Начало / Университетът / Устойчиво развитие 2024 / Общежития и финансова подкрепа на студенти

1. Общежития

Софийският университет разполага с 11 студентски общежития с общ капацитет 6781 места за настаняване, обособени в стаи с по 2 и 3 легла. Всички стаи разполагат със собствен санитарен възел. Процедурата по настаняването се извършва от Комисията по настаняване съгласно Правилник за ползване на студентските общежития на Софийския университет „Св. Климент Охридски

На основание чл. 20 от този правилник студенти с трайни увреждания и специални образователни потребности се настаняват без класиране.

2. Стипендии

Всички студенти могат да кандидатстват за стипендия съгласно Правила за отпускане на стипендии в Софийския университет

На основание чл. 7.1. Стипендии, получавани без ограничения (целогодишни), в размер на 200 лв. от следните категории учащи:

а) студенти с трайни увреждания;

б) несемейни студенти без двама родители;

в) студенти с двама родители с трайни увреждания;

г) студенти с един родител, който е с трайни увреждания;

д) студентки майки с дете до 6-годишна възраст;

е) студенти, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето - настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция;

ж) студенти бащи с дете до 6-годишна възраст, когато майката не е студентка, починала е или упражняването на родителските права е предоставено на бащата студент.

3. Финансови помощи

Отпускането на финансова помощ е регламентирано с Правила за отпускане на награди и помощи на учащите се в СУ „Св. Кл. Охридски .

На основание Чл.11. (1) от Правилата право да кандидатстват за помощи имат учащите се в редовна форма, държавна субсидия, които са:

1. Кръгли сираци до 26-годишна възраст – 400 лв.;

2. С трайно намалена работоспособност 50% и над 50% – 400 лв.;

3. Студенти от семейство с три и повече учащи деца – 300 лв.;

4. Студентско семейство с три и повече деца – 400 лв.;

5. Самотни майки с деца до 6-годишна възраст, при баща неизвестен – 400 лв.;

6. Студенти с други специфични случаи на тежко материално положение

(пострадали от природни бедствия; семейства, обект на социално подпомагане; студенти до 26-годишна възраст, които към момента на навършване на пълнолетие са с предприета мярка за закрила по реда на Закона за закрила на детето - настаняване в приемно семейство, социална услуга от резидентен тип или специализирана институция; и други) - до 400 лв.