На 23 октомври 2023 г. съгласно чл. 28, ал. 3 от Правилника за устройството и дейността на Софийския университет „Кандидатите за Ректор огласяват своите програми пред академичната общност, както и пред Общото събрание.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 22 октомври 2023 г. след тежко боледуване ни напусна гл. ас. д-р Сирма Данова (1984 – 2023).
Опелото ще се извърши на 26 октомври 2023 г. (четвъртък) от 13 часа в храм „Света Богородица – Животворен Източник“, кв. „Подуяне“, погребението ще се извърши от 15 часа на Централни софийски гробища, нов парцел.
Софийският университет "Св. Климент Охридски" и Университетът Izmir Kâtip Celebi University, Измир, Турция, ще подпишат споразумение за сътрудничество в областта на математиката и информатиката. Подписването на рамково и Еразъм+ споразумение бе инициирано след визита на турските колеги от Izmir Kâtip Celebi University в Софийския университет по покана на Факултета по математика и информатика.
Около този извод се обединиха участниците в Международната научна конференция „Дезинформацията: презареждане“, която се проведе на 20 октомври 2023 г. в София. Форумът събра изследователи от различни държави и научни полета, които обсъдиха предизвикателствата, пред които дезинформацията изправя журналистиката и медиите, науката, политиката и обществата ни.
На Общо събрание, проведено на 3 октомври 2023 г., за декан на Факултета по педагогика беше избрана доц. д-р Ваня Божилова. На събранието бяха издигнати две кандидатури – на доц. д-р Ваня Божилова и на проф. дпн Сийка Чавдарова – Костова. Доц. д-р Ваня Божилова беше избрана с 34 гласа от общо 51 гласували от редовно регистрираните членове на Общото събрание.
Според процедура, приета от Академичния съвет на Софийския университет, в 17.00 часа на 20 октомври 2023 г. изтече срокът за издигане на кандидатури за Ректор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 18 октомври 2023 г. във Втора заседателна зала се проведе традиционната среща на студенти и преподаватели от специалност "Италианска филология" с Н. Пр. г-жа Дж. Дзара, посланик на Република Италия в България.
Във Факултета по журналистика и масова комуникация официално бе открито студио за практическо обучение по журналистика, онлайн медии и книгоиздаване, оборудвано с висок клас станции, дарение от Съюза на печатарската индустрия в България и Полиграфическа група „Демакс“.
На Общо събрание, проведено на 17 октомври 2023 г., проф. д-р Мира Маркова бе преизбрана за декан на Историческия факултет с 59 гласа от 75 гласували от редовно регистираните членове на Общото събрание.
На Общо събрание, проведено на 17 октомври 2023 г., доц. д-р Атанас Георгиев беше избран единодушно от 54 делегати за втори мандат като декан на Стопанския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Доц. д-р Атанас Георгиев беше единствен кандидат за декан в отчетно-изборното събрание на факултета. В своя отчет пред Общото събрание доц. Георгиев отбеляза, че успехите, отчетени в доклада за мандата 2019 – 2023 г., са дело на цялата общност на Стопанския факултет.
От 16 октомври 2023 г. галерия „Алма матер“ е домакин на изложбата „Бижута в капан“ с автор Пьотр Швец, професор и заместник ректор на Университета „Магдалена Абаканович“, Познан, Полша.
Заключителната среща по проект PULSE - Physical EdUcation Learning e-Platform for exerciSing at homE, се осъществи на 7 октомври 2023 г. в Парк хотел "Москва". Проектът е финансиран от Европейската комисия чрез механизма Erasmus+ в изпълнение на Ключова дейност 2: „Сътрудничество между организации и институции“, сектор „Училищно образование към Център за развитие на човешките ресурси (ЦРЧР).
По повод 40-годишнината от създаването на специалност „Индология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна тридневна национална конференция под наслов „Да разкажеш Индия: традиции, подходи и посоки“. В събитието участват гости от Австрия, Белгия, Индия, Норвегия, Полша, Русия, Унгария, Хърватия, както и възпитаници на специалността, преподаващи в университети в Германия, Канада и САЩ, и др. Почетен гост участник на форума е именитият норвежки изследовател в областта на религиите и философските системи на Индия проф. Кнут Якобсен от Бергенския университет.
Общото събрание на Геолого-географския факултет проведе редовно отчетно-изборно събрание на 11 октомври 2023 г. За декан на факултета бе преизбран проф. д-р Климент Найденов, като от 95 регистрирани членове положително гласуваха 86.
Нобеловата награда за физика за 2023 г. беше присъдена на Пиер Агостини, Ференц Краус и Ан Л'Юлие “за експериментални методи, които генерират атосекундни светлинни импулси за изследване на динамиката на електроните в материята”. Чл.-кор. проф. дфзн Александър Драйшу, ръководител на катедра „Квантова електроника“ към Физическия факултет на Софийския университет разказва как да разбираме това кратко съобщение и какъв е приносът на проф. Иван Христов от Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Аулата се проведе тържествено откриване на международна научна конференция, посветена на 100-годишнината на специалност „Немска филология“ в Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 10 октомври 2023 г. Университетският център за регионални изследвания и анализи (УЦРИА) организира публична лекция на проф. Ричард Босуърт, която беше посветена на темата Giovanni Amendola. The 'Perfect Anti-Fascist' and the obscuring of his relationship with Cornelia Pavlova, Bulgaro-French journalist. В ауд. 21А на Историческия факултет гостът запозна слушателите с личността на Корнелия Павлова, която е играла важна роля в живота на един от най-изтъкнатите антифашисти в Италия – Джовани Амендола.
Софийският университет е домакин на Франкофонските правни дни, които Юридическият факултет на Алма матер, заедно с Посолството на Франция и Френския институт в България, организира за пети път. В рамките на два дни в Ректората на Софийския университет се провежда международната конференция на тема „Право и революции“.
В Централното фоайе в Ректората бе открита юбилейна изложба, посветена на 100-годишнината на специалност „Немска филология в Софийския университет и на нейния основател проф. д-р Константин Гълъбов.
На 6-ти октомври 2023 г. в парк-хотел "Москва" се проведе XV Международна научна конференция на Департамента по спорт на Софийския университет. С доклади участваха повече от 70 специалисти от различни области, свързани със спортната наука, в четири научни направления.
22 учени от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ са сред първите два процента най-добри учени в света за 2023 година съгласно известната като Станфордска класация.
В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет се провежда Международната конференция “Култура, инфраструктура, мобилност”. Научният форум ще се проведе от 9 до 11 октомври 2023 г. Той събира утвърдени и млади изследователи, за да анализират модерната технологична инфраструктура и нейните социални и културни смисли в интердисциплинарна перспектива.
Учени от Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ представиха основите на физиката на плазмата и увод в принципите на термоядрения синтез пред учители в рамките на European Fusion Teacher Day 2023.
В периода 25 – 29 септември 2023 г. гл. ас. д-р Калина Пачеджиева от Биологическия факултет и член на научната група „Биология на паразитни растения“ с водещ учен доц. д-р Любен Загорчев по проекта SUMMIT, взе участие в международна конференция Eurasian grassland conference 2023 на работната група European dry grasslands (EDGG).
В Центъра за източни езици и култури към Софийския университет се провежда двудневна научна конференция "Азербайджан - кръстопът на Европа и Азия", организирана от Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“, Центъра за азербайджански език и култура и Катедра „Тюркология и алтаистика“. Събитието е посветено на 10-годишнината от основаването на Центъра за азербайджански език и култура.
От 5 октомври 2023 г. галерия „Алма матер“ е домакин на изложбата „Творби върху хартия“ II на преподаватели от Факултета по изкуства на Нишкия университет, Сърбия.
В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе официалното откриване на Международната конференция „Advances in geosciences for smart transformation“, организирана от Геолого-географския факултет по повод няколко годишнини: 135-годишнината на Алма матер, 130 години от първата лекция по геология 125 години от първата лекция по география, 60-годишнината от основаването на факултета и 50-годишнината от основаването на катедрите „„Ландшафтна екология и опазване на околната среда“, „Климатология, хидрология и геоморфология“ и „География на туризма”.
На 30 септември 2023 г. Студентската група „Лингвакорд“ към Факултета по класически и нови филологии участва в първото издание на Фестивала за вокално изкуство „Аура“.
Центърът за азербайджански език и култура към Софийския университет участва на традиционния Езиков панаир, проведен на 30 септември 2023 г. на площада пред Народния театър "Иван Вазов". Събитието се организира от Представителството на Европейската комисия в България и с него се отбелязва Европейския ден на езиците.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ направи втори исторически пробив на световен форум в сферата на изкуствения интелект в рамките на месец.
На 27 септември 2023 г. Патентното ведомство на Република България, Софийският университет „Св. Климент Охридски“ и Световната организация по интелектуална собственост (СОИС) подписаха Меморандум на сътрудничество в областта на обучението и разпространението на знания по интелектуалната собственост и технологичен трансфер.
В зала „България“ се състоя тържественото честване на 135-та годишнина от създаването на Софийския университет и концерт на камерен ансамбъл „Софийски солисти“ под диригентството на проф. Пламен Джуров.
След празничното шествие, с което Софийският университет „Св. Климент Охридски“ откри своята 135-та академична учебна 2023/2024 година, във факултетите на Софийския университет се състояха тържествени церемонии, с които беше поставено началото на академичната година, а първокурсниците получиха студентските си книжки.
На 2 октомври 2023 г. по повод 135-та годишнина на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ историята на Алма матер бе разказана в разположената в Централното фоайе на Ректората изложба на Музея за история на Софийския университет, Университетския архив и Университетска библиотека.
От 2 октомври 2023 г. галерия „ФНОИ“ във Факултета по Науки за образованието и изкуствата е домакин на изложбата „АРТ-еко 2023“.
На 30 септември 2023 г. на площада пред Народния театър „Иван Вазов“ в София се проведе вече традиционният Панаир на езиковото разнообразие, организиран от Европейската комисия в България. В рамките на това представяне широката публика имаше възможност да се запознае с езиковото богатство на Европа, да разговаря с представители за различните езици и да оцени по достойнство важността на многоезичието в днешния глобален свят и в европейския контекст.
В празничната за Софийския университет „Св. Климент Охридски“ нова академична година с шествие Алма матер за пореден път напомни на днешна България, че академичната идея и академичната общност винаги ще бъдат стожер на общественото развитие и напредък. В шествието всички заедно - ръководството на Университета, преподаватели, студенти и служители, демонстрираха авторитета на една институция и достойнството на една общност. Към шествието се присъединиха президентът на UNICA проф. Сорин Кострейе и председателят на ВОН-КНСБ проф. д-р инж. Лиляна Вълчева, ученици и учители от двата лицея на Софийския университет.
Като част от програмата на Седмицата на Алианса "Трансформация за Европа" (Transform4Europe), домакин на която беше Софийският университет, на 29 септември 2023 г. в галерия "Алма Матер" се откриха изложбите „Пулсът на времето. 135 години Софийски университет“ и City Being.
От 29 до 30 септември 2023 г. в различни сгради на Софийския университет се проведе Европейска нощ на учените 2023 г. Събитието се състоя още в Пловдив, Русе, Бургас, Стара Загора, Хасково, Ямбол, Габрово, Силистра, Видин, Разград и Тараклия (Молдова). През тази година мотото на Европейската нощ на учените е „Науката и иновациите са ключ към желаното бъдеще“. Събитието, чийто организатор е Центърът за технологии на информационното общество към Софийския университет, се провежда по Проект 101061564 – K-TRIO–HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01, финансиран от Европейския съюз по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт Европа“.
На 26 септември 2023 г. в сградата на Центъра на източни езици и култури се проведе ежегодния ден на отворените врати на катедра „Японистика“, тази година под надслов „Силата на знанието“. Събитието протече при висок интерес на студенти и приятели на японската култура.
В зала „Дом на Европа“ в Представителството на Европейската комисия в България се проведе заключителната конференция по проект BG05M2OP001-2.016-0018 „Модерн-@“: Модернизация в партньорство чрез дигитализация на Академичната eкосистема”, финансиран по ОП „Наука и образование за интелигентен растеж“.
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет бяха проведени дискусии с участието на проф. Майкъл Байръм и проф. Мартин Барет – едни от най-известните европейски учени, изследващи междукултурната комуникация, демократичното гражданство и висшето образование. С поредица от публични и затворени дискусии, те ще допринесат за разбирането на въпроси като връзката между качеството на образованието и класациите на висшите училища, пътя към високите научни постижения, предизвикателствата пред висшето образование в междукултурна среда, ценностите за образованието на бъдещето и други.
В периода 18 – 22 септември 2023 г. доц. дбн Любен Загорчев, водещ учен на научна група 3.1.8. „Растителни паразити“ по проект SUMMIT, бе на посещение в лабораторията AMAP lab – botAnique et Modélisation de l’Architecture des Plantes et des végétations на д-р Робин Путо, Център за опазване на растителното разнообразие, Сен-Пиер, о-в Реюнион (Френска задморска територия).
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков и доц. д-р Ия Петкова, директор на Общинския културен институт „Научно-образователен детски център „Музейко“, сключиха меморандум за сътрудничество в подготовката и реализацията на културни, научни и образователни формати. На официалната церемония, която се състоя в Ректората на най-големия български университет, присъства и зам.-кметът по култура, образование, спорт и младежки дейности на Столичната община Мирослав Боршош.
В БТА се състоя пресконференция на Центъра за технологии на информационното общество към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по повод Европейската нощ на учените 2023 - 29 – 30 септември 2023 г. (Проект 101061564 – K-TRIO–HORIZON-MSCA-2022-CITIZENS-01, финансиран от Европейския съюз по дейностите „Мария Склодовска-Кюри“ на програма „Хоризонт Европа“). Участници в пресконференцията бяха доц. Калин Калинов, Албена Антонова, доц. Владимир Божилов, Марин Пандев, Марио Филипов, Петър Теодосиев, Пенка Лазарова, доц. д-р Петко Недялков.
Първото издание на Софийско нумизматично училище (Sofia Numismatic School) се проведе в периода 12-16 септември 2023 г. Участие взеха 16 млади изследователи и 9 международно наложени лектори, учени с експертиза в областта на нумизматиката от Белгия, България, Германия, Гърция, Румъния и др. По този начин София се нарежда сред световните центрове на нумизматични проучвания като Виена, Рим и Атина, където такива училища са институционализирани.
В кабинета по казахски език, история и култура в Центъра по източни езици и култури към Софийския университет по инициатива на посолството на Казахстан се проведе кръгла маса, посветена на 800-годишнината на Султан Байбарс – исторически герой на Република Казахстан. Събитието бе организирано от Научно-образователния и културен център „Ал–Фараби“ с подкрепата на Катедра „Тюркология и алтаистика“.
От началото на академичната 2023-2024 г. специалност „Новогръцка филология“ към Факултета по класически и нови филологии отново се радва на сътрудничеството с Фондация „Александрос С. Онасис“ за популяризирането и развитието на обучението по новогръцки език и култура в Софийски университет.
От 26 до 30 септември 2023 г. Софийският университет е домакин на Седмицата на Алианса „Трансформация за Европа“, по време на която представители на партньорските университети ще дискутират въпроси на докторантското обучение и съвместните докторски програми, както и предизвикателствата пред висшето образование. Ще се проведат съвместни докторантски курсове, а студенти по изобразително изкуство от Софийския университет и Университета на Силезия (Полша) ще работят в рамките на пленера „Памет и архитектура“.
Гост на Софийския университет „Свети Климент Охридски“ по проект Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer (SUMMIT) е проф. Орлин Велев от университета на Северна Каролина, NC State University. Той е назначен като гост-професор за периода 18 септември – 5 ноември 2023 г. в изпълнение на дейностите, включени в програмата на научна група 3.1.7 „Функционални материали“ с водещ учен проф. Тони Спасов.