Начало / Новини / Новини и събития / Работилница за мартеници в Алма матер

Работилница за мартеници в Алма матер

В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе ежегодната творческа работилница за мартеници. Събитието бе организирано от преподавателите и студентите от Катедра „Етнология“ на Историческия факултет на Алма матер.

В събитието се включиха и гости от Регистрационно-приемателните центрове в София от Ирак, Афганистан, Сирия и Сомалия, както и студенти по програма „Еразъм“ в Алма матер. По време на работилницата присъстващите се запознаха с различните техники при изработването на характерните за България мартеници. Гостите направиха сами своите мартеници, с помощта на доброволци от „Каритас“- София, а студентите и преподавателите от специалност „Етнология“ ги запознаха с обичаите, свързани с празника 1 март, поверията за изработването и символиката на носенето на мартеници в различните краища на България.

Martenici 1