Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Новини / Честване на Деня на Африка 2023г.

Софийският университет „Св. Климент Охридски“и Националната академия за театрално и филмово изкуство „Кр. Сарафов“ отбелязаха заедно Деня на Африка, на 25 май, с две специални събития.

Двата университета, в партньорство, дадоха началото на първия филмов фестивал за африканско-карибско кино в България и официално откриха първия Африканско-карибски културен център, учреден към катедра „Африканистика и индо-тихоокеански изследвания“ към ФКНФ, СУ, със съучастието на НАТФИЗ.

Официални приветствия бяха отправени от проф. д-р Станислав Семерджиев, ректор на НАТФИЗ; проф. дфн Анастас Герджиков, ректор на СУ; проф. Мадлен Данова, декан на ФКНФ, СУ; Патрик Андерсън (Ямайка) и Нейно Превъзходителство, г-жа Закия Ел Мидауи, посланик на Мароко.

В рамките на кино фестивала, който се проведе от 25-ти до 28-ми май, в Аулата на НАТФИЗ, беше представена богата панорама на африканско и карибско кино, както и отворени кино мастър класове, с гост-лектори и режисьори от Африка и България, Сорел Абгодемаку (Бенин), Жерар Дезире Нгуеле (Камерун), д-р Сюзан Гитиму (Кения), Зорница-София (България) и Анджи Милс (Южна Африка).

DSD04540
DSD04589
DSD04712-Enhanced-NR

Бяха представени късометражни,пълнометражни и документални филми от Камерун, Южна Африка, Кения, Бенин, Буркина Фасо, Гана, Египет, Мароко, Нигерия, Коста Рика, Куба и Колумбия.

Филмовият фестивал „Многоликото лице на Африка“ бе открит със световната премиера на пълномтеражния филм, „Destiny“, на камерунският продуцент и режисьор, Жерар Дезире Нгуеле. Във филмовата селекция бяха включени и спечелилият студенстки Оскар, "Elalini", на режисьора Tristan Holmes, както и пълнометражните филми „Down so long” на Анджи Милс (Южна Африка) и “Silence of the Butterflies” (Мароко), на Хамид Баскет, който се включи онлайн, за кратък разговор, след прожекцията на филма.

Мисията на новооткрития Африканско-карибски културен център към катедра "Африканистика и индо-тихоокеански изследвания" към Факултета по класически и нови филологии, в Софийски университет, е да създаде взаимен обмен на изкуства и култура между африкански, карибски и български академични институции. Центърът има за цел да „донесе“ културното богатство и разнообразие на Африка и Карибите до българската академична общност и широката общественост, като същевременно покаже българските културни съкровища пред международна публика.

Африканско-карибският културен център планира в своята програма различни културни и академични събития – прожекции на филми, семинари с гост-лектори, тематични събития, изкуство, музика и изложби, свързани с Карибските острови и африканските нации.

DSD04648
DSD04785
DSD04807

В Африка има 55 държави, повече от 1,2 милиарда души и над 1000 различни племена, езици и традиции. Освен това, над 20 карибски държави са дом на 23 милиона африкански потомци, чиито обичаи и традиции са дълбоко свързани с Африка.

Тук може да чуете интервю с проф. Мадлен Данова, декан на ФКНФ по случай празника на Деня на Африка, на 25-ти май, по БНР - https://bnr.bg/horizont/post/101829351/prof-madlen-danova-balgaria-e-slabo-predstavena-v-afrika-a-tova-e-kontinentat-na-badeshteto

Тук можете да гледате интервю с ректора на НАТФИЗ, проф. Станислав Семерджиев и режисьорите Анджи Милс (Южна Африка) и Сюзан Гитиму (Кения) - https://drive.google.com/file/d/1pqvoTzu-TUwauuqFl7bbo7GXtX4oZODb/view