. Цветан Давидков
е-mail: tzvetandavidkov@feb.uni-sofia.bg
Администратор: доц. д-р Олимпия Ведър
е-mail: olympia@feb.uni-sofia.bg
Информация за приема за учебната 2020/2021 г.: Прием само по документи. Събеседването ще се проведе на 2 февруари 2021 г. от 18:00 ч. в платформата MS Teams. Комисия: проф. д.с.н. Цветан Давидков, доц. д-р Олимпия Ведър, гл.ас. д-р Иванка Михайлова |
Срокове за кандидатстване в кандидат-студентска сесия за магистри - прием от летен семестър:
Всички кандидати трябва да подадат документи между 23.12.2020 и 29.01.2021 г. през системата https://feba.kmk.uni-sofia.bg/
Цел на програмата: Да подготви висококвалифицирани специалисти, които се ориентират добре в съвременните методи и средства за управление и развитие на организациите. МП Бизнес администрация дава възможност за профилиране и специализиране на обучаваните, за изграждането на знания и умения, необходими за успешното изпълнение на изискванията на определена длъжност или група длъжности в сферата на управлението (или свързани с управлението). След успешно дипломиране, освен магистърска степен по Бизнес администрация, завършващите получават и статута на „специалисти“, т.е. при желание от тяхна страна, могат да продължат обучението си в някоя от по-високо специализираните магистърски програми, предлагани от Факултета и да получат втора магистърска степен.
Обучението в тази програма може да започне от зимен или от летен семестър.
Магистърската програма по „Бизнес администрация” за неспециалисти е предназначена за кандидати, които притежават ОКС „Бакалавър“ по специалности, различни от „Стопанско управление”, „Икономика”, свързаните и произтичащи от тях.
Продължителността на обучението е два семестъра (една учебна година) и обхваща:
- Базова подготовка – базови задължителни учебни дисциплини, изграждащи професионалната специализация на магистър по Бизнес администрация – управленски, икономически, статистически и правни знания, необходими за успешното изпълнение на различни управленски функции в разнородни организации
- Профилираща подготовка – изборно-задължителна и свободно избираема подготовка в различни възможни направления
Приемът в програмата се осъществява два пъти годишно. Обучението протича в последователност І (зимен) – ІІ (летен) семестър и завършва с държавен изпит (юли/септември) / защита на магистърска теза (ноември/февруари) или в последователност І (летен) – ІІ (зимен) семестър и завършва с държавен изпит (юли/септември) / защита на магистърска теза (февруари/ноември). Начинът на завършване – с държавен изпит или със защита на магистърска теза, е по избор на студента.
Обучението в програмата е само в платена форма.
СЛЕД ЗАВЪРШВАНЕ НА ОБУЧЕНИЕТО СТУДЕНТЪТ ТРЯБВА:
ДА ЗНАЕ / ДА ПОЗНАВА
- Съвременни управленски и икономически теории, да се ориентира в инструментариума им при анализа на икономическата действителност;
- Основния инструментариум на управлението;
- Основните методи за организационна диагностика;
- Основните методи и подходи за устройване на организациите;
- Основните методи за работа в сферата на управлението на човешките ресурси;
- Публичните и корпоративните финанси, както и инструментите, които използват, институциите във финансовата сфера;
- Правно-административните основи на бизнеса;
- Да познава българската счетоводна практика и международните счетоводни стандарти.
ДА МОЖЕ
- Да прилага наученото като теоретично знание и споделен практически опит за решаване на проблеми на практиката;
- Да прави самостоятелни управленски анализи, изводи, препоръки;
- Да прави диагностика на средата на организацията и на самата организация;
- Да формулира цели и стратегии, да изработва планове, да осъществява различни видове контрол;
- Да може да осъществява интервенции в социокултурния слой на организацията;
- Да осъществява ефективна комуникация;
- Да планира и организира ефективно собствената си работа;
- Да ползва разнообразни източници на информация и самостоятелно да работи с тях.
ДА БЪДЕ
- Творчески ориентиран;
- Открит към новостите;
- С развит усет за бизнеса и хората;
- С желание за саморазвитие и учене през целия живот.
ВЪЗМОЖНА РЕАЛИЗАЦИЯ НА ЗАВЪРШВАЩИТЕ:
Завършилите Магистърската програма „Бизнес администрация“ се реализират във всички сфери на общественото производство като ръководители на екипи, на разнообразни по големина и специфика организации, като специалисти в щабните органи на организацията, занимаващи се с планиране, управление на човешките ресурси, оперативно управление и др. Те могат да заемат ръководни и административни длъжности в стопански организации, на средните и висшите равнища на държавната администрация, в организациите с нестопанска цел. Биха могли да работят като консултанти в бизнеса, както и да работят в научноизследователски и развойни звена.
Завършилите Магистърската програма „Бизнес администрация“ могат да продължат обучението си в Магистърските програми за специалисти, където да разширят и задълбочат знанията и уменията си в по-конкретна специализирана област. Те биха могли да продължат работата си и в докторантура и да се ориентират към научна и преподавателска кариера.
Прием:
За прием в програмата се кандидатства с документ за завършена ОКС „Бакалавър“. Балът се образува от средния успех от дипломата и успеха от държавния изпит (защита на дипломна работа).
Ако искате да започнете собствен бизнес или вече имате такъв през последните 3 години, ще Ви подкрепим да кандидатствате по програма "Еразъм за млади предприемачи". Програмата дава възможност да работите с по-опитен предприемач в Европа (между 1 и 6 месеца) или в САЩ, Сингапур, Израел (1 - 3 месеца).
2020/2021 г.:
- Учебен план - зимен прием
- Учебен план - летен прием
Архив: