Начало / Университетът / Факултети / Медицински факултет / Структура / Катедри / Вътрешни болести, фармакология и клинична фармакология, педиатрия, епидемиология, инфекциозни и кожни болести

   

Направление „Вътрешни болести“

 

Учебна дейност:

 

Катедра „Вътрешни болести“ обучава студенти по медицина от ІІІ, ІV и V курс. Студентите от ІІІ курс изучават дисциплината „Пропедевтика на вътрешните болести“, а тези от ІV и V курс – „Вътрешни болести и терапия“. Лекциите по вътрешни болести се провеждат в изцяло нови и в обновени аудитории, снабдени с мултимедия. Лекторите са хабилитирани специалисти в различни области на вътрешната медицина от УБ „Лозенец“ и Военномедицинска академия. В тези две бази се провеждат и практическите упражнения.

 

Преподавателите от Катедра „Вътрешни болести“ провеждат обучение и на студенти от Колежа за медицински сестри и на обучаващите се в специалността „Медицинска рехабилитация и ергономия“.

 

Началник на Клиниката по вътрешни болести е доц. д-р Велислава Димитрова – лекар с дългогодишен опит, специалист по вътрешни болести и нефрология.

 

доц. д-р Велислава Димитрова Димитрова завършва специалност Медицина в Медицинска академия – София през 1981 година. Придобива клинични специалности „Вътрешни болести“ (1990), „Нефрология“ (1992) и „Клинична фармакология и терапия“ (2000), както и образователна и научна степен доктор (2005). Придобива признати правоспособности за извършване на бъбречни биопсии под ехографски контрол и по Ултразвукова диагностика в нефрологията; Доплерова ехография в нефрологията; Абдоминална Доплерова ехография – второ ниво; Конвенционална ехография и ехография на повърхностни структури. Притежава сертификати за преминати обучения по GCP, обучение за диабетно болни в Heinrich-Heine Universitaet, Дюселдорф, Германия, и редица други обучения.

 

От 2011 г. е главен асистент към Медицински факултет на СУ „Св. Климент Охридски“. От 2015 г. е доцент по вътрешни болести и нефрология към Медицински факултет (МФ) на СУ „Св. Климент Охридски“. Преподавател е по вътрешни болести и нефрология към МФ на СУ. От 2015 г. е началник на Клиника по нефрология в МБАЛ „Лозенец“. Освен в диагностичната и лечебна нефрологична дейност в нефрологичния кабинет, в клиниката и болницата, доц. Димитрова участва и в подбора на реципиенти за бъбречни трансплантации от трупен и жив донор. Участва в наблюдението и лечението на бъбречно трансплантираните болни. Член е на Комисията по етика.

 

Доц. д-р Димитрова има редица публикации в български и водещи международни списания с IF, участия с презентации и постери в национални и международни научни форуми, както и участва в написването на 5 учебника.

 

Доц. д-р Димитрова има клинични и научни интереси в областта на вътрешните болести, нефрологията, трансплантологията, клиничната фармакология и терапия, клиничните проучвания на нови лекарства и преподавателската дейност.

 

д-р Даниела Арабаджиева – нефролог

 

д-р Емилия Йорданова - нефролог

 

д-р Нонка Юрукова – гастроентериолог с ОНС „Доктор“ от 2019 г.

 

Направление „Фармакология и клинична фармакология“

 

Учебна дейност:

 

Преподаването по фармакология и клинична фармакология се осъществява от проф. д-р Димитър Терзииванов, дм, дмн, и доц. д-р Иванка Атанасова, дм, които влизат в състава на Катедрата по вътрешни болести, фармакология и клинична фармакология, педиатрия, епидемиология, инфекциозни и кожни болести. Фармакология се преподава на студентите медици от ІІІ курс, а клинична фармакология – на студентите медици от V курс. Фармакология изучават и студентите по специалностите „Медицинска сестра“ и „Медицинска рехабилитатация и ерготерапия“. Лекционните курсове и практическите упражнения за съответните специалности са съобразени с единните държавни изисквания и отразяват техните специфични характеристики. Цел на обучението по фармакология е студентите да получат съвременна теоретична и практическа подготовка, необходима за професионалното им реализиране в различните медицински специалности. Лекционният курс специално акцентира върху клиничната значимост на проблема за нежеланите лекарствени реакции и профила на безопасност на лекарствата.

 

Цел на обучението по клинична фармакология е студентите медици да получат минималния методичен инструментариум, който да им служи като методична база за провеждане на индивидуализирана, безопасна и рационална фармакотерапия, основана на доказателства.

 

Академичен състав:

 

Преподаването по фармакология и клинична фармакология се осъществява от

 

проф. д-р Димитър Терзииванов, дм, дмн, и доц. д-р Иванка Атанасова, дм, които влизат в състава на Катедрата по вътрешни болести, фармакология и клинична фармакология, педиатрия, епидемиология, инфекциозни и кожни болести. Фармакология се преподава на студентите медици от ІІІ курс, а клинична фармакология – на студентите медици от V курс. Фармакология изучават и студентите по специалностите „Медицинска сестра“ и „Медицинска рехабилитатация и ерготерапия“. Лекционните курсове и практическите упражнения за съответните специалности са съобразени с единните държавни изисквания и отразяват техните специфични характеристики. Цел на обучението по фармакология е студентите да получат съвременна теоретична и практическа подготовка, необходима за професионалното им реализиране в различните медицински специалности. Лекционният курс специално акцентира върху клиничната значимост на проблема за нежеланите лекарствени реакции и профила на безопасност на лекарствата.

 

Цел на обучението по клинична фармакология е студентите медици да получат минималния методичен инструментариум, който да им служи като методична база за провеждане на индивидуализирана, безопасна и рационална фармакотерапия, основана на доказателства.

 

Академичен състав:

 

проф. д-р Димитър Н. Терзииванов, дм, дмн е дипломиран магистър по медицина. Придобити научни степени „доктор по фармакология“, Карловия университет, ЧАН, Прага, и „доктор на медицинските науки“. Преминава през всички академични звания до професор в МФ, МУ – София. Въвежда и развива новата за страната научно-приложна дисциплина популационна фармакокинетика и е пионер в прилагането на популационния фармакокинетичен анализ при лекарственото фенотипизиране.

 

Съосновател на Катедрата по клинична фармакология и терапия, МФ, МУ, София и

 

съосновател на Клиниката по терапия на вътрешните болести и клинична

 

фармакология, УБ „Св. Иван Рилски”, Катедра вътрешни болести, МФ, МУ, София.

 

Създава и ръководи Клиниката по клинична фармакология и фармакокинетика, УБ

 

„Св. Иван Рилски”, Катедра вътрешни болести. През периода 2000-2001 е изпълнителен директор на УБ „Св. Иван Рилски“, София.

 

Дълги години е бил член на Editorial Advisory Board на Journal of Pharmacokinetics and Pharmacodynamics и главен редактор на Journal of Clinical Medicine, както и председател на дружеството по Клинична Фармакология и Терапия и член на Съвета на Европейската Асоциация по Клинична Фармакология и Терапия. От 2005 до 2009г е бил първият представител на РБ в CHMP при EMA, Лондон.
От 2010 основава и ръководи университетския курс по фармакология и клинична фармакология, УБ „Лозенец“, МФ, СУ „Св. Кл. Охридски“ за български и англоговорящи студенти по медицина. От 2014 основава и ръководи университетския курс по фармакология и токсикология по магистърска програма „Медицинска химия“ на ФХФ при СУ „Св. Кл. Охридски”, а от 2015 основава и ръководи университетския курс по фармакология на ФХФ за български и англоговорящи студенти по фармация.

 

 

 

Автор и съавтор е в над 210 рецензирани публикации, книги и учебници за студенти по медицина и фармация. Гост лектор в европейски университети. Научен ръководител на 3 докторанти, 1 хабилитиран като доцент и избран за ръководител катедра, 1 хабилитиран като професор и над 25 специализанти. Консултант на фармацевтични компании и ДИО при провеждане на клинични проучвания у нас и в чужбина.

 

 

 

Рецензент на престижни международни списания, на дисертационни трудове и на конкурси за „доцент“ и „професор“. Ръководил е курсове по СДО в МУ, София и Wоrkshop’ове с Prof. Roger W. Jelliffe, M.D., Former Director, LAPKB, USC, LA.

 

Доц. д-р Иванка Н. Атанасова, дм, е дипломиран магистър по медицина. Придобита научна степен „доктор по фармакология“ и научна длъжност доцент. Работила е като ръководител на научноизследователска секция във фармацевтичната индустрия, където е разработвала и реализирала проекти за предклинични и клинични проучвания на лекарства, и като директор на Дирекция „Разрешаване на лекарствените продукти“ в Изпълнителната агенция по лекарствата; била е и представител на България в Координационната група по взаимно признаване и децентрализирани процедури за разрешаване на лекарствата (CMDh) в Европейската агенция по лекарствата (EMA), Лондон. Член е на Редакционната колегия на списание Journal of Clinical Medicine. Секретар на Дружеството по клинична фармакология и терапия и член на Съвета на Европейската асоциация по клинична фармакология и терапия. От 2011 преподава в университетския курс по фармакология и клинична фармакология, УБ „Лозенец“, МФ, СУ „Св. Кл. Охридски“. Автор и съавтор в над 50 рецензирани публикации, книги и учебници за студенти по медицина и фармация.

 

гл. ас. д-р Павлина Гатева, дм

 

маг. фарм. доц. Анри Аструг, дф

 

ас. д-р Карина Благоева

 

ас. д-р Джем Фърънджъ

 

Направление „Педиатрия“

 

Учебна дейност:

 

В Секцията (Клиниката) по педиатрия се провежда обучение по педиатрия (лекционен курс и практически упражнения) на студенти по медицина V курс – два семестъра, медицинска рехабилитация и ерготерапия, ІІ курс – един семестър, и медицинска сестра, ІІ курс – един семестър.

 

 

Академичен състав:

 

доц. д-р Йорданка Узунова, дм – зам. - Декан

 

доц. д-р Йорданка Узунова, дм завършва медицина в Медицинска академия – София и има специалност по детски болести. Започва работа в Детско отделение на Окръжна болница – Видин, а от 1999 г. работи в болница “Лозенец”. От 2004 г. е в екипа, осъществил всички чернодробни трансплантации на деца у нас под ръководството на проф. Любомир Спасов в МБАЛ „Лозенец“ ЕАД. Защитава дисертация на тема „Ранен постоперативен период при деца с чернодробна трансплантация”. Доцент е в Медицинския факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и заместник-декан на факултета. Автор на монографията „Чернодробна трансплантация на деца“, издаден издателството на БАН „Проф. Марин Дринов“. Доц. д-р Узунова е автор и съавтор на 80 публикации по медицина в български и международни издания. Участник е в редица национални и международни конференции и конгреси по проблеми на педиатрията. Зам.-Декан от 2019 година.

 

ЛЕКТОРИ

 

  • доц. д-р Йорданка Узунова, дм
  • доц. д-р Росица Митрова, дм
  • доц. д-р Анатоли Найденов, дм

 

ПРАКТИЧЕСКИ УПРАЖНЕНИЯ ПО ПЕДИАТРИЯ

 

  • д-р Елисавета Станкова
  • д-р Елена Вучкова
  • д-р Юри Фандъков
  • д-р Калин Лисички
  • д-р Андрей Гончаров

 

Следдипломно обучение:

 

От 2008 г. се организират два пъти годишно (май и октомври) курсове с педиатри и обучаващи се по педиатрия от цялата страна върху актуални проблеми в педиатрията и за спешни проблеми в педиатрията (за педиатри и ОПЛ). През март 2010 г. се проведе и курс за завеждащ отделение по педиатрия. В последния курс през октомври 2011 г. имаше над 100 участници (само външните участници). През 2012 г. в края на м. май–началото на м. юни ще се състои курс „Спешни състояния в медицината за интернисти, педиатри, ОПЛ, кардиолози, интензисти“. Програмата на тези курсове е за клинични проблеми – лекции и клинични случаи, презентации, които няма да се повтарят, освен ако е налице изричното настояване на участниците в курсовете. По-голямата част от тези колеги са редовни участници още от октомври 2008 г.

 

Направление „Дерматология и венерология“

 

доц. д-р Развигор Дърленски, дмн

 

проф. д-р Здравка Демерджиева, дмн

 

гл.ас. д-р Иван Богданов,дм

 

гл.ас. д-р Бисера Котевска,дм

 

 

Направление „Инфекциозни болести“

 

проф. д-р Георги Попов, дмн

 

д-р Яна Аксентиева

 

Направление „Епидемиология, медицинска паразитология“

 

доц. д-р Ива Христова, дм; проф. д-р Искра Райнова, дмн;

 

проф. д-р Тодор Кантарджиев, дмн

 

доц. д-р Димитър Шаламанов, д-р Иван Богданов