Начало / Университетът / История / Юбилеи / Петдесетгодишният юбилей на университета / На излет в околностите на София

На следващия ден 23 май 120 души от чуждите гости се отправят на излет до Боянската църква – паметник на старобългарското изкуство от XII в. в околностите на София. След разглеждането на църквата и поклонението на гроба на царица Елеонора в двора, на селския мегдан в Бояна моми и момци в шопски носии под звуците на гайди и гъдулки извиват пред гостите кръшни хора. Мнозина от чужденците завързват непринудени запознанства с по-старите боянчански шопи на чаша българско вино в селската кръчма. От Бояна гостите се отправят за Княжево, Горна баня и Овча Купел, където разглеждат минералните бани. След завръщането от излета министър-председателят Г. Кьосеиванов дава обед за чужденците, членовете на Академичния съвет, Министерския съвет, председателя на Народното събрание в Юнион клуб.