Начало / Университетът / История / Юбилеи / Петдесетгодишният юбилей на университета / Тържественото прогласяване на почетните доктори на Университета

Следващият ден – 22 май 1939 г. – е вторият ден от академичните тържества – денят на тържественото връчване на дипломите на почетните доктори. Пристигането на чуждестранните гости в Аулата на Университета привлича отново любопитството на софийското гражданство. Пъстроцветните тоги, мантии, наметала, хермелини, академичните огърлици и медали се смесват с официалните фракове и тоалети. Само за един ден контакти по време на тържествата всички са станали по-близки.

Академичният съвет присъжда званието „доктор хонорис кауза“ на 99 души. Той одобрява 65 предложения на факултетите и сам издига и избира още 34 почетни доктори. Между тях са достойни личности като първият ректор на Софийския университет Александър Теодоров Балан, прочутият математик Годфри Харди, електроинженерът и изобретател Никола Тесла, световно известните филолози Паул Кречмер и Франц Дьолгер, ректори на европейски университети и много други. За съжаление сред удостоените през 1939 г. по политически причини лица попадат и няколко души, които са свързани с националсоциалистическата германска работническа партия или скоро след това участват в нацистките престъпления.