Начало / Университетът / Факултети / Факултет по класически и нови филологии / Специалности / Бакалавърски програми / Факултет по класически и нови филологии / Южна, Източна и Югоизточна Азия / Описание на специалността

   

Специалност "Южна, Източна и Югоизточна Азия"

 

Професионално направление: 3.1. Социология, антропология и науки за културата

Продължителност на обучение: 8 семестъра

Професионална квалификация: Изтоковед - Южна, Източна и Югоизточна Азия

Начин на завършване на обучение: Защита на дипломна работа

Форма на обучение: Редовна

 

Прием

Приемът на български студенти се осъществява чрез конкурсен изпит по английски език или ДЗИ по английски език (ниво B2/ B1). Класирането се извършва на базата на успеха от кандидатстудентския изпит и успеха по чужд език от дипломата за завършено средно образование. За участие в класирането за определените в приложението специалности във Факултета по класически и нови филологии се признават следните сертификати за ниво минимум В2, освен, ако не е посочено изрично друго: Английски език: Cambridge English; IELTS; Oxford Test of English; TOEFL; SAT.

 

Насоченост и образователни цели

Програмата има за цел да запознае с езиците, културите, икономическите и политическите системи в един от най-бързо развиващите се региони в света. Специалността предлага набор от знания и комплексен научен инструментариум, които студентите използват за разбирането и тълкуването на съвременните процеси и предизвикателствата, пред които обществата на Южна, Източна и Югоизточна Азия са изправени днес. Предназначена е за млади хора, които свързват професионалната си реализация в най-широк смисъл именно с този регион на света. Фокусът е върху модерността, а историческите дисциплини подхранват и обслужват разбирането на съвременните процеси. Програмата дава широк спектър от знания за региона в съответствие с индивидуалния избор на обучаваните – един основен и един допълнителен модул, които конкретизират езиците и културите, към които те се насочват. Същевременно регионално-специфичната информация се надгражда върху общи познания за основни понятия от макро и микроикономиката, историята на политическите системи и международните отношения.

Основният първи модул (Китай, Япония, Корея) започва от втория семестър и тежестта му е равномерно разпределена между интензивно обучение по съответния език и дисциплини, запознаващи с историята, икономиката, културата и обществото на съответната страна/регион. От пети семестър нататък към този първи модул се добавя и различен от него втори (Индия, Виетнам и Индонезия). От този момент насетне до последния осми семестър натовареността е равномерно разпределена между двата модула. Студентите се разпределят в модулите по равно на квотен принцип въз основа на изразено предпочитание и успех. През осмия семестър е включен задължителен стаж в медиите, в държавни институции и неправителствени организации и частни компании, чиято дейност е свързана с този регион на света. Обучението завършва с подготовката и защитата на дипломна работа по един от двата избрани модула.

 

Професионални компетенции и реализация

В края на обучението си студентите са в състояние да се ориентират в специфичната за региона обществено-политическа, геополитическа и икономическа проблематика. Те познават културните специфики, историческото наследство и културните традиции на страните, които са избрали да изучават. Тъй като културната компетентност е немислима без определена степен на владеене на съответния език, те имат базови комуникативни компетенции и могат да ползват литература на два от важните за региона езици. Същевременно те са способни да разбират, анализират и тълкуват документи, издадени от международните финансови институции (Световна Банка, МВФ), от правителствата, от междуправителствени и неправителствени организации.

Гъвкавостта на модулния принцип създава отвореност към широк кръг от възможности по отношение на професионалната реализация на завършилите бакалаври. В съответствие с избраната комбинация техните умения могат да намерят приложение в свързани с тези страни отдели на правителствени и неправителствени организации, на журналистическото поприще и в света на реалната икономика в работата на фирми, работещи и търгуващи с тази част на света, или в компании в Азия, търсещи възможности за инвестиции в България и в Европа като цяло. Броят на такива компании през следващите години неминуемо ще нараства, поради интензивното развитие на региона и отварянето му към света. Стажът, предвиден за последния, осми семестър, има за цел да подготви реализацията на студентите на пазара на труда. Същевременно те могат да задълбочат и специализират познанията си в магистърските програми на съответните специалности на Центъра за източни езици и култури (без изискването за подготвителна година, което важи за завършилите външни бакалавърски програми), или да продължат образованието си в сферите на международните отношения, икономиката или политологията.

 

Южна, Източна и Югоизточна Азия днес

Бакалавърската програма "Южна, Източна и Югоизточна Азия" е създадена през 2013 г., а през 2017 г. магистърската програма "Южна, Източна и Югоизточна Азия" стартира в същото направление, като тя може да се изучава и на английски език. Освен фокуса върху езиците от Източна и Южна Азия, "Южна, Източна и Югоизточна Азия" е единствената в България, в която е включено изучаването на региона на Югоизточна Азия, в частност виетнамски и индонезийски език. През 2021 г. специалността бива обединена в една катедра заедно със специалност Африканистика.

От 2015 г. досега студентите от специалността са имали възможност да заминат на обменни програми или да следват в Азия (Китай, Южна Корея, Япония, Виетнам, Индонезия) по държавни стипендии, както и да стажуват и работят в различни институции, агенции и фирми в България. Студентите могат да кандидатстват и по Еразъм+ програмата за краткосрочно обучение в европейски универистети. За периода 2013-2023 г. са се дипломирали 120 бакалаври и 7 магистри.

Благодарение на различни инициативи на преподавателите от ЦИЕК и изследователи, занимаващи се с Азия, се организират научни конференции, студентски семинари и културни събития, в които студентите от "Южна, Източна и Югоизточна Азия" взимат активно участие, като така те отрано се запознават с протичането и организацията на подобни събития. От 2015 г. насам студенти от специалността ежегодно се включват в конференцията "Азия и светът – взаимоотношения и взаимодействия", "Страните от Югоизточна Азия - по пътя на социално-икономическото развитие и прогрес" (2017-2018 г.), студентски семинари на специалности Кореистика и Китаистика. През 2016 г. е организиран първият студентски семинар на ЮИЮА - "АЗИЯ: Югоизточният ПИК". По-късно студентските разработки са публикувани в сборника "Щрихи към света на Югоизточна Азия (История, икономика, култура)".

Студентите също така активно организират и се включват като доброволци в културни събития, свързани с азиатския регион, като "Неочакваният Виетнам" (2015 г.), "Дни на АСЕАН" (2017 г.), "Viethaindo - Ден на Виетнам, Тайланд и Индонезия" (2019 г.), "Дни на ЮИЮА: 10 години заедно в културното многообразие" (2023 г.), както и Annual Charity Bazaar на IWC Sofia, Лекции в Корейския кът на Столична библиотека, Asian Festival (2017-2022 г.), Бункасай фестивали на специалност Японистика и 18-то СОУ, събития на Институт "Конфуций", събития на Институт "Седжонг" и други. Взимат участие и в ежегодния конкурс по ораторско майсторство на японски език, конкурс по писане на есе на корейски език, конкурс за награда за най-добра студентска разработка в сферата на изтокознанието "Проф. дфн Александър Федотов" и др.

 

Уебсайт с галерия от снимки