Начало / Университетът / Центрове / Университетски център за изследване на религиите / Изследвания / Религия и публичност: интердисциплинарни подходи

"Религия и публичност: интердисциплинарни подходи"

Научноизследователски проект
2010 – 2013 г.

Проектът е финансиран по конкурс "Насърчаване на научните изследвания в приоритетни области" от Фонд "Научни изследвания" при Министерството на образованието и науката на Република България

Е К И П

Основният научен колектив на проекта включва 7 хабилитирани лица и утвърдени в своята област учени, притежаващи образователната и научна степен "доктор", както и докторанти и млади учени, представители на 3 научноизследователски организации в страната и чужбина:

СУ "Св. Климент Охридски"; Институт по балканистика при БАН; Нов български университет.

Български участници:

• Доц. д-р Симеон Евстатиев, Катедра "Арабистика и семитология", СУ ― ръководител на проекта
  • Проф. дфн Владимир Градев, Катедра "История и теория на културата", СУ
  • Проф. дфн Пламен Макариев, Катедра "Философия", СУ
  • Доц. д-р Анна Кръстева, Департамент "Политически науки", НБУ
  • Н.с. І ст. д-р Росица Градева, Институт по балканистика, БАН
  • Гл. ас. д-р Илия Илиев, Катедра "Етнология", СУ
  • Д-р Даниела Калканджиева, Научноизследователски сектор (НИС), СУ

Международни участници в екипа:

• Проф. д-р Дейл Ф. Айкелман, Дартмут Колидж (Dartmouth College), САЩ
  • Проф. д-р Ангелика Нойвирт, Свободен университет — Берлин (Freie Universität Berlin)
  • Доц. д-р Тим Йенсен, Университет на Южна Дания, Генерален секретар на Международната асоциация по история на религиите (IAHR)

КРАТКО ПРЕДСТАВЯНЕ НА ПРОЕКТА

Цели на проекта

Общата цел на предлаганото научно изследване е да допринесе за изясняване съдържанието на българските политики за управление на различията, свързани с проявленията на религиозна идентичност в публичността.

Основните специфични цели са:

1. изработване на иновативни интердисциплинарни методологии за изследване на отношенията публичност – религия с акцент върху социалния опит на православното християнство и исляма;
  2. научна интеграция и ефективно партньорство между утвърдени и млади учени, докторанти и студенти чрез изследователска работа, семинари и конференции;
  3. разкриване на оптимални за българската социална среда параметри за публичните политики по отношение на различията в обществото, основани върху религиозната идентичност.

Основни научни задачи

Проектът разкрива основни аспекти на взаимодействията между религия и публичност чрез поставено в компаративен ракурс, мултидисциплинарно изследване, фокусирано върху ролята на християнството и исляма в България. За тази цел, научните задачи по проекта за разпределени в няколко взаимосвързани изследователски компонента:

1. Проучване на текстове
  2. Теренни изследвания
  3. Четири международни уъркшопа
  4. Вътрешно-проектен семинар
  5. Три кръгли маси
  6. Национална лятна академия "Религия и публичност"
  7. Интердисциплинарна международна конференция на тема "Религия и публичност"