Начало / Университетът / Международно сътрудничество / Членства / Членства на факултетно ниво / Исторически факултет

   
EAAS
Европейската асоциация по американистика, учредена през 1954 г., е конфедерация от национални и обединени национални асоциации по американистика в Европа. Предметът и целите на Асоциацията са да насърчава изследването и изучаването на всички сфери от американската култура и общество и да поддържа сътрудничеството и връзката между европейските американисти и учени от различни дисциплини от всички части на Европа.
EAA
Международна асоциация на археолозите в Европа и извън нея, както и на свързаните с тази наука специалисти. Възможно е индивидуално или институционално членство при годишна членска такса.
EAJS
Европейската асоциация за еврейски изследвания е единствената организация в Европа, представяща академичното поле на еврейските изследвания. Нейната основна цел е да насърчава и подкрепя изследванията и преподаването на еврейска тематика на университетско ниво в Европа и в други институции на висшето образование и обучението. Асоциацията е основана през 1981 г.
ESEH
Европейското общество за историята на околната среда подкрепя проучването на историята на околната среда във всички научни дисциплини и насърчава всеки, който има интерес към дисциплината, да се присъедини и да участва в Обществото. ESEH цели да поощрява изследването на европейската история на околната среда в сравнителен план; да насърчава комуникацията и сътрудничеството между историците на околната среда в Европа и с колеги от други райони; да стимулира следващо институционално развитие на историята на околната среда сред във второстепенно и третостепенно обучение; да насърчава изследванията и употребата на историята на околната среда в академични програми; да заздравява важната връзка между историята на околната среда, правителствените политики и широката общественост. За да осъществи тези цели, ESEH е изградило широк спектър от дейности още от създаването си през 1999 г.
Lodz
Изследователският център „Валдемар Церан“ за историята и културата на Средиземноморието и Югоизточна Европа е извън факултетна, интердисциплинарна институция, официално създадена на 7 февруари 2011 г. с решение на Сената на Университета в Лодз, Полша. Ceraneum съсредоточава усилията на изследователите, работещи в широкото поле на византийско-славянските теми: история и култура на Източното Средиземноморие и свързаните традиции. Центърът цели да интегрира различни звена на Лодзкия университет, разширявайки обхвата на международното сътрудничество в самия университет и в международен план.
RHS
Откакто е основано през 1868 г., Кралското Историческо Общество на Великобритания се превръща в най-изтъкнатото Общество във Великобритания, което работи с професионални историци и придвижва напред научното проучване на миналото. То е научно общество с нестопански, благотворителен статут, което е все повече на челно място в политическите дебати за историческите изследвания. RHS се опитва да представлява интересите на историците, да съдейства за повишаването на важността на историческите проучвания и да подпомага развиването на най-високите възможни стандарти не само в публикациите и институциите, но също и в поведението на отделните историци и в процеса на преподаването на дисциплината.
LAD
Лабораторията за проучване и изучаване на древните дунавски провинции (LAD), създадена от Ливио Цербини през 2007 г. в Катедрата за исторически науки на Университета във Ферара, с намерението да фокусира изследванията и проучванията върху древните дунавски провинции, опитвайки се да допринесе за задълбочаване на тяхното изучаване и разбиране на всички аспекти от тяхната история, като колонизация и романизация, администрация, процес на урбанизация, общество, икономика, религия и други. LAD цели да насърчава интердисциплинарни изследвания и проучвания за историята и археологията на дунавските провинции, по-специално по отношение на римската епоха.
AIEB
Международната aсоциация по Византинистика е създадена през 1948 г. Нейното основаване произтича от провежданите по това време Византоложки конгреси. Една от най-важните дейности на AIEB е организацията на международни конгреси, които се провеждат в различна държава всеки пореден път, които предоставят на участниците възможността да проследят най-новите академични изследователски тенденции в областта на византинистиката. В края на 2015 г. към Асоциацията е създадена „Комисия за историческа география и пространствен анализ на Византия“, чиято главна цел са историко-географските проучвания, свързани с историята на Византийската империя чрез укрепване на цялостната картина на историческата география и координирането на разпръснатите научни инициативи. Сред членовете на комисията е и представител на Историческия факултет на СУ, доц. д-р Георги Николов.
AIEGL 1
Международната Асоциация по гръцка и латинска епиграфика, основана през 1972 г. в Мюнхен и учредена през 1977 г. в Констанца, е международна организация, която насърчава изследването на надписите в Класическия свят. Нейната главна цел е да поощрява комуникацията и сътрудничеството между студенти и учени по епиграфика в световен мащаб. Всеки пет години организацията подпомага финансово Международния Конгрес по Епиграфика и действа като покровител на други академични срещи и конференции. Тя предоставя награди на отличили се млади учени и осигурява финансова подкрепа за специализирани квалификации в сферата на епиграфиката.
IAOSEH
От 1977 г. Международната асоциация за Османска социална и икономическа история организира веднъж на всеки три години международен конгрес, превърнал се във водещ академичен форум на османистите от цял свят. Главната цел на Международния конгрес по османска социална и икономическа история (ICOSEH), организиран от Асоциацията е да предостави научна платформа за международната османистична общност, на която да се оповестяват резултатите от настоящите проучвания и да се дискутират историографии, допринасящи за професионалното сътрудничество и солидарност в областта на османистичните изследвания.
CIEPO
Международният комитет за пред-османски и османски проучвания е основан, за да поощрява, подпомага, координира и публикува тюркологични изследвания, свързани с периодите на селджуците, анадолските княжества и османците. Управляващия орган на Комитета организира международен симпозиум на всеки две години. От 1974 до 2018 г. са организирани 23 редовни конгреса, както и 3 междинни, които са се състояли в 21 различни града по света.
IASS
Глобална научна организация се занимава с изучаване на знака и семиозиса във всички техни прояви в природата и културата. Нейните цели са да съдейства за целостта на семиотиката като научно изследване; да заздравява и разширява международните контакти в сферата на семиотиката; да засилва сътрудничеството със сходни асоциации; да организира конференции и кръгли маси както на национално, така и на международно ниво; да публикува международно списание Semiotica.
ISHA
Международната Асоциация на Студентите по История е създадена през 1989 г., когато Желязната завеса започва да се вдига. В климата на бърза политическа промяна група от унгарски студенти започват контакти със свои колеги от различни страни и инициират създаването на Асоциацията, която да позволи на студенти по история да влязат в контакт, да си сътрудничат и да разменят идеи – нещо, което не е било възможно дотогава. На 9 май 1990 г. в Будапеща по време на голяма студентска конференция е създадена ISHA. Такива събития продължават да се организират всяка година, заедно с провеждането на по-малки семинари, регионални инициативи и проекти. През 1999 г. е публикуван и първият брой на академичното списание на ISHA, Carnival. След повече от 25 години от своето съществуване, ISHA има членове от цяла Европа и работи, за да се разпространи и на други континенти.
ISECS
Международното общество за проучване на ХVІІІ в., създадено по инициатива на Теодор Бестерман, насърчава растежа, развитието и сътрудничеството на изследванията и проучванията, свързани с ХVІІІ в., във всички аспекти от неговото културно наследство (историческо, философско, идеологическо, религиозно, лингвистично, литературно, научно, артистично, юридическо) във всички държави без изключение. Неговата функция е да насърчава комуникацията и информационната циркулацията между националните общества за проучване на ХVІІІ в. Целта му е да подпомага научния обмен, контактите и срещите между специалисти от всички държави; да подпомага морално културни мероприятия или чествания, възпоменаващи великите личности на века и техните постижения; да съдейства при създаването на национални общества в държави, където такива не съществуват.
ICOM
Международният съвет на музеите е международна организация на музеи и професионалисти, свързани с функционирането на музеите, ангажирани с изследвания, опазване, устойчивото развитие и комуникацията между обществото и световното природно и културно наследство, настоящо и бъдещо, материално и нематериално. ИКОМ е асоциация за членство и неправителствена организация, която утвърждава професионални и етични стандарти за музейните дейности.
FIEC
Международната федерация на Обществата за класически изследвания (FIEC) е обединяваща организация за повечето асоциации за класически изследвания на национално и международно ниво. Нейната цел е да насърчава сътрудничество между учените класици като разпространява информация сред числящите се към нея асоциации, давайки възможност за директен контакт между делегатите, информирайки правителствените власти за важността на класическите изследвания. Тя също допринася и за подкрепата на класическите изследвания на всички континенти, като най-общо предприема съответни мерки, които да помогнат в запазването на класическите изследвания на международно ниво.
DAI
Международна професионална организация към Министерството на външните работи на Федерална република Германия със седалище в Берлин и изследователски институти в Европа, Азия и Африка. Индивидуалното членство на чужденци (т.нар. кореспондент-участници) се осъществява по специална покана и се гласува в Централата на организацията и е безсрочно.
SPBS
Обществото за насърчаване на византинистичните изследвания (SPBS) е основано през 1983 г. с цел разширяването на изследванията и полето на знание на историята и културата, езика и литературата на Византийската империя и нейните съседи. Неговият обхват е широк, покриващ история, археология, история на изкуството, филология, теология и литературни изследвания, като също обхваща и всички лингвистични райони във Византийската империя – древносирийски, арменски, арабски и славянски, както и гръцки и латински.
CSM
Основаването на организацията със седалище в Грац (Австрия) е резултат не само на дългогодишния опит в изследването и преподаването на тази тема, но и на „ХIII Международен конгрес за проучване на ХVIII век“. Към момента в организацията членуват 35 члена от 8 различни държави: Австрия, Германия, Румъния, България, Гърция, Сърбия, Хърватска и Италия.
HES
Унгарското етнографско общество е една от най-старите научни етнографски асоциации в Европа, създадена официално през 1889 г. със седалище в Будапеща. То е национална организация, която подпомага научните изследвания на унгарската общност в страната и по света в целия тематичен спектър на етнографията, етнологията, фолклора и антропологията.
CDRSEE
Центърът за демокрация и помирение в Югоизточна Европа е неправителствена организация с нестопанска цел, която цели да насърчи развитието на демократични, плуралистични и мирни общества в Югоизточна Европа. Центърът защитава принципите на обществената отговорност, продължаващо развитие и помирение между нациите в региона. За постигането на тази цел Центърът организира семинари, публикации, конференции, изследователски проекти, програми за сътрудничество и анкети на общественото мнение.