Начало / Новини / Новини и събития / In memoriam

In memoriam

Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 7 септември 2021 г. почина доц. д-р Иванка Колева, дългогодишен преподавател в Катедра „Оптика и спектроскопия“ към Физическия факултет.

Опелото ще се състои на 10 септември 2021 г. (петък) от 13.30 ч. в храм „Покров Богородичен“, зад хотел Родина.

Възпитаник на Физическия факултет на Университета, Иванка Колева се занимава с атомна спектроскопия от началото на 70-те години.

VKoleva

Един от основателите на Катедра „Оптика и спектроскопия“. Научните ѝ интереси са в областта на спектралната диагностика на плазмата.

Специализира в Университета в Хюстън и Рурския университет, като до края на научната си кариера поддържа активни контакти с колегите от САЩ и Германия.

Дългогодишен лектор по „Спектрален анализ“ и „Спектроскопия на плазмата“. Ръководител на множество дипломанти и докторанти.

Прецизен учен, отзивчив, енергичен и лъчезарен преподавател и колега! Ще я запомним с усмивката и ентусиазма.

Поклон пред светлата й памет!

От Академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски”