Събеседване, на което се представя портфолио.

Портфолиото включва:

1. Произведения от областта на изобразителното изкуство или от областта на графичния дизайн, създадени от кандидат-студента (задължително).

2. Допълнителни материали по желание на кандидат-студента – авторски фотографии, скици, други проекти, грамоти за постижения, препоръки и др. (незадължително).

Творбите, проектите и допълнителните материали може да бъдат представени или в оригинал, или на фотографии, или като презентация на лаптоп, собственост на кандидат-студента.

По време на събеседването кандидат-студентът представя и коментира творбите си и др. материали.

Изпитната комисия задава въпроси относно готовността на кандидата и неговата мотивация за обучение в специалността.

Основни въпроси:

1. Споделете впечатленията си от посетени у нас художествена изложба, музей, галерия или друга изява на художници или от конкретни произведения на изкуството, дизайна, графичния дизайн.

2. Изяснете особеностите на творческия процес и изразните средства във Ваши, произведения, които представяте на събеседването.

Методически указания

В хода на събеседването се изясняват и интересите на кандидата по отношение на съвременния художествен живот. Кандидатът споделя своите впечатления и оценки от посетени изложби, галерии, музеи, от художествени творби, или творби от областта на дизайна и графичния дизайн в София, в страната или чужбина. Поощрява се също самостоятелността на подбора и преценката, а не количеството на фактите.

Кандидатът представя вербално свои произведения, избрани по лична преценка от неговото портфолио. Поощрява се умението му да изложи мотивирано и убедително идеите, намеренията и задачите, които са го ръководили при избора на един или друг проблем, тема, сюжет, жанр и т.н. при осъществяването на дадената творба.

Компоненти на оценката:

Знания и умения в областта на изобразителното изкуство въз основа на представените от кандидат-студента произведения и събеседването – 25% (от 0 до 4 точки)

Знания и умения в областта на графичния дизайн въз основа на представените от кандидат-студента произведения и събеседването – 25% ( от 0 до 4 точки)

Творчески постижения в областта на изобразителното изкуство и графичния дизайн въз основа на представените от кандидат-студента творби – 25% (от 0 до 4 точки)

Мотивация за обучение в специалността въз основа на събеседването – 25% (от 0 до 4 точки)

Общ брой точки равен на сбора от точките по 4-те компонента.

Максимален общ брой точки – 16

Минимален брой точки – 0

0 точки – няма знания и умения в съответната област, липсва мотивация, липсват творчески постижения

1 точка – ниска степен на знания, умения и мотивация, ниски творчески постижения