Начало / Университетът / История / Юбилеи / Петдесетгодишният юбилей на университета / Участие на гостите в празника на 24 май

Като завършек на университетските тържества гостите-чужденци вземат участие във всенародното празнуване на деня на славянските просветители светите братя Кирил и Методий. Когато пристигат в предвидения час пред храм-паметника “Св.Александър Невски”, ученици от столичните училища и гражданството посрещат университетските учени с “ура “ и бурни ръкопляскания. В присъствието на царското семейство митрополит Стефан отслужва кратък тържествен молебен, след който гостите и университетските преподаватели заемат места пред Военния клуб, за да присъстват на манифестацията на учащата се младеж пред министъра на народното просвещение. Великолепният майски ден, синьото небе, яркото слънце, въздухът, ухаещ на зеленина и цветя, радостните и бодри лица на децата и младежите, песните и музиката, създават незабравими впечатления у гостите. Дефилират учениците от началните училища и гимназиите, следвани от студентската младеж с въодушевени викове ура.

В късния следобед на същия ден – 24 май е даден голям прием в двореца в София, на който присъстват около 350 души. Вечерта е тържествената вечеря в зала “България” на столичния кмет Иван Иванов за около 400 души. При поднасянето на десерта речи произнасят столичният кмет, проф. Обертински (декан на Варшавския богословски факултет), проф. Мюленс (водач на германската делегация), лорд Пърси (водач на английската делегация), проф. Дарко (декан на Дебреценския философски факултет), проф. Ацо Аци на хубав български език (Ректор на Туринския университет), Акил Мухтар Оьзден (от името на турската делегация), проф. Болио (от името на френската делегация). Накрая софийският митрополит Стефан произнася благодарствена молитва.