Начало / Новини / Архив / Архив на Горещи новини / Приключи Конференцията на български и корейски специалисти в сферата на електронното правителство

   
Приключи Конференцията на български и корейски специалисти в сферата на електронното правителство

Приключи Конференцията на български и корейски специалисти в сферата на електронното правителство. Модератор на събитието е Генералният директор на Българо-Корейския Център за IT Кооперация - проф Недю Попиванов.

Сред официалните гости на Конференцията са проф. дин Иван Илчев - ректор на Софийски университет "Св Климент Охридски", Н.Пр. Чън Би-хо - посланик на Република Корея и г-н Първан Русинов - заместник министър на МТИТС.

Непосредствено след като координаторът на Българо-Корейския Център за IT Кооперация от корейска страна Jaehong Yoon представи корейските ITCC перспективи в кратка мултимедийна презентация, Валери Борисов - директор на eGov, МТИТС, разглежда ролята на Министреството в развитието на Електронното правителство.Във втората част на Конференцията Божил Добрев, Веселин Стоянов и д-р Владимир Алексиев резюмираха резултатите от трите ITCC проекта, по които вече се работи, а именно - ревю на текущата ситуация в България, подготовка на KPI и създаване на Пътната карта за работата на Българо-Корейския Център за IT Кооперация за 2011 и 2012 година.

След кратка почивка корейските експерти - Dr Eunjoo Kim, Prof Sung-kook Han и Jaehee Chung се спряха върху Публично-частното партньорство и стандартизираната рамка за Електронното правителство, семантичните уеб технологии и тяхната употреба в eGov и Унифицираната Общинска eGov система, която се използва от всички корейски общини и включва всички съответни бизнес функции. Явор Джонев - член на Управителния съвет на БАССКОМ, предложи на вниманието на участниците в Конференцията и ролята на ИТ организациите в развитието на Електронното правителство, в сътрудничество с ITCC.

Днешният форум е своеобразна дискусия, в която български и корейски експерти обмениха опит в сферата на ИТ сектора, бяха остановени някои общи практики и двете страни демонстрираха желание и усилия в посока - намиране на нови методи на работа в сектора. В центъра на дискусията бяха инструмента за оценяване на Електронното правителство, базиран на най-успешните практики от Корея и Европейския съюз, политическата и правната рамка, технологичната инфраструктура, организацията и координацията, трудностите, препоръките, добрите практики, както на Република Корея, така и в страните от ЕС.

Българските експерти се интересуваха от опита на своите колеги в стандартизацията, технологичната платформа, сигурността, идентификацията, законодателството, финансирането, приемствеността, координацията, социалните и икономическите ефекти, публичността, стратегиите и други практически въпроси в работата на Електронното правителство. От своя страна корейските представители се съсредоточиха върху текущата ситуация в България - правната рамка на България и Европейския съюз, използването на публични данни, издаването на граждански документи, както на национално , така и на общинско ниво, данъците и таксите и в частност, управлението на университетските дела и документация.

Повече снимки от Конференцията можете да намерите в нашата рубрика "Събития през обектива".

Още на корейска тематика:

След установяване на двустранно сътрудничество през 2002 г., днес 11 март2011 г. проф. дин Иван Илчев, Ректор на Софийски университет и проф. Сонг Хан /Song Han/, президент на Национален университет Гангнънг - Уонджу /Gangneung-Wonju National University/(www.nukw.ac.kr) подписаха нов договор за двустранно сътрудничество с акцент върху студентския обмен между двата университета. На срещата присъства проф. Ким Йонгсък /Kim Youngsik/, зам.-декан на Корейския университет и проф. дфн Александър Федотов, Директор на ЦИЕК.

Коментари

Влез, за да коментираш.