Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Започва Втората кандидат-студентска изпитна сесия

   
Започва Втората кандидат-студентска изпитна сесия

Тази неделя започват редовните кандидат-студентски изпити в Софийски университет „Св. Климент Охридски”.

От 09:00 часа ще се проведат изпитите по Химия и Чешки език.

Във връзка с Кандидатстудентска кампания 2011 напомняме, че всички кандидат-студенти трябва да подадат документи за участие в класиране от 27 юни до 08 юли 2011 г.

Кандидатстудентският изпит по Химия е писмен. Времетраенето на изпита е четири астрономически часа. Той се състои от две части. Първата част е 20 тестови въпроса, включващи материал по неорганична и органична химия, с изборен отговор (един от пет); втората част включва 4 логически задачи (2 по неорганична и две по органична химия).

При подготовката за изпита могат да се използват всички одобрени от МОН, действащи учебници за 7, 8, 9 и 10 клас задължителна и профилирана подготовка; учебниците за 11 и 12 клас профилирана подготовка могат да се използват като допълнителна литература за по-пълно изясняване на материала от програмата. В конкурсният изпит няма да бъде включен материал извън изпитната програма.

Отговорите на въпросите от теста се събират един час след началото на изпита. На всеки въпрос трябва да се отбележи само едно вярно решение. Въпроси с повече от един отбелязан отговор се приемат за невалидни. За всеки верен отговор на въпрос от теста се дават 2 точки. Максималният брой точки за теста е 40.

Логическите задачи включват по няколко условия. Оценяват се само верни отговори на поставените в тези условия въпроси. Някои от въпросите може да се изискват обяснение на определени химични факти или закономерности. В такъв случай се очаква кратко обяснение и само на това, за което се пита. При решаване на логическите задачи, кандидат-студентите трябва да покажат: че разбират учебния материал, притежават определен минимум от знания по химия, които умеят да приложат за конкретни химични проблеми, както и че имат добра химична култура. Обемът на задачите е съобразен с времетраенето на изпита. Общият брой на точките от втората част на изпита е 80. В зависимост от сложността, всяка задача носи от 15 до 25 т.

На всеки кандидат-студент по време на изпита ще се предоставят помощни материали (периодична таблица, таблица за разтворимост, ред на относителна активност и ред на електроотрицателност), ако са необходими за решаване на изпитното задание.

 

Изпитът по един от славянските езици (полски, чешки, сръбски-хърватски) се провежда в рамките на изучавания в средното училище лексико-граматически материал. Целта на изпита е да се проверят езиковите знания и умения на кандидат-студентите. Изпитът е писмен с времетраене 4 часа. Той се състои от диктовка, комплексен езиков тест и преразказ.

Диктовката е с обем до 20 стандартни машинописни реда. С нея се цели да се провери правилното слухово възприемане на текст на съответния език и усвояването на правописните му правила. Текстът на диктовката се чете три пъти.

Комплексният езиков текст се състои от следните елементи:

- граматични упражнения, включващи основния граматичен материал;
- текст с обем около 15 машинописни реда, към които са зададени 5 въпроса, чиито отговор предполага правилно разбиране на текста;
- редакция на оригинален текст на български език с обем до 10 машинописни реда, в които са допуснати 10 правописни, граматически и пунктуационни грешки.
Текстът проверява степента на владеене на граматическия материал, както и умението на кандидатите да четат и разбират правилно текст на съответния език. Редактирането на текст на български език цели да се провери езиковата им култура на родния език.

Преразказът включва текст с обем до 1 стандартна машинописна страница, който включва умението на кандидатите да предадат цялостно и свързано съдържанието на два пъти прочетен текст.

Езиков материал

Кандидат-студентите трябва да са овладели практически следния езиков материал:
1. Съществително име. Род и число на съществителното име
2. Падеж на съществителните, прилагателните имена и местоименията
3. Глагол. Вид и време на глагола в съответния славянски език
4. Спомагателни и модални глаголи
5. Спрежение, лице и число на глагола. Инфинитив
6. Условно наклонение
7. Прилагателни и наречия. Степени за сравнение
8. Лични местоимения
9. Показателни, въпросителни и неопределителни местоимения
10. Видове изречения. Просто и сложно изречение
11. Части на изречението
12. Словоред

Методически указания
За успешното полагане на кандидат-студентския изпит се препоръчват следните форми на подготовка:
1. За диктовката е необходимо да се правят системни упражнения за правилно писмено възпроизвеждане на слухово възприета реч.
2. За езиковия тест е необходимо да се правят упражнения за правилна употреба на съответните граматични форми. Подготовката за правилно разбиране на текст на съответния славянски език е препоръчително да включва самостоятелна работа с оригинални текстове на езика. Работата върху езиковия тест предполага и овладяване на основни умения за редактиране на българския текст.
3. За преразказа се препоръчват упражнения за точно възпроизвеждане на кратък текст на съответния език. Особено важно е точното отчитане на всички елементи от текста, без да се излиза извън рамките на разказаното в изходния текст.

Критерии за оценяване

1. Диктовка. За всяка правописна грешка оценката се намалява с 0,50. Повтарящите се грешки не се отчитат. При допускате на няколко правописни грешки в една и съща дума, те се броят като една грешка. За допусната пунктуационна грешка оценката се намалява с 0,25.
2. Комплексен езиков тест. За всяка допусната грешка оценката се намалява с 0,25.
3. Преразказ. За пропуснат елемент от сюжета или цяло погрешно конструирано изречение оценката се намалява с 1,00. За погрешно употребена дума или допусната граматическа грешка оценката се намалява с 0,50, а за правописна или пунктуационна грешка - с 0,25.
Общата оценка на изпита се формира като средноаритметично от оценките на неговите три елемента. При слаба оценка на единия от компонентите общата оценка е слаб (2,00).

Литература

Р. Михалик. Кратка полска граматика. София, 2002.
Л. Лашкова. Кратка сърбо.хърватска граматика. София, 2001.
Ст. Стойчев. Чешки език за начинаещи. София, 1998.
Л. Кроужнилова. Чешки език. София, 1999.
Х. Гладкова. Чешки език. София, 1994

Коментари

Влез, за да коментираш.