Начало / Университетът / Управление на качеството / Често задавани въпроси (FAQ) / Студентското мнение като компонент на атестирането

• Задължително ли е да се проведе допитване сред студентите за нуждите на атестацията?

Да, задължително е. Студентското мнение е един от задължителните компоненти при сформиране на атестационната оценка на преподавателя. Допитването до студентите става чрез попълване на анкетна карта за проучване на студентското мнение, която е одобрена от АС като част от пакета документи по атестирането. Анкетирането на студентите може да стане по начин избран от факултета – на хартия или електронно.

• Задължително за студентите ли е попълването на анкетни карти?

Няма взето решение на общоуниверситетско равнище попълването на анкетни карти да бъде задължително за студентите, но всеки факултет, ако прецени, би могъл да въведе такова изискване с решение на Факултетния съвет или да приложи мерки за мотивиране на студентите да се включват активно в попълването на анкетните карти.

• Как ще бъдат информирани студентите, че предстои електронно анкетиране за мнението им в края на всеки семестър и по всяка изучавана от тях дисциплина?

Информирането на студентите и насърчаването им да попълват редовно анкетните карти е ангажимент на факултета. Факултетните ръководства, заедно с комисиите по атестирането и по качеството, могат да обсъдят собствени варианти за мотивиране на студентите и информирането им за ползата от попълването на електронните анкетни карти.

• Има ли изискване за брой респонденти, т.е. представителност при попълването на анкетните карти от студентите?

Не, няма такова изискване. Оценката се изчислява на база брой попълнени карти.

• В каква форма ръководителите на катедри ще получават резултатите от студентските анкети?

До момента служител от УЦИКТ изпращат на председателя на комисията по атестиране резултатите от анкетите за всеки курс в excel файл. Начини за получаване на обобщения за даден преподавател за семестър (т.е. за всички курсове, които води), за година или за няколко години предстои да бъдат разработвани, така че комисията да може по-лесно да вземе решение на тяхна база. В момента заедно с резултатите от анкетите, се получава и инструкция как данните да бъдат превръщани в оценка.