лаб. 214
каб. 212
тел: 02 8167 262
е-mail: doumanov@biofac.uni-sofia.bg
Професор Йордан Думанов завършва висшето си образование в СУ „Св. Климент Охридски” през 1999 година, специалност Биология, специализация “Клетъчна биология и биология на развитието”. Защитава докторска степен през 2006 година в Института по биологична химия и хранене на Университета Хохенхайм, Щутгарт, Германия. През това време е специализирал и в Института по биохимия, Университет RWTH-Аахен, Германия и Института по човешка генетика, Грайфсвалд, Германия. През 2006 година започва работа като асистент в катедрата по Биохимия на Биологическия факултет към СУ „Св. Климент Охридски”. Последователно преминава през академичните длъжности на старши, главен асистент и доцент по Биохимия. От октомври 2021г. е професор по Биохимия, а от януари 2024 г. е Доктор на Биологическите науки. Между 2008 и 2010 г. работи като постдокторант в Института по зрението към Университет Мария и Пиер Кюри, Париж, Франция и за кратко в Андалуския център по молекулярна биология и регенеративна медицина (CABIMER), Севиля, Испания.
В момента професор Думанов изнася лекции по „Биохимия“ в бакалавърска степен за специалността Биология, както и в бакалавърска и магистърска степен за специалностите Оптометрия и Медицинска физика към Физически факултет. Също така изнася лекции по „Биологични мембрани“ за специалност Молекулярна биология (ОКС „Бакалавър“) и лекции по „Белтъчно сортиране и клетъчна поляризация“ в Магистърски програми „Биохимия“ и „Клетъчна биология и патология“.
До момента под ръководството му има защитени 3 дисертационни труда и над 10 дипломни работи.
Научните му интереси са свързани с интерлевкин-6 тип цитокини, клетъчната поляризация, сортирането на белтъци и ролята на липидните рафтове в биологичните мембрани. Основен акцент в научната работа са изследванията на молекулярните механизми, свързани с наследствените дегенерации на ретината при човекa, вследствие на мутации в различни гени като BEST1, OPTN и COL4A1.