Начало / Университетът / Факултети / Физически факултет / Архив / Успешни събития и участия / В СУ се проведе среща на Адриа арей

В периода 12-15.03.2024 в Аулата и в Зала 1 се проведе срещата на Адриа Арей (Adria Array). Над 100 участника от 30 държави на Европа участваха в нея, а домакини бяха СУ “Св. Климент Охридски”, Физически факуллтет и Националния институт по геофизика, геодезия и геграфия на БАН. Участниците обединяват усилия в изучаването на геоложкия строеж и сеизмичната активност в региона на Адриатическата плоча и нейните околности.

Адриа Арей е инициатива за създаването на гъста мрежа от сеизмични станции, която да покрие адриатическата плоча и целия Балкански полуостров. Те ще позволят на учените, работещи в областта на сеизмологията, геофизиката и геологията да създадат детайлен модел на тектонските структури и да наредят пъзела на сеизмичните източници.

Кратко предаване за срещата в телевизия Euronews България