Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Катедри / Теория на възпитанието / Преподаватели / доц. д-р Снежана Янакиева

Длъжност

• Преподавател

Области на научен интерес

• Професионален труд и личност на учителя
  • Личностно-ориентиран образователен процес
  • Професионално-педагогически тренинг
  • Гражданско образование

Преподавателска дейност

Бакалаварска степен:

• Педагогика
  • Образование по правата на човека и детето
  • Права на детето

Изследователска работа

• Проект „Разработване на система за оценка на качеството на средното образование” по Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси” 2007–20013 г.
  • Проект към НИС на СУ „Национални и европейски политики за квалификация на педагогическите кадри” – 2010 г.
  • Изследване и превенция на синдрома на емоционалното „изгаряне” (бърнаут) в учителската професия

Научно ръководство - докторантури

Избрани публикации

• Янакиева, С. Професионално педагогическото общуване. В. Търново, изд. “Фабер”, 2001.
  • Янакиева, С. Професионалните роли на учителя. В. Търново, изд. “Фабер”, 2002.
  • "Учителят и хуманистичното образование" (сб.). – Съставител и автор в сборника, СУ-ЦИУУ, С., 1993.
  • Янакиева, С. Вербални техники за педагогическо общуване (овладяване чрез групова работа). – В: Методи за работа в малка група (съст. Е. Пенчева). Университетско издателство, С., 1995.
  • Янакиева, С. Емоционалното „изгаряне” – един от рисковете в учителската професия. – i-продължаващо образование, 2009, 15 и 17.
  • Янакиева, С. Същност на социалните роли на личността. Ролеви конфликти. Учителят и разрешаването на конфликти в училище. – В: Захариева, Р. Пътешествие в родителството. С., 2010.
Езици
  • руски, немски, английски