
В Централното фоайе в Ректората на Софийския университет бе открита фотоизложбата "Невинност без граници“. Експозицията представя фотографии на Добрин Минков и Николай Стойков, които разказват историите на деца и семейства мигранти и бежанци, включително на непридружени деца от Сигурна зона за непридружени деца в РПЦ Харманли. Изложбата ще гостува в Софийския университет до 31 май 2025 г.
Гл. ас. д-р Даниела Рачева от Факултета по педагогика откри събитието и посочи, че с него поставят началото на хубава поредица, част от седмицата, посветена на детето и детските права, организирана от Факултета по педагогика със съдействието от УНИЦЕФ.
Доц. д-р Ваня Божилова, декан на Факултета по педагогика, отбеляза, че през миналата година гл. ас. д-р Даниела Рачева e започнала начинанието заедно с ентусиазиран екип колеги от всички катедри във факултета. Факултетът по педагогика е станал академичен център на проблематика, която от години се преподава във факултета и вече събира представители на различни организации, държавни и публични власти, колеги, които работят директно в практиката и помагат за превръщането на детските права в реалност.
„Добре дошли в Софийския университет за втора година. Надяваме се, че това ще е поредица от събития оттук нататък“, посочи доц. Божилова и изтъкна важността на темата в днешните предизвикателни времена.
Тя изрази надеждата си, че седмицата, посветена на детските права, ще заостри вниманието на всички към необходимостта децата да бъдат подкрепени и то по най-добрия начин.
Кристина де Бройн, представител на УНИЦЕФ в България, посочи, че изложбата е много повече от галерия от въздействащи образи. Тя е прозорец към живота, към надеждите и мечтите на децата бежанци и мигранти и носи много дълбок и символичен смисъл. Кристина де Бройн отбеляза, че експозицията ни обединява в Софийския университет, а университетите са места на свободната мисъл, където се срещаме с емпатията, солидарността, хуманността.
По думите й именно в това се крие символиката на събитието днес. Кристина де Бройн благодари на Факултета по педагогика, че е домакин на експозицията и на всички останали партньори на събитието. Тя разказа за сигурната зона за непридружени деца бежанци е третата Сигурна зона за деца бежанци в България. Тя се намира в най-големия Регистрационно-приемателен център към Държавна агенция за бежанците при Министерски съвет – този в гр. Харманли. Сигурната зона е създадена от УНИЦЕФ, ДАБ и партньори, с подкрепата на Конфедерация Швейцария, представлявана от Държавния секретариат по миграция, и е открита през май 2024 г.
Марияна Стоянова от Държавна агенция за бежанците при Министерския съвет отбеляза, че Софийският университет е най-дългогодишният партньор от академичните среди на Агенцията. Според нея поводът тази седмица е изключително важен в тези динамични и тежки времена, когато на толкова места по света най-страдащи са децата и семействата.
„Това е възможност още веднъж да обърнем внимание и да хвърлим светлина върху куража, смелостта на тези деца, които се опитват да продължат въпреки преживяното. Които искат да намерят приятели и които имат нужда от всички нас“, отбеляза Марияна Стоянова и приветства Софийския университет и УНИЦЕФ за чудесната инициатива.
Изложбата е част от седмицата, посветена на детето и детските права и предшестващо събитие на Втората национална научнопрактическа конференция „Детето и детският свят“, която Факултетът по педагогика организира по случай Международния ден на детето 1 юни. Подробна информация на: https://www.conferencefp-sofia.com/ .