На 12 март 2025 г. се отбеляза 20-годишнината от създаването на магистърската програма „Приложна лингвистика“ във Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет "Св. Климент Охридски".
През изминалата седмица студенти унгаристи и техни преподаватели по традиция се включиха активно към поредица от събития, посветени на отбелязването на унгарския национален празник.
Гостуването на проф. Милен Замфиров, декан на Факултета по науки за образованието и изкуствата, за представяне на книгата „Специална педагогика“, привлече изключително голям интерес в Бургас. Преподаватели, студенти, специалисти в сферата на образованието, специалната педагогика и приобщаващото образование активно се включиха в задълбочена дискусия, която продължи близо два часа.
С дълбоко прискърбие Софийският университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 13 март 2025 г. ни напусна проф. д-р Венче Попова, дългогодишен преподавател в Катедрата по български език на Факултета по славянски филологии.
Опелото ще се състои на 16 март 2025 г. от 13.00 ч. в църквата „Св. Седмочисленици“ в гр. София.
Екип от учени от Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ успешно проведе първите в България хиперспектрални дистанционни изследвания с помощта на безпилотни летателни системи (БЛС). Водещи в експеримента са проф. Камен Богданов, гл. ас. д-р Стефан Велев, гл. ас. д-р Леонид Тодоров и младите изследователи Кристиан Кирилов и Борис Кръстев.
В България ще се обособи една от шестте нови фабрики за изкуствен интелект на Европейския съюз. Страната ни спечели проект с финансиране от 90 млн. евро в конкуренция с някои от най-развитите страни благодарение на съвместната работа и постигнатите резултати между Института за компютърни технологии и изкуствен интелект (INSAIT) към Софийския университет и София Тех Парк.
С дълбоко прискърбие Софийският университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 11 март 2025 г. ни напусна гл. ас. д-р Калин Ангелов Ангелов (1964–2025), преподавател в Департамента за информация и усъвършенстване на учители.
На 9 март 2025 г. научните музеи на Геолого-географския факултет – Музеят по минералогия, петрология и полезни изкопаеми и Музеят по палеонтология и история на Земята – взеха участие в традиционния Ден на отворените врати на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. В рамките на събитието над 600 посетители – кандидат-студенти, ученици, родители и любители на природните науки – имаха възможност да се запознаят с богатите музейни експозиции и да научат повече за образователните и изследователски възможности в Геолого-географския факултет.
Съветът за електронни медии организира съвместно със Софийския университет „Св. Климент Охридски“ дискусия на тема: „Войни и конфликти, медии и общество“. Тя се състоя в Конферентната зала в Софийския университет и беше излъчвана на живо в интернет страницата на СЕМ.
Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е класиран за първи път в четири области в оповестената на 12 март 2025 г. класация QS World University Rankings by Subject 2025.
На 7 и 8 март 2025 г. в Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе второто издание на FOSS4G Bulgaria – конференцията, посветена на отворените и свободни географски информационни системи (ГИС), отворените пространствени данни и дистанционните методи в геопространствените науки.
С дълбоко прискърбие Софийският университет "Св. Климент Охридски" съобщава, че на 9 март 2025 г. ни напусна доц. д-р Жечка Цветкова Тодорова - Василева (1947–2025), дългогодишен преподавател в Медицинския факултет.
В зала 315 на Стопанския факултет се състоя тържественото откриване на академичната година за втория випуск на магистърската програма на английски език Nuclear Technologies, Management, and Innovations. Програмата е създадена съвместно от Стопанския факултет и Физическия факултет на Софийския университет. В първия випуск на програмата се обучават 17 студенти, а във втория випуск бяха приети 13 студенти.
На 9 март 2025 г. в Централното фоайе на Ректората се проведе Ден на отворените врати в Софийския университет. На събитието дойдоха повече от 1000 кандидат-студенти и родители. Инициативата се организира за шеста поредна година от Студентския съвет на Софийския университет.
На 4 март 2025 г. в галерия „Алма Матер“ беше открита изложбата „Между личното и мистичното“ на студенти от четвърти курс на специалност „Изобразително изкуство“ във Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийски университет „Св. Климент Охридски“. Студентските творби са разработени в рамките на художествена специализация „Живопис“ под ръководството на проф. д-р Стефан Алтъков.
Платформата предоставя достъп до 22 000 обекта, от които над 17 000 пълнотекстови, с възможност за търсене в пълния текст на документите с изключение на старопечатните издания и ръкописите. Разработена от Института по математика и информатика на БАН, платформата предлага интуитивен интерфейс, лесна навигация и възможност за използване на документи с отворен и ограничен достъп. Тя е достъпна от 10.03.2025 г. на адрес: https://digital.libsu.uni-sofia.bg.
С дълбоко прискърбие Софийският университет "Св. Климент Охридски" съобщава, че на 7 март 2025 г. ни напусна доц. д-р Даниела Миткова Димова (1962–2025), дългогодишен преподавател в Департамента за информация и усъвършенстване на учители.
На 4 март 2025 г. в Кампус Изток на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ Катедра „Музика и мултимедийни технологии“ проведе Практическа работилница по византийско пеене – разучаване и интерпретация на източноцърковни песнопения с гост Никола Антонов.
На 7 март 2025 г. в Конферентната зала в Ректората се проведе Научно-практическият форум за трансформацията на образованието и грижата за деца в ранна възраст, организиран от Факултета по педагогика към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ в партньорство с Фондация Rise България и Фондация „За Нашите Деца“.
На 5 март 2025 г. студенти българисти и техните преподаватели от Катедрата по български език на Софийския университет започват съвместно с лекари от Клиниката по неврология на „Пирогов“ инициатива за обединяване на усилията на специалисти от различни медицински и хуманитарни области в помощ на пациенти, пострадали от тежки заболявания като инсулт, деменция, следоперативни намеси при онкологични заболявания, които са довели до сериозни нарушения на речевата дейност.
В контекста на 75 години дипломатически отношения между Република България и СР Виетнам, специалност „Южна, Източна и Югоизточна Азия“ към катедра „Африканистика и Индо-тихоокеански изследвания“ на Факултета по класически и нови филологии откри с публична лекция на тема: "Икономическо сътрудничество между Виетнам и България: история и възможности" цикъл от лекции, срещи и дискусии под надслов „Виетнам: повече близо, отколкото далеч“.
Повече от 4 000 студенти от елитни университети от целия свят са подали документи за кандидатстване за летен стаж в Института INSAIT към Софийския университет “Св. Климент Охридски”. Сред тях има медалисти от национални и международни олимпиади, както и носители на различни награди и признания в техните страни.
На 4 март 2025 г. от 8.30 ч. започна приемът на заявления за явяване на изпити за първата и втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет. Крайният срок е в 17.00 часа на 31 март 2025 г. за първата кандидатстудентска сесия и в 17.00 часа на 2 юни 2025 г. за втората кандидатстудентска сесия.
В нощта на Оскарите на официална церемония Театър-лаборатория „Алма Алтер“ раздаде международните театрални награди АЛТЕРИ за 2025 година.
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет бе открита изложбата „Изображения на Балканите от пътеписите на Франсоа Пукевил“. Експозицията включва петнадесет цветни гравюри на френския художник и гравьор Франсоа Пукевил от негова книга, издадена в Париж през 1835 г. Творбите са част от Колекцията „Трикоглу“ на Централната библиотека на Аристотеловия университет в град Солун.
На събитие, организирано от Факултета по славянски филологии в зала „Яйцето“ в Ректората на Софийския университет, беше представена стихосбирка на посланика на Индия в България Н. Пр. Арун Кумар Саху. За автора пред студенти, преподаватели и гости говори писателката Здравка Евтимова.
Чрез Центъра за компетентност „Clean & Circle“ – „Чисти технологии за устойчиво развитие – вода, отпадъци, енергия за кръгова икономика“ Софийският университет „Св. Климент Охридски“ активно участва в европейския проект PROMISCES „Предотвратяване на разпространението на трудноразградими органични химикали в системата почва-утайка-вода за кръгова икономика“.
В Аулата на Софийския университет се проведе EMBL Info Day 2025 на Европейската лаборатория по молекулярна биология. Събитието представи новите хоризонти, които се откриват пред българските учени с перспективното членство на Република България в Европейската лаборатория по молекулярна биология.
На 18 февруари 2025 г. в галерия „Алма Матер“ в Ректората на Софийския университет беше открита изложбата „Когато сетивата се превръщат в теоретици“ с подзаглавие „Hommage a Bunt“. Тя представя концептуални произведения на полски артисти от група 404, курирани от д-р Лидия Глуховска от Института за визуални изкуства на Жельоногорския университет.
В навечерието на 1 март студенти от Историческия факултет проведоха Мартенска работилница, в която бяха изработени традиционни мартеници, а студенти от Медицинския факултет откриха благотворителен щанд в Централното фоайе в Ректората, който може да бъде посетен на 27 и 28 февруари от 10.00 до 15.00 часа.
На заседание на Академичния съвет на Софийския университет заместник-ректорът акад. Тони Спасов удостои проф. дфн Оля Харизанова с Почетен знак на Софийския университет със синя лента. Проф. Харизанова получи отличието за своята активна изследователска, преподавателска, проектна, експертна и административна дейност.
Във фоайето на Централната университетска библиотека бе открита съвместна изложба на четири институции, представящи наследството на акад. Михаил Арнаудов. В нея са представени книги с автографи и дарствени надписи, архивни документи и ценни предмети, принадлежали на известния български учен от първата половина на ХХ век. Изложбата може да бъде разгледана до 30 април 2025 г.
С подкрепата на програма „Еразъм+“ преподаватели от различни факултети на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ подготвиха три кратки курса с видео-лекции на английски език. Те са фокусирани върху проблеми, свързани с климатичните промени, развитието и управлението на познанието, рисковете за съвременните общества като корупцията, дезинформацията, хибридните конфликти.
Ректорът на Софийския университет проф. Георги Вълчев и проф. Лидия Бланко, ректор на Националния университет на Патагония „Сан Хуан Боско“ в Комодоро Ривадавия, подписаха споразумение за сътрудничество и установяване на ползотворни академични контакти, обмен на познания, опит и съвместни дейности в различни научни области между двете институции.
На 14 февруари 2025 г. в Заседателна зала 2 на Ректората се проведе второто издание на класическия семинар Seminarium Classicum Serdicense, организиран от катедра „Класическа филология “към Факултета по класически и нови филологии на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
На 21 февруари 2025 г. в Центъра за източни езици и култури мароканският писател Абделазиз Еррашиди гостува за втори път на Катедра „Арабистика и семитология“ след първото му посещение през 2022 г. Специален гост на събитието беше Н.Пр. г-жа Закия Ел-Мидауи, извънреден и пълномощен посланик на Кралство Мароко и доайен на дипломатически корпус в България, която се включи и в дискусиите.
На церемония в рамките на тържественото връчване на дипломите за завършено висше образование на бакалаврите от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Аулата в Ректората проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен. Той получи отличието за цялостната си преподавателска и научноизследователска дейност.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 203 бакалаври от специалностите „Социална педагогика“, „Специална педагогика“, „Логопедия – редовно обучение“, „Начална училищна педагогика и чужд език“, „Музика“, „Изобразително изкуство“, „Музикални медийни технологии и тонрежисура“ и „Графичен дизайн“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. Един от тях се дипломира с пълно отличие, а 48 са с отличен успех. В рамките на тържеството проф. Любен Витанов бе удостоен с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната му преподавателска и научноизследователска дейност.
На 20 февруари 2025 г. на тържествена церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 президентът Румен Радев удостои с висши държавни отличия изтъкнати дейци на българската наука и култура, сред които проф. Кирил Топалов и проф. Любомир Стойков.
На тържествена церемония в рамките на тържественото връчване на дипломите за завършено висше образование на бакалаврите от випуск 2024 г. на Факултета по науки за образованието и изкуствата в Аулата в Ректората проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен. Тя получи отличието за цялостната си преподавателска и научноизследователска дейност.
На тържествена церемония в Аулата на Софийския университет 192 бакалаври от специалностите „Предучилищна и начална училищна педагогика“, „Предучилищна педагогика и чужд език“, „Медийна педагогика и художествена комуникация“ и „Физическо възпитание и спорт“ на Факултета по науки за образованието и изкуствата получиха дипломите си за завършено висше образование. Петдесет и осем от тях са с отличен успех. В рамките на тържеството проф. д-р Елена Джамбазова бе удостоена с Почетен нагръден знак „Св. Климент Охридски“ - първа степен, за цялостната й преподавателска и научноизследователска дейност.
През януари 2025 г. стартира проект UPRISE по програма „Еразъм+“ и съфинансиран от Европейския съюз, в който Факултетът по педагогика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ ще участва като партньор. Проектът е насочен към подобряване на религиозното приобщаване в гръцките държавни училища и се ръководи от Националния и Каподистрийски университет в Атина.
На 6 и 7 февруари 2025 г. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ бе домакин на третата национална научна конференция „Жените в българската литература и култура“. Събитието бе организирано от Института за литература – БАН и Софийския университет.
При голям интерес в Софийския университет "Св. Климент Охридски" бяха представени дигитални учебни ресурси и тестове за самооценка за нуждите на обучение по български език като чужд.
В периода от 11 до 14 февруари 2025 г. Факултетът по класически и нови филологии за първи път проведе семинар „Добри практики“ в гр. Кюстендил. По време на семинара бяха обсъдени и представени добрите практики, които специалностите на факултета прилагат в професионалната работна среда.
С дълбоко прискърбие академичната общност на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ съобщава, че на 16 февруари 2025 г. след кратко боледуване почина доц. д.б.н. Кирил Христов Ралчев – дългогодишен преподавател, ръководител на Катедра „Генетика“ и декан на Биологическия факултет.
Геолого-географският факултет бе домакин на международен научен семинар, посветен на геохимията и опазването на околната среда. В него участваха учени от факултета, БАН и изследователския екип на проф. Лю от Университета за наука и технологии в Китай.
На 10 и 11 февруари 2025 г. в Стопанския факултет на Софийския университет се проведе научен семинар на тема: „Защита и реализация на интелектуалната собственост“. Събитието бе част от стратегическата програма към дейност 3.5 „Защита на интелектуалната собственост и технологичен трансфер“ на проекта SUMMIT и събра учени и изследователи, които да обсъдят възможностите за патентоване на научни разработки.
В Leibniz-Zentrum für Literatur- und Kulturforschung в Берлин се състоя тридневна научна среща, в която участваха учени от научно-изследователския екип на проекта „Поп-култура, поп-политика: дигиталният обрат. Интердисциплинарни анализи на пресечността между медии, култури и политики“, по ФНИ-МОН, договор № КП-06-Н55/2, от 15.12.2021 г.
В края на лекциите по „История на новобългарския книжовен език“, в които студентите българисти от задочна форма проследяват развойните тенденции при оформянето на книжовния език през Възраждането, се поражда идеята да бъдат приготвени ястия по „Готварска книга или наставления за всякакви гостбы според както ги правят в Цариград и разни домашни справи“, издадена от Петко Славейков през 1870 година.