Начало / Университетът / Факултети / Факултет по педагогика / Катедри / Теория на възпитанието / Преподаватели / гл. ас. д-р Берджухи Йорданова

Длъжност

• Преподавател

Области на научен интерес
  • Здравно образование и възпитание,
  • Училищна хигиена,
  • Полово възпитание и образование,
  • Теория на възпитанието,
  • Дейността на извънучилищните институции,
  • Педагогика

Преподавателска дейност

Бакалавърска степен

• Теория на възпитанието,
  • Училищна хигиена и здравно образование,
  • Педагогика,
  • Работа с извънучилищни институции,
  • Организиране на курсове за неформално образование,
  • Социални дейности и възпитание
Изследователска работа
  • Здравното и полово възпитание и образование в българските училища и семейства,
  • Психично здраве на учениците,
  • Неформални изследвания в сферата на здравното образование и възпитание

Научно ръководство - докторантури

Избрани публикации

• Йорданова, Б., Светлана Ангелова, Здоровьесберегающее образование и формирование здорового стиля жизни болгарских детей, «Личностно-профессиональное и карьерное развитие: актуальные исследования и форсайт-проекты» , редактор/и:Л.М. Митиной, издателство:«Перо», 2018, стр.109-111
  • Йорданова, Б., Светлана Ангелова, The mental health of primary school pupils in the focus of the future teacher‘s professional competencies, Психологически изследвания, том:20, брой:3, 2017, стр.468-479, Ref.
  • Йорданова, Б. Изследване на психичното здраве на студентите в условията на университетското образование, Взаимодействие на преподавателя и студента в условията на университетското образование: проблеми и перспективи, редактор/и:Ем. Рангелова, В. Шивачева, Д. Лефтерова и др., издателство:"ЕКС-ПРЕС" ООД - Габрово , 2017, стр.560-564.
  • Лефтерова, Б., Ролята на училището и учителите за половото възпитание на децата и подрастващите [The Role of the School and the Teacher for Sexual Education of Children and Adolescents / Берджухи Лефтерова / Berjuhi Lefterova, Педагогика, брой:2, 2016, стр.252-257, Ref.
  • Лефтерова, Б. Здравно възпитание в семейството през погледа на студенти, Годишник на Софийския университет "Св. Климент Охридски", брой:109, УИ "Св. Климент Охридски", 2016, стр.146-168.
  • Лефтерова, Б., Вл. Господинов, С. Чавдарова-Костова, Л. Димитров, Ем. Рангелова, Ем. Василева, и др. Здравно възпитание на децата и подрастващите, В: Възпитанието (съдържателни и процесуални измерения), УИ "Св. Кл. Охридски", София, 2016
  • Лефтерова, Б. Неформални изследвания в сферата на здравното възпитание, Педагогика, брой:7, 2014, стр.1015-1021, Ref.
  • Lefterova, Б. Opportunities to improve health education in bulgarian schools, Списание на Софийския университет за образователни изследвания, брой:1, 2014, стр.1-10.
  • Лефтерова, Б. Здравно възпитание в контекста на социално-поведенческа готовност на детето за училище, Стилует ЕООД, София, 2014.

Езици

• английски