Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е на 988-мо място в Рейтинга за академичните постижения на университетите (URAP) за 2018/2019 г. Алма матер е на 404-то място в Европа от 817-те европейски университета. Сред основните индикатори, които определят позицията на Софийския университет, са броят на статиите, броят на цитатите, общият брой научни документи, импакт факторът и международното сътрудничество.
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет официално бе открита фото-документална изложба, посветена на 130-годишнината от неговото създаване. На 8 пана са разположени снимки, илюстриращи отделни акценти от историята на най-старото българско висше училище.
На тържествена церемония в Аулата 70 бакалаври от випуск 2018 г. получиха своите дипломи за завършено висше образование. Седем са абсолвентите, които завършват с отличен успех. От тях двама са пълни отличници.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че ни напусна проф. дфн Цветан Йотов, дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии.
Поклонението ще се състои на 23 януари 2019 г. (сряда), от 14.30 ч. в Храм „Св. Троица“, кв. „Св. Троица“, София (близо до метростанция „Константин Величков“).
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че ни напусна проф. д-р Петър Славейков, дългогодишен преподавател в Геолого-географския факултет.
Центърът за азербайджански език и култура към Софийския университет и Историческият факултет организираха прожекция на документалния филм "Командировка във вечността". В събитието участваха преподаватели от Историческия факултет, историци от БАН, както и студенти от Историческия факултет и Факултета по класически и нови филологии.
Анаиза Гордино, директор на Португалския културен център „Камойш – София“ при посолството на Португалия у нас, изнесе публична лекция на тема „Културни политики и дейности на Института за сътрудничество и за езика „Камойш“ към Министерството на външните работи на Португалската република“
За втора поредна година в Централното фоайе в Ректора се провежда „Еразъм“ ден в Софийския университет. Събитието се организира от отдел „Международно сътрудничество“.
На тържествена церемония в Аулата 215 бакалаври от Факултета по математика и информатика получиха дипломите си за завършено висше образование. 19 от тях са с отличен успех, а един е пълен отличник.
По-късно през деня своите дипломи получиха и 92-ма абсолвенти, завършили магистърската степен на образование. Десет от тях са пълни отличници.
По Програма за транснационално сътрудничество „Балкани – Средиземно море 2014-2020” Биологическият факултет към Софийския университет, Катедра „Екология и опазване на природната среда“, продължава успешната си работа по изпълнението на проект „Клъстери за иновации в агропродуктите“ (Agrolabs).
Софийският университет “Св. Климент Охридски” заема първо място в 17 професионални направления, в които обучава студенти, в осмото поредно издание на Рейтинговата система на висшите училища в България с актуална информация от 2018 г.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков се срещна с част от новоназначените преподаватели в различни факултети на университета. Той връчи трудовите им договори и им пожела успешна кариера.
В Поморие беше представен сборникът с докладите от Международната научна конференция на тема: „Симеонова България в историята на европейския Югоизток: 1100 години от битката при река Ахелой, 917-2017”, проведена през октомври 2017 г.
Приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия започва на 18 февруари 2019 г.
За заслуги към Софийския университет и неговото представяне пред обществото ректорът проф. дфн Анастас Герджиков връчи юбилейни плакети на издателя и управител на Медийна група „България“ Венелина Гочева, на председателя на Съюза на българските читалища Николай Дойнов и на водещия на обзорното предаване „Седмицата“ на Дарик радио Кирил Вълчев.
В Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя публична дискусия на тема „Присъединяването на България към ЕС в спомените на участници – тайни и изненади“. Повод за дискусията бе направеният публично достояние в електронен формат уникален архив от спомени на участници в процеса на присъединяването на България към Европейския съюз.
На специална церемония в Аулата студентите от няколко факултета на Софийския университет връчиха награди на 22-ма български журналисти за висока езикова култура в ефир. Инициативата се провежда за 15-та поредна година.
Със съдействието на Посолството на Конфедерация Швейцария Университетската библиотека получи дарение от 114 книги от Фондация „Про Хелвеция“. Дарението беше връчено от извънредния и пълномощен посланик на Швейцария у нас г-жа Мюриел Берсе Коен, която подписа договора за дарение в присъствието на ръководителя на катедра „Романистика” доц. д-р Георги Жечев, на преподаватели и докторанти от Факултета по класически и нови филологии.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 150 бакалаври и магистри от Геолого-географския факултет получиха дипломите за завършено висше образование. Деветима са отличниците на випуска.
На 4 и 5 декември 2018 г. за първи път в Дубай и Абу Даби се проведоха Дни на българското висше образование в Обединените арабски емирства. Събитието се провежда под мотото „Живей и учи в България“ и е инициатива на посолството на България в Абу Даби, организирана съвместно с водещи български висши училища. Събитията се проведоха в иновационния хъб на правителството на Дубай и посолството в Абу Даби Area 2071.
Във връзка с информационната кампания на Университетските ботанически градини за опазване на българската гора бе открит Коледен ботанически базар. Базарът ще бъде отворен за посетители на 14,15 и 16 декември 2018г. от 10:00 ч. до 18:00 ч. на адрес: ул. "Московска", №49. На него ще се предлагат живи коледни дръвчета, коледни аранжировки, греяно вино, сладкиши, любопитна информация и добро настроение.
В Аулата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя тържествена церемония, на която защитилите докторанти от всички факултети на най-старото висше училище у нас получиха дипломите си от ректора проф. дфн Анастас Герджиков. Успешно защитилите докторанти за периода 1 май 2018 г. – 31 октомври 2018 г. са 120.
Библиотечно-информационният център по британистика и американистика към Катедра „Англицистика и американистика“ на Факултета по класически и нови филологии получи ценно дарение от дългогодишния ръководител на Катедра „Англицистика и американистика“ проф. дфн Александър Шурбанов. Новата книжна колекция "Шекспир и литературата на английския Ренесанс“ включва над 1000 тома, сред които преобладават изследвания върху Шекспир и английския Ренесанс, както и оригинални текстове от епохата.
На извънредно заседание, проведено на 12 декември 2018 г., Академичният съвет на Софийския университет обсъди бъдещето на Медицинския факултет на Софийския университет и неговата учебно-клинична база Университетска болница „Лозенец“.
На тържествена церемония в Аулата на Ректората, проф. Бари Бариш от Калифорнийския технологичен институт бе удостоен с почетното звание „доктор хонорис кауза“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Аулата в Ректората се проведе традиционната, 24-та поред среща между представители на туристическата индустрия в България и студентите от трeти курс на специалност „Туризъм” в Геолого-географския факултет във връзка с техния производствен стаж и бъдещи кариери в туристическата индустрия на България.
На 10 декември 2018 г. проф. Георги Близнашки, преподавател по конституционно право в Юридическия факултет на Софийския университет и служебен премиер за периода август-ноември 2014 г., бе удостоен с Ордена на Исабел Католическа на Кралство Испания.
Много студенти и тази година избраха "Бракове по любов" като алтернативно изкарване на Студентския празник. Сред впусналите се в магичното приключение на Алма Алтер имаше приятели, двойки, но също и безнадеждно влюбени в театъра, в музиката и изкуството.
На среща със студенти от Медицинския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ министърът на здравеопазването Кирил Ананиев увери, че никога не е стоял на дневен ред въпросът за закриване на Медицинския факултет, че няма опасност за акредитацията на Медицинския факултет, нито за легитимността на дипломите. Всички планове за преструктуриране на Университетска болница „Лозенец“ или за осигуряване на нови учебно-клинични бази на Софийския университет ще бъдат съгласувани с ръководството на Университета и студентите от Медицинския факултет.
На официална церемония в Аулата на Софийския университет абсолвентите от випуск 2018 г. на Медицинския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 67 лекари положиха Хипократовата клетва. Двама от тях са пълни отличници. Дипломите си получиха и 23 медицински сестри и 25 абсолвенти, завършили „Медицинска рехабилитация и ерготерапия“.
На 8 декември 2018 г. бе кулминацията на честванията, с които най-старото висше училище в България отбеляза своята 130-та годишнина. Юбилеят е възможност академичната общност да отчете реалния принос на Алма матер в интелектуалната и духовната история на България и да напомни с думи и дела, че Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е храм на знанието, науката и българската духовност.
В Централното фоайе на Ректората се проведе церемония по валидиране на пощенска марка, посветена на годишнината от създаването на най-старото висше училище в България.
Изложбата FISH LOVE, посветена на борбата срещу неустойчивите риболовни практики, бе представена в Биологическия факултет на Алма матер. Събитието се организира от Credo Bonum Foundation по идея на д-р Атанас Грозданов с подкрепата на WWF България.
На 5 декември 2018 г. в БТА се проведе пресконференция по проект на Факултета по химия и фармация при Софийския университет „Св. Климент Охридски“ на тема: "Постигане на оптимална среда за обучение, научни изследвания, иновации и устойчиво развитие на човешкия капитал в сферата на химическите науки: Адаптиране на образованието днес за утрешния ден" (BG05M2OP001-2.009-0028).
В зала 272 в Ректората бе открита Първата Софийска конференция по енергийна икономика под надслов „Енергийни предизвикателства и възможности в Югоизточна Европа“. Стопанският факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и Международната асоциация по енергийна икономика (International Association for Energy Economics – www.iaee.org) са съорганизатори на симпозиума, който е част и от календара на Университета във връзка с честването на 130-годишнината от неговото основаване.
Тържеството се проведе в Театралната зала в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Стипендията се дава на български студенти, учещи в български висши училища и постигнали високи академични успехи.
Проф. д-р Бисера Вълева и проф. д-р Орлин Дворянов откриха паралелните си изложби с общо заглавие „Хроника на дните“. Те са финалното арт-събитие от проекта „АRTpoints“, който се осъществява от катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ с финансовата подкрепа на Фонд „Научни изследвания“ на Университета. Ръководител на проекта е проф. д-р Бисера Вълева.
Във фоайето на Северното крило на Ректората бе открита документалната изложба „Студентите“, посветена на 130-годишнината на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ и на 20-годишнината на Университетския архив. Експозицията е подготвена от екипа на Университетския архив и включва само документи, съхранявани в неговия фонд.
Първа научна среща проведе проект BG05M2OP001-1.002-0019:„Чисти технологии за устойчива околна среда – води, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ (Clean&Circle) за изграждане и развитие на Център за компетентност.
В Университетската библиотека бе представена "Весела книга за Софийския университет", издадена по случай 130-годишнината на Алма матер. В нея 44 възпитаници на първото българско висше училище разказват незабравими случки от студентските си години. Книгата е на Университетското издателство и може да бъде намерена в книжарницата в Ректората.
Форумът се организира от Катедра „Радио и телевизия“ към Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и е част от честванията на 130-та годишнина на Университета. Катедра „Радио и телевизия“ е пионер в академичното преподаване и изследване на радиото в България. Форумът се провежда в момент, в който отбелязваме 20 години от първите опити за създаване на експозиция по история на радиото; в година, през която ценната сбирка получи името на нейния инициатор и стана Музейна експозиция за история на радиото „Проф. д-р Веселин Димитров“.
В Ректората на Софийския университет се проведе научна конференция с международно участие на тема: „130 години Университетска педагогика“. В програмата на честванията бяха включени и придружаващи събития – отбелязване на годишнина на проф. Емилия Василева, 150-годишнината от рождението на проф. д-р Петър Нойков и откриване на изложба, представяща трудовете на бележити педагози от Алма матер.
Над 400 бакалаври и магистри от Философския факултет на Софийския университет получиха дипломите си за завършено висше образование на тържествена церемония в Аулата. 13 от тях са пълни отличници.
По проект BG05M2OP001-1.001-0001 „Изграждане и развитие на център за върхови постижения „Наследство БГ“, финансиран по Оперативна програма „Наука и образование за интелигентен растеж“, на 23 ноември 2018 г. беше подписан договор за сътрудничество с Община Исперих.
Софийският университет и Фонд „Научни изследвания“ към Министерството на образованието и науката представиха резултатите на Университетския комплекс по хуманитаристика „Алма матер“ и новата научна инфраструктура.
Центърът за азербайджански език и култура към Софийския университет "Св. Климент Охридски" отбеляза петата си годишнина с представянето изложба с фотографии на Аурелия Насирова "Непознат, а толкова близък: Азербайджан".
В Галерия „Алма Матер“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ бе открита изложбата „Диалог: БЯЛО И ЧЕРНО“ на преподаватели от Факултета по изкуства на Нишкия университет, Сърбия. Тя се реализира в рамките на проект „ArtNet 3“ на катедра „Визуални изкуства“ по Фонд научни изследвания на Университета с ръководител проф. д-р Лаура Димитрова.
Празничният ден започна в Богословския факултет на Алма матер, където в присъствието на патриарх Неофит бе отслужена архиерейска света литургия, оглавена от Старозагорския митрополит Киприан.
В навечерието на патронния празник на Софийския университет тържествено бе отбелязана 95-годишнината на Богословския факултет. Празникът бе посветен и на 130-годишнината на най-старото българско висше училище. В рамките на тържеството проф. дбн Емил Трайчев, дългогодишен преподавател във факултета, бе удостоен с Почетeн знак със синя лента на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
В Аулата на Софийския университет се проведе тържествена церемония, на която 68 бакалаври и магистри от Богословския факултет получиха дипломите си за завършено висше образование.