Начало / Новини / Календар / „Бозонът на Хигс или как се ражда масата“ – лекция на доц. д-р Леандър Литов

Aудитория 224 (зала „Америка за България“), Ректорат

На 26 февруари 2014 г. ще се проведе първата от три последователни лекции по физика за работата в ЦЕРН на доц. д-р Леандър Литов. Темата на лекцията ще бъде „Бозонът на Хигс или как се ражда масата“. Събитието е част от цикъла лекции на Висшия институт за изследвания „Балкански-Паница“.

Доц. д-р Леандър Литов

Завършва специалност „Физика на ядрото и елементарните частици“ във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ през 1980 г. Работи в продължение на 10 години в Обединения институт за ядрени изследвания гр, Дубна. От 1990 г. преподава в СУ „Св. Кл. Охридски”, където чете лекции в областта на квантовата физика и физиката на елементарните частици. Ръководител е на магистърската програма по „Физика на ядрото и елементарните частици” и е координатор на бакалавърската програма по „Медицинска физика”. Ръководител е на катедра „Атомна физика“ през периода 2007 – 2012 г.

Научните му интереси са в областта на теоретична и експериментална физика на елементарните частици, разработване на детектори на йонизиращи лъчения, високопроизводителни компютърни изчисления и биофизика.

Провежда изследвания на Серпуховския ускорител и от 1992 г. на ускорителния комплекс в ЦЕРН. Член е на колаборацията CMS от основаването й и е ръководител на колектива от Софийския университет, участващ в изследванията, провеждани на Големия адронен колайдер.

Автор и съавтор е на над 400 научни публикации. Носител е на ред международни и национални награди. Член е на различни научни съвети и бордове, председател на борда на Институтите на RPC CMS колаборацията, член на Европейската комисия за бъдещи ускорители ECFA и на Съвета на ЦЕРН.

Бозонът на Хигс или как се ражда масата

Физиката на елементарните частици се опитва да отговори на два фундаментални въпроса: кои са основните съставящи на материята и кои са силите, управляващи тяхното поведение. Отговорът, който даваме днес на тези въпроси, се нарича Стандартен модел на силните и електрослабите взаимодействия. В него имаше един сериозен нерешен проблем – не беше ясен механизмът, чрез който частиците придобиват маса. След кратък увод в Стандартния модел и механизма на спонтанно нарушение на симетрията доц. д-р Леандър Литов ще представи експерименталните изследвания, провеждани на Големия адронен колайдер в ЦЕРН. Специално внимание ще бъде отделено на откритието на нова частица, имаща свойства, близки до тези на предсказания в рамките на Стандартния модел бозон на Хигс.