Начало / Прием / Прием за образователно-квалификационна степен "Магистър" след висше образование / Минали кампании / Кандидатмагистърска кампания 2010/2011 / Правилник за прием на магистри за уч. 2010/2011 г. / Записване и обучение на новоприетите студенти

Чл. 30. (1) Записването на новоприетите студенти се извършва въз основа на издадена от Ректора заповед за записване в магистърската програма към съответната специалност при спазване на сроковете, посочени в чл. 26 и 27.
(2) Кандидатите се информират лично в съответните факултети за резултатите от конкурса и сроковете за записване.
(3) Новоприети студенти, незаписали се в определените срокове, губят правата си.
Чл. 31. (1) При записването си новоприетите студенти представят:
1. Оригинал и копие от дипломата за завършено висше образование (бакалавърска или магистърска степен). Оригиналната диплома се връща веднага след сверяване с копието.
1.1. В случай че издаването на дипломата е предстоящо, кандидатът представя академична справка-оригинал, в която да са отразени средният успех от следването и успехът от държавните изпити.
2. Документ за самоличност (лична карта).
3. Комплект документи за записване на новоприети студенти.
4. Три снимки с формат 4/6 сантиметра.
5. Квитанция за платена семестриална такса за обучение.
5.1. При напускане преди началото на учебната година, срещу представяне на оригиналната квитанция се възстановяват 90% (деветдесет на сто) от внесената такса.
5.2. След започване на учебната година внесената семестриална такса не се възстановява.
(2) Студентите, приети за обучение срещу заплащане в образователно-квалификационната степен "магистър", сключват при записването си договор за обучение.
Чл. 32. В срок до 15.10.2010 г. факултетите представят в Учебен отдел поименен отчет за записаните магистранти.
Чл. 33. (1) Всеки класиран и записал се студент може да се обучава само в една магистърска програма по държавна поръчка.
(2) След записването си студентът няма право до края на обучението си да променя вида на магистърската програма и основанието за приемане.
(3) При желание от страна на студента, показал отличен успех след първи семестър, при магистърски програми с продължителност повече от два семестъра, с решение на Факултетския съвет, студентът може да завърши обучението си по индивидуален план.
Чл. 34. (1) Ако избралите дадена магистърска програма са не по-малко от 6 души се признава пълна натовареност.
(2) При обучение на групи с по-малък от 6 на брой студенти, натовареността на преподавателите се редуцира съгласно таблицата.

Коефициент на редукция при отчитане на учебните занятия:

6 и повече 5 4 3 2 1
1,0 0,8 0,6 0,5 0,3 0,2

(3) Приемът на студенти и провеждането на обучение с по-малко от 6 става с конкретно решение на Факултетския съвет. Копие от решението на ФС се представя в Учебен отдел за удостоверяването на всеки конкретен случай и магистърска програма преди издаването на заповед за записване на новоприетите студенти.
Чл. 35. (1) Деканското ръководство на съответния факултет, който осъществява обучението по магистърската програма, се задължава да организира и проведе обучението в съответствие с приет и утвърден от Академическия съвет учебен план и при спазване на Наредбата за държавните изисквания за придобиване на висше образование по образователно-квалификационни степени.
(2) За придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" след придобита степен "бакалавър" по същата специалност учебният план трябва да предвижда не по-малко от 60 кредита за една учебна година, 30 за семестър, като 15 от тях са за успешно издържан държавен изпит или защитена дипломна работа.
(3) За придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър" след придобита степен "бакалавър" или "магистър" по друга специалност учебният план трябва да предвижда не по-малко от 90 кредита при 3-семестриален срок на обучение (по 30 кредита за всеки семестър), като 15 от тях са за успешно издържан държавен изпит или защитена дипломна работа.
(4) За придобиване на образователно-квалификационна степен "магистър", след придобита образователно-квалификационна степен "професионален бакалавър", учебният план трябва да предвижда не по-малко от 120 кредита при 4-семестриален срок на обучение, като 15 от тях са за успешно издържан държавен изпит или защитена дипломна работа.
Чл.36. (1) Завършването на магистърската програма става с държавен изпит или със защита на дипломна работа, след покриване на изискванията на програмата за общ брой кредити.
(2) До дипломиране се допускат студенти, изпълнили задълженията си съгласно учебния план и представили дипломата-оригинал за завършено висше образование.