
На 3 октомври от 16:00 часа беше открита изложбата „Проф. Димитър Д. Агура – първостроителят, ученият, човекът“.
Сред официалните гости бяха проф. дин Иван Илчев – ректор на Софийски университет „Св. Климент Охридски“, проф. дфн Анастас Герджиков – заместник-ректор по акредитация и следакредитационен контрол, директорите на университетската библиотека „Светозар Маркович“ в Белград и на Националната румънска библиотека в Букурещ. На откриването присъстваха и членове на семейство Агура, сред които и Димитър Агура – внук, който заяви намерението на фамилията да продължи делото на първостроителя, учения, човека - проф. Димитър Д. Агура и да направи дарение за обновяване на една от залите на Университета, която да бъде кръстена на проф. Агура.
Пътуване във времето
След Освобождението Димитър Агура се връща от Бесарабия и се заема с нелеката задача да постави основите на 2 гимназии - Пловдивската и небезизвестната Първа мъжка гимназия в София. През 1879 г. е назначен за началник-отдел в министерството на вътрешните работи, а през 1883 г. вече е министър на народното просвещение. След шест години е извънреден преподавател по история в новооснованото Висше училище, днес Софийския университет. Негов приятел в тези години е легендарният езиковед проф. Александър Балан. Академичната мисъл още спори кой от двамата - Балан или Агура, е бил пръв ректор на Висшето училище. Документирано е обаче, че тази длъжност Димитър Агура е изпълнявал през 1889/1890, 1892/1893, 1894/1895 и 1907/1908.
Изложбата „Проф. Димитър Д. Агура – първостроителят, ученият, човекът“ е съвместно дело на Университетската библиотека и Научния архив на БАН, тя може да бъде видяна във фоайето на Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“.