На 9 май 2024 г., Деня на Европа, в Конферентната зала в Ректората министърът на вътрешните работи Калин Стоянов се срещна със студенти и преподаватели от катедра „Регионално развитие“ на Геолого-географския факултет на Софийския университет.
На 27 и 28 април 2024 г. Бургас бе домакин на деветото издание на Българския географски фестивал – най-голямото събитие, популяризиращо науките за Земята в България. Ежегодното културно-образователно събитие е посветено на познанието за Земята, геопространствените технологии и опазването на околната среда.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ с дълбоко прискърбие съобщава, че на 06 май 2024 г. ни напусна проф. дхн Румяна Георгиева Джингова-Костадинова, дългогодишен преподавател и неуморим изследовател – професор по Аналитична химия на Факултета по химия и фармация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
Поклонението пред проф. Джингова ще се състои на 10 май 2024 г. в 13.00 ч. в ритуалната зала на Гробищен парк „Централни софийски гробища“.
Гл. ас. д-р Радея Гешева бе удостоена със званието „Лауреат“ и статуетка „Пегас“ в жанр „Литературна критика и литературна история“ на „Южна пролет“ 2024 г. за дебютната ѝ монография „Енигми и парадигми при някои италиански писателки от XX век“ (Парадигма, 2023) на Националния конкурс за дебютна литература „Южна пролет“ в Хасково 2024 г.
На 30 април 2024 г. в Централното фоайе в Ректората клуб „Креации“ към Учебно-научната лаборатория „проф. д-р Петър Нойков“ към Факултета по педагогика, с ръководител проф. дпн Яна Мерджанова организира и откри изложба на картини от вълна с автор Веска Цицелкова. Събитието бе открито от проф. Соня Милева - зам.-ректор на Софийския университет“ и доц. д-р Ваня Божилова - декан на факултета.
Отборът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ завоюва първо място на най-голямото състезание по международно частно право – „Pax Moot Court”, провело се в периода 24-26 април 2024 г. в Любляна, Словения.
В края на април 2024 г. завърши проектът „CultHera: Гражданска ангажираност и културно и историческото наследство в градска и крайградска среда – европейски контекст, перспективи и добри практики“ (2021-1-RO01-KA220-HED-000031987, https://culthera.eu/), осъществяван в рамките на програма „Еразъм +“. Негова основна цел бе популяризирането и използването на културното наследство от световно значение в рамките на университетските преподавания.
На 29 април 2024 г. Кариерният център на Факултета по педагогика беше инициатор и организатор на представяне възможностите за обучение в Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ пред ученици от XI клас на 19 СУ „Елин Пелин“.
На 30 април 2024 г. Факултетът по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет "Свети Климент Охридски" направи официално представяне и откриване на брайловите табели, с които целият факултет е обозначен. Брайловите табели са произведени и дарени на ФНОИ от Института по информационни и комуникационни технологии към Българската академия на науките (ИИКТ-БАН) със специалното участие и подкрепа на заместник-директора му доц. Николай Стоименов и неговия екип.
На 29 април 2024 г. ученици от 11 клас на Езикова гимназия с преподаване на чужди езици “Симеон Радев” в гр. Перник с ръководител г-жа Мария Стоянова бяха на гости на Факултета по педагогика. София Георгиева, кариерният консултант към Факултета по педагогика и Пламена Петрова от Факултетния студентски съвет, 4 курс, специалност "Педагогика" им представиха възможностите за кандидатстване и обучение в университета. Те имаха възможност да разгледат Аулата и една от емблематичните аудитории – 65, 3 ет., Южно крило.
Най-добрите ни гимназисти по химия, класирали се на първите четири места на Националната олимпиада по химия и опазване на околната среда, направиха блестящо представяне на Международната Менделеева олимпиада по химия и спечелиха пълен комплект медали. Българите се конкурираха със 151 състезатели от 26 държави и заслужено завоюваха 3 медала – 1 златен, 1 сребърен и 1 бронзов, както и почетна грамота.
Доц. д-р Николина Цветкова, преподавател в Софийския университет и установен изследовател по проекта SUMMIT в научна група „Европейски ценности и социални предизвикателства“, представи текущи резултати от сравнително изследване по проекта на международната конференция EuroClio. Конференцията, предназначена за преподаватели по история, отбеляза 30-то си издание между 25-27 април 2024 г. в София под наслов „(Be)longing: Confronting our Memories“.
На 15 април 2024 г. в Заседателна зала 1 („Проф. Емил Боев“) на Центъра за източни езици и култури (ЦИЕК) Катедра „Арабистика и семитология“ съвместно с издателство „Изток-Запад“ представи сборника „Арабската книжовност и Коранът. Изследвания в чест на проф. дфн Цветан Теофанов“ (София: Изток-Запад, 2023).
Денят на отговорените врати на специалност „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ във Филиала в Бургас на Софийския университет събра кандидат-студенти от различни градове и държави, обединени от интерeса към музиката и съвременните мултимедийни технологии.
От 23 до 26 април 2024 г. се проведе единадесетото издание на Международния фестивал „Среща на студентските хорове“. Музикалното събитие бе организирано от Американския университет в България, а Софийският университет беше съорганизатор на фестивала и домакин на два от концертите. По традиция концертите се провеждат в Благоевград и в София.
От април 2024 г. университетската телевизия „Алма Матер“ съвместно с група студенти от специалност „Връзки с обществеността“ във Факултета по журналистика и масова комуникация стартира производството и излъчването на най-новия си проект – телевизионната поредица „УниверситетЪТ“.
Софийският университет с дълбоко прискърбие съобщава, че на 25 април 2024 г. внезапно ни напусна проф. д.ф.н. Иван Кънчев – доайен на испанистиката в България.
Поклонението ще се състои на 1 май 2024 г. от 12.30 ч. в храм „Преображение Господне“ – гр. София, жк. Лозенец, ул. „Ралица“ №2 (зад НДК).
239 бакалаври и магистри от випуск 2023 г. получиха дипломите си за завършено висше образование. С отличен успех завършват 97 абсолвенти, а пълните отличници са петима. Дипломите бяха връчени на две церемонии за отделните специалности.
На 24 април 2024 г. в Аула Магна на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе информационна среща за летни стажове в Българската телеграфна агенция. Д-р Гавраил Гавраилов от „Школа БТА“ представи условията за провеждане на студентските стажове, ангажираността по отдели, перспективите за кариерно развитие и въвеждането на новите технологии в работата на журналистите.
В Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе първата годишна конференция по проекта SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer), финансиран от ЕС NextGenerationEU по Националния план за възстановяване и устойчивост, компонент „Иновативна България“, Инвестиция 1 „Програма за ускоряване на икономическото възстановяване и трансформация чрез наука и иновации“.
Директорът на института GATE към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ проф. Силвия Илиева е в топ 100 най-влиятелни ИТ личности в България. Ежегодният индекс на Career Show отличава личностите, които имат значителен принос за развитието на ИТ индустрията в България и служат за пример за добри практики и висок професионализъм.
На 23 април 2024 г. във Факултета по журналистика и масова комуникация на среща със студенти беше представена международната конференция "Green Transition Forum 4.0".
В Аулата в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ започна първата годишна конференция по проекта SUMMIT (Sofia University Marking Momentum for Innovation and Technological Transfer) на Софийския университет по покана „Създаване на мрежа от изследователски висши училища в България“, финансирана от Националния план за възстановяване и устойчивост.
От 17 до 27 април 2024 г. галерия „Алма Матер“ представя изложбата „(Не)видими градове“ с произведения на преподаватели, докторанти и студенти от Института за изящни изкуства в Чешин, който е част от Университета на Силезия в Катовице (Полша). Тя е част от партньорски инициативи между Института за изящни изкуства в Чешин и катедра „Визуални изкуства“ към Факултета по науки за образованието и изкуствата в Софийския университет, стартирали в рамките на проекта Transform4Europe.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 51 бакалаври и магистри от випуск 2023 г. на специалност „Международни отношения“ и 25 абсолвенти от магистърските програми „Международна сигурност“, „Международни бизнес отношения“ и „Защита на основните права“ на Юридическия факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 15 от тях завършват с отличен успех.
Деветнадесетото национално състезание по компютърни мрежи в България за ученици от 8 до 12 клас се проведе в периода 19-21 април 2024 година. Събитието е традиционно организирано от Министерството на образованието и науката, Софийския университет „Св. Климент Охридски" - Факултет по математика и информатика и Сиско академията към Алма матер.
От тайните на черните дупки до търсенето на нови светове в Космоса и от българския принос в компютърната индустрия до предизвикателствата и обещанията на 6G технологията – това бяха част от многото интересни теми, които представиха учени от Физическия факултет на Софийския университет „Св. Кл. Охридски“ в рамките на Пролетния ден на отворените врати, който се проведе на 20 април 2024 г.
В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет започна конкурсният изпит по химия, за участие в който са подали заявления 660 кандидат-студенти.
Във Факултета по химия и фармация на Софийския университет се проведе „Празник на химията“. Организатори на събитието, което е част от традиционните Майски дни на културата в Софийския университет "Св. Климент Охридски", са Факултетът по химия и фармация, Съюзът на химиците в България, Федерацията на научно-техническите съюзи - София и РУО-София.
Във Факултета по журналистика и масова комуникация се състоя кариерен форум, ориентиран към студентите, с представяне на възможностите за кариерно развитие в компании, занимаващи се с медийни изследвания - A Data Pro, Commetric, InsightsHQ, NineStars, pressrelations, Ruepoint - членове на световната индустриална асоциация AMEC International (International Association for Measurement and Evaluation of Communication).
На 16 април 2024 г. в Театър-лаборатория "Алма Алтер" се проведе "Нощ на Андриян Асенов", пилотното издание на срещите-представления с актьорите от театъра на Софийския университет. Форматът е по идея на директора на театъра и баща на българския авангарден театър Николай Георгиев.
На 17 и 18 април 2024 г. във фоайето на Културен дом НХК се провежда Кариерен Форум 8.0. – С поглед в бъдещето. За втора поредна година традициите на Стопанския факултет в областта на кариерното ориентиране се пренасят в Бургас като съвместна инициатива с Филиала на Университета. Професионалната гимназията по компютърно програмиране и иновации (ПГКПИ), която е третото афилиирано към Софийския университет училище, е основен партньор на събитието.
„Прометей“ е нов проект в областта на дигиталната епиграфика, в който Софийският университет представя България в партньорство с академични и културни институции от региона като Археологическия музей на Република Северна Македония в Скопие, Института по Балканистика в Белград, Белградския университет и Университета „Св. св. Кирил и Методий“ в Скопие.
За първи път в своята история футболният отбор на Софийския университет „Св. Климент Охридски” е национален университетски шампион по футзал. Това е поредно голямо постижение не само за футбола, но и за спортната история в Алма матер.
На 15 април2024 г. в Конферентната зала в Ректората се състоя кръгла маса в памет на испанския писател Хавиер Мариас (1951-2022), организирана от Катедрата по испанистика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Институт „Сервантес“ – София. Хавиер Мариас, смятан от мнозина за най-добрия съвременен испански писател, е автор на 16 романа, десетина сборника с разкази, есета и статии и на редица преводи от английски език.
За академичната 2023/2024 година съгласно сключения договор за провеждане на педагогическа практика на студентите от Богословския факултет със 150 ОУ „Цар Симеон Първи“ учебните занятия се провеждат в часовете по религия с ученици от I до IV клас. От текущата учебна година базов учител по религия е Елена Дюлгерова, която обучава 120 ученици, разпределени в 6 групи.
Официално бе открито обновеното „Яйце“ в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Емблематичното място е реновирано от Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ и се превърна в модерен конферентно-изследователски център. В рамките на събитието се проведе и демонстрация на Лабораторията за консервация и реставрация на книжовни паметници, оборудвана с модерна техника, нямаща аналог у нас.
В Университетската ботаническа градина - Балчик беше открита изложбата „Царствените ботаници“, посветена на 130-годишнината от рождението на цар Борис III Обединител.
Признатият като един от 50-те най-велики учени в света за миналата година от престижния „Клуб на изследователите“ в Ню Йорк (The Explorers Club) Мануел Хосе Карпинтеро заедно с двама колеги преподаватели и шестима ученици по програмата ERASMUS посети музея по палеонтология към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Българския антарктически институт.
В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се проведе събитие, организирано от община Стара Загора в партньорство със Софийския университет и представители на бизнеса от региона, които представиха пред студентите възможности за кариерно развитие и реализация в града.
Във връзка с необходимостта от подпомагане на работата по рефериране и индексиране на периодичните научни издания на факултетите и департаментите в Web of Science и Scopus Университетското издателство проведе семинар на тема „Рефериране и индексиране на научни издания и публикуване на материали в Scopus и Web of Science – често срещани казуси“.
От 8 до 9 април 2024 г. в Дома на Европа в Брюксел над 160 младежи от Европейския съюз водиха дипломатически преговори на тема: „Регулациите на ЕС за изкуствен интелект и кибер-устойчивост в ЕС“ (EU AI Act and EU Cyber Resilience Act).
В периода 11-13 април 2024 г. Историческият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е домакин на международна научна конференция “Изследванията на Древна Тракия между традиционност и модерност: теоретични аспекти и научна методология”, организирана от екипа на проект „Древна Тракия в цифри“ (КП-06-Н50/3 от 30.11.2020).
На 9 април 2024 г. във фоайето на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита изложбата "И аз съм тук". Изложбата представя портрети на жени бежанки, пресичащи граници и изградили нов начин на живот. Чрез разкриване на своята сила и идентичност, всяка от тях е пример за устойчивост и адаптивност, решимост и достойнство.
В Заседателна зала 1 на Ректората беше проведена кръгла маса на тема "НАТО на 75: История, проблеми, перспективи". Събитието бе организирано съвместно от магистърска програма "Кризи, конфликти и дипломация в световната политика", Исторически факултет, и магистърска програма "Международна сигурност", Юридически факултет.
За трета поредна година Софийският университет е класиран в област „Изкуства и хуманитарни науки“ и заема 288 място сред университетите в света в класацията QS World University Rankings by Subject за 2024 година.
„Тойота“ финансира изследвания в българския INSAIT в сферата на роботиката и изкуствения интелект. Целта е разработването на нови алгоритми за управление на роботи.
Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“ представя изложба, посветена на 145-ата годишнина от рождението на Алберт Айнщайн. Във фоайето на Централната университетска библиотека са изложени първи и прижизнени издания на трудовете на Айнщайн на български и чужди езици, публикации за приноса му в науката и спомени за него. Показана е връзката на Айнщайн с български университетски преподаватели и творци.
Националният университетски център за геопространствени изследвания и технологии (НУЦГИТ) при Софийския университет „Св. Климент Охридски" е партньор на община Бургас по проект "Revaluing Urban Quality Climate Neutrality in European Waterfront Cities (Re-Value)", финансиран по "Градоустройство и преоктиране за справедливи, устойчиви и неутрални по отношение на климата градове до 2030 г." (HORIZON-MISS-2021-CIT-02-01), „Хоризонт Европа“.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 84 магистри и 41 бакалаври от випуск 2023 г. на Факултета по химия и фармация получиха дипломите си за завършено висше образование. 36 са абсолвентите, завършващи с отличен успех. 8 са пълните отличници.