Начало / Университетът / История / Юбилеи / Петдесетгодишният юбилей на университета / Юбилейните тържества

София и Университетът посрещат гости на 20 май 1939 г. празнично украсени. По фасадите на хотелите “България”, “Славянска беседа”, “Юнион Палас”, “Балкан” и “Империал” се веят големи български и чуждестранни знамена. Централното университетско здание – Ректоратът се откроява с импозантната си фасада и със спуснати от балконите красиви трикольори. Достъпът на студенти в Ректората е преустановен по време на тържествата. Влизат и излизат само професори, официални и служебни лица, както и пристигащите гости, които се представят на Ректора и се осведомяват за програмата на тържествата. В навечерието на тържествата Юбилейният комитет по честванията е в състав: проф. протопр. д-р Стефан Цанков–председател (Богословски факултет), проф. д-р Михаил Арнаудов (Историко-филологически факултет), проф. д-р Любомир Чакалов (Физико-математически факултет), проф. Димитър Силяновски (Юридически факултет), проф. д-р Тошко Петров (Медицински факултет), проф. Иван Т. Странски (Агрономо-лесовъден факултет) и проф. д-р Георги Павлов (Ветеринарно-медицински факултет). С организацията и провеждането на честванията са ангажирани още 8 комисии по екскурзиите и пътуванията, по забавите, по протокола, по настаняването, по гала-приема в Университета, по значките, медалионите и бюстовете на заслужилите професори, по участието на студентите, по дипломите на почетните доктори, както и информационно бюро, церемониалмайстор (проф. Тома Томов) и дамски комитет от съпругите на професорите, оглавен от г-жа проф. Станишева (съпруга на Ректора). Някои от чуждестранните гости са в София още в началото на май, но мнозинството пристига на 19 и 20 май 1939 г. На 20 май, в събота, се провежда първата среща с чуждестранните представители в големия салон на БАН. На заседанието присъстват над 100 души. За тържествата пристигат общо 162 души, в чийто брой са 114–те официални представители, почетните доктори, нарочно поканените и съпругите на някои от тях. Общо са представени 81 университета според френския азбучен ред на държавите от Германия, САЩ, Белгия, Естония, Финландия, Франция, Великобритания, Индия, Нова Зеландия, Гърция, Унгария, Италия, Холандия, Полша, Швеция, Швейцария, Сирия, Чехия, Турция и Югославия, 11 други висши учебни заведения (ветеринарни училища, политехники и пр.), 15 академии на науките, 18 научни институти, институции, дружества и т.н. Председателят на юбилейния комитет проф. протопр. д-р Ст. Цанков се обръща към гостите със специално приветствие, превеждано последователно на френски, немски, английски и италиански от проф. Тома Томов, лекторите Ж. Николова, Р. Русев и Гв. Грация. След това се избират представител и говорител на чуждестранните делегати, като от средата на почетните доктори това е професорът от Женевския университет Едуард Клапаред.