Начало / Университетът / Факултети / Стопански факултет / Инициативи с бизнеса / Софийският университет и „Аурубис България“ сключиха споразумение за партньорство

   

05.12.2024

 

СУ „Св. Климент Охридски“ и „Аурубис България“ сключиха споразумение за партньорство. Net-Zero Lab, учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет ще си сътрудничи с най-големия германски инвеститор в страната за подпомагане на технико-икономически изследвания, адаптиране на бизнес модели и специализирани обучения, свързани с процеса по намаляване на въглеродния отпечатък от индустрията.

Партньорството на двете организации е първото по рода си и бе обявено при посещение на Стопанския факултет на СУ в производствената база на „Аурубис България“. Медодобивният завод бе домакин на форум за декарбонизационната стратегия на Групата Aurubis AG с експерти от Германия, Белгия, САЩ, Италия и България. Студенти и преподаватели от магистърски програми „Енергийни пазари и услуги“ и „Отговорно и устойчиво управление“ пристигнаха на място за обсъждания с екипа на международната компания.

2024-12-08_SU_Zet-Zero_Aurubis_03

„Това сътрудничество създава необходимата връзка между наука и практика за прилагане на решения за намаляване на въглеродните емисии и кръгово управление на ресурсите“, заяви доц. д-р Атанас Георгиев, декан на Стопанския факултет и директор на Net-Zero Lab. „Трябва да работим заедно като голям екип, за да постигнем целите си. Подадената ръка между бизнес и наука е начин да вървим напред“, добави Тим Курт, главен оперативен директор на Групата Aurubis и изпълнителен директор на „Аурубис България“.

2024-12-08_SU_Zet-Zero_Aurubis_01

Net-Zero Lab е създадена тази година като учебно-научна лаборатория към Стопанския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ за приложни изследвания, анализи, обучения и разработване на инструменти в подкрепа на вземането на решения при прехода към нисковъглеродна икономика.

По време на визитата студентите и преподавателите посетиха първия соларен парк от ВЕИ комплекса на „Аурубис България“ и рафинерията за катодна мед. „Запознаването на място с устойчиви индустриални практики е ценен стимул за нашите студенти“, сподели д-р Мария Трифонова, заместник-директор на Net-Zero Lab. Тя обърна внимание на приемствеността между поколенията и че действията, които предприемаме днес са основата, върху която бъдещите поколения ще изграждат своето утре. „Тази перспектива стои в основата на партньорството ни с „Аурубис България“, подчерта д-р Трифонова.

2024-12-08_SU_Zet-Zero_Aurubis_02

„Аурубис“ осъществява четиригодишна програма „Инвестиции за прогрес. България 2027“ на стойност 800 млн. лв. Компанията разширява капацитета за производство на рафинирана мед - основен експорт на страната и ключов материал за енергийния преход. Инвестиционната програма включва проекти за енергийна ефективност, изграждане на нови фотоволтаични централи и модернизация на основното производство до Пирдоп и Златица. Групата Aurubis изпълнява стратегия за намаляване на въглеродните си емисии с 50% до 2030 г. и постигането на неутралност до 2050 г.

2024-12-08_SU_Zet-Zero_Aurubis_04
2024-12-08_SU_Zet-Zero_Aurubis_05

Снимки: Aurubis