Начало / Новини / Новини и събития / IN MEMORIAM

IN MEMORIAM

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че ни напусна проф. Иван Попиванов, дългогодишен преподавател във Факултета по славянски филологии.

Поклонението ще се състои на 31 май 2019 г. от 11.00 часа в Ритуалната зала на Централните софийски гробища.

Проф. Иван Попиванов е роден на 30 ноември 1927 г. в Кермен. Завършва гимназия в Ямбол (1946) и специалност „Българска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (1950). След дипломирането си е учител в Ямбол (1955-1959) и работи като редактор във в. „Народен другар“ в Ямбол. През 1959 г. става асистент, 1972 г. доцент, а от 1982 г. е професор в Катедрата по теория на литературата в Софийския университет.

Защитава кандидатска дисертация на тема „Основни проблеми на реалистичната литературна композиция“ (1967) и докторска дисертация на тема „Аспекти на трагикомичното в литературата“ (1979).

Бил е лектор по български език и литература в Будапеща (1963-1965). В периода 1967-1970 г. е редактор в списание „Пламък“ и вестник „Литературен фронт“ (1971). Секретар е по въпросите на критиката в Съюза на българските писатели (1983-1989).

Проф. Попиванов бе плодотворен и задълбочен учен, незаменим колега и приятел, достоен и благороден човек. Той възпита и обучи поколения студенти, докторанти и колеги, като им даваше пример за научна коректност, морал и добронамереност. Беше уважаван и обичан от студенти, докторанти и колеги, винаги готов да помогне като човек и професионалист.

Поклон пред паметта му!

От Академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“