Официално бе открито обновеното „Яйце“ в Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Емблематичното място е реновирано от Центъра за върхови постижения „Наследство БГ“ и се превърна в модерен конферентно-изследователски център. В рамките на събитието се проведе и демонстрация на Лабораторията за консервация и реставрация на книжовни паметници, оборудвана с модерна техника, нямаща аналог у нас.
В Университетската ботаническа градина - Балчик беше открита изложбата „Царствените ботаници“, посветена на 130-годишнината от рождението на цар Борис III Обединител.
Признатият като един от 50-те най-велики учени в света за миналата година от престижния „Клуб на изследователите“ в Ню Йорк (The Explorers Club) Мануел Хосе Карпинтеро заедно с двама колеги преподаватели и шестима ученици по програмата ERASMUS посети музея по палеонтология към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Българския антарктически институт.
В Заседателна зала 1 в Ректората на Софийския университет се проведе събитие, организирано от община Стара Загора в партньорство със Софийския университет и представители на бизнеса от региона, които представиха пред студентите възможности за кариерно развитие и реализация в града.
Във връзка с необходимостта от подпомагане на работата по рефериране и индексиране на периодичните научни издания на факултетите и департаментите в Web of Science и Scopus Университетското издателство проведе семинар на тема „Рефериране и индексиране на научни издания и публикуване на материали в Scopus и Web of Science – често срещани казуси“.
От 8 до 9 април 2024 г. в Дома на Европа в Брюксел над 160 младежи от Европейския съюз водиха дипломатически преговори на тема: „Регулациите на ЕС за изкуствен интелект и кибер-устойчивост в ЕС“ (EU AI Act and EU Cyber Resilience Act).
В периода 11-13 април 2024 г. Историческият факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ е домакин на международна научна конференция “Изследванията на Древна Тракия между традиционност и модерност: теоретични аспекти и научна методология”, организирана от екипа на проект „Древна Тракия в цифри“ (КП-06-Н50/3 от 30.11.2020).
На 9 април 2024 г. във фоайето на Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита изложбата "И аз съм тук". Изложбата представя портрети на жени бежанки, пресичащи граници и изградили нов начин на живот. Чрез разкриване на своята сила и идентичност, всяка от тях е пример за устойчивост и адаптивност, решимост и достойнство.
В Заседателна зала 1 на Ректората беше проведена кръгла маса на тема "НАТО на 75: История, проблеми, перспективи". Събитието бе организирано съвместно от магистърска програма "Кризи, конфликти и дипломация в световната политика", Исторически факултет, и магистърска програма "Международна сигурност", Юридически факултет.
За трета поредна година Софийският университет е класиран в област „Изкуства и хуманитарни науки“ и заема 288 място сред университетите в света в класацията QS World University Rankings by Subject за 2024 година.
„Тойота“ финансира изследвания в българския INSAIT в сферата на роботиката и изкуствения интелект. Целта е разработването на нови алгоритми за управление на роботи.
Университетската библиотека „Св. Климент Охридски“ представя изложба, посветена на 145-ата годишнина от рождението на Алберт Айнщайн. Във фоайето на Централната университетска библиотека са изложени първи и прижизнени издания на трудовете на Айнщайн на български и чужди езици, публикации за приноса му в науката и спомени за него. Показана е връзката на Айнщайн с български университетски преподаватели и творци.
Националният университетски център за геопространствени изследвания и технологии (НУЦГИТ) при Софийския университет „Св. Климент Охридски" е партньор на община Бургас по проект "Revaluing Urban Quality Climate Neutrality in European Waterfront Cities (Re-Value)", финансиран по "Градоустройство и преоктиране за справедливи, устойчиви и неутрални по отношение на климата градове до 2030 г." (HORIZON-MISS-2021-CIT-02-01), „Хоризонт Европа“.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората на Софийския университет, 84 магистри и 41 бакалаври от випуск 2023 г. на Факултета по химия и фармация получиха дипломите си за завършено висше образование. 36 са абсолвентите, завършващи с отличен успех. 8 са пълните отличници.
Проф. Лаура Димитрова и проф. Стефан Алтъков, хонорувани преподаватели към Катедра „Визуални изкуства“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ представят авторската си изложба „REMAKE“ в Българския културен институт – Прага, Чехия от 4 до 26 април 2024 г.
В 14.30 часа в 272 аудитория в Ректората на Софийския университет започна изпитът по биология, за участие в който са подали заявления 839 кандидат-студенти.
В 9.00 ч. в аудитория 272 в Ректората на Софийския университет бе дадено началото на конкурсния изпит по математика, с който стартира първата кандидатстудентска сесия на Софийския университет за учебната 2024/2025 г. Кандидат-студент изтегли тема № 1, по която ще работят 1069 кандидати, подали заявления за явяване на изпита.
Катедра „Климатология, хидрология и геоморфология“ към Геолого-географския факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ пусна в експлоатация автоматична метеорологична станция (АМС) в района на с. Елховец община Рудозем.
На пресконференция ректорът проф. Георги Вълчев призова за създаване на национална програма за финансиране на основен ремонт на Ректората на Софийския университет и Университетската библиотека.
На 28.03.2024 г. се проведе поредна „Неформална среща“ с работодатели, организирана от Кариерния център на Юридическия факултет и Факултетния студентски съвет.
В Центъра за азербайджански език и култура в Софийския университет "Св. Климент Охридски" регулярно се провежда Разговорен клуб по азербайджански език, в който участват носителите на езика, с цел студенти-тюрколози, изучаващи азербайджански език, да практикуват езика.
На 1 април 2024 г. в рамките на дейностите по проект „Текст и действителност. Действителност и текст“, част от проекта на Софийския университет „Маркер за иновации и технологичен трансфер (SUMMIT)“, 3.4. Научни изследвания с потенциал за иновации или трансфер на знания/интелектуална собственост“, беше проведена среща с журналиста Анна Цолова на тема "Новини и фалшиви новини".
От 28 до 30 март 2024 г. в град Шумен се проведе Националния университетски шампионат по баскетбол 3Х3. В надпреварата участваха 14 мъжки, 11 женски и 7 смесени отбора.
Футболният отбор на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ по безапелационен начин стана Столичен първенец, след като във финалната среща, играна на 25 март 2024 г. на стадиона на НСА, надигра категорично отбора на УНСС с 4:0 след два гола на Траян Тенев (ФЖМК) и по един на Георги Кременлиев (ФНОИ) и Румен Рангелов (ЮФ).
За втора поредна година Центърът за азербайджански език и култура към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ и Литературният клуб "Люлин" към Културния център "Люлин" – Столична община, проведоха литературно-поетична вечер, посветена на азербайджанския празник Новруз и българското Благовещение. На събитието присъстваха поети от Литературния клуб "Люлин" и любители на поезията.
На тържествена церемония, която се проведе в Аулата в Ректората, 170 бакалаври и 47 магистри от випуск 2023 г. на Биологическия факултет получиха дипломите си за завършено висше образование. 28 са абсолвентите, завършващи с отличен успех, а четирима са пълни отличници.
В Конферентната зала на Софийски университет се провежда международната научна конференция „Представителната демокрация в криза: критични наративи за представителната демокрация в Европа“ (‘Representative Democracy in Crisis: Critical Narratives on Representative Democracy in Europe’). Събитието е организирано от научната група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ в рамките на проекта SUMMIT, който Университетът изпълнява.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски” спечели домакинството на един от най-престижните форуми в областта на криптографията и киберсигурността - Real World Crypto Symposium (RWC). От 26 до 28 март 2025 г. София ще посрещне световния технологичен елит за обсъждане на някои от най-актуалните теми в сферата на онлайн сигурността.
На заседание на Академичния съвет, проведено на 27 март 2024 г., за високи постижения в преподавателската и научноизследователската дейност и принос в развитието на Факултета по математика и информатика и Софийския университет проф. Красен Стефанов бе отличен с Почетен знак „Св. Климент Охридски“ със синя лента. Отличието беше връчено на проф. Красен Стефанов от ректора на Софийския университет проф. д-р Георги Вълчев.
На 27 март 2024 г. в зала 313 на Факултета по науки за образованието и изкуствата на Софийския университет Кариерният център на факултета съвместно със SOS Детски селища България проведе кариерно събитие.
Литературата на Университетското издателство „Св. Климент Охридски“ скоро ще бъде достъпна в Бургас. Новото начинание обяви проф. Валери Стефанов, директор на издателството. Предстои разкриването на книжарница, първата извън София. Тя ще бъде разположена в Центъра за съвременно изкуство и библиотека и в нея ще се предлага научна, научнопопулярна, художествена и учебна литература на български и на чужди езици, преводна литература, справочници, списания, годишници с трайно място в националната ни книжовна култура. С това се разширява и присъствието на Софийския университет в Бургас.
Институтът INSAIT към Софийския университет „Св. Климент Охридски“ направи исторически пробив с 16 статии на конференцията CVPR - най-цитираният форум за изкуствен интелект и компютърно зрение в света. Този успех е безпрецедентен за страната ни в тази сфера и ни нарежда в топ 10 на Европа.
В зала 420 в Стопанския факултет на Софийския университет бе открита академичната година на първия випуск в новата международна магистърска програма на Алма матер „Nuclear Technologies, Management, and Innovations" с обучение на английски език, създадена съвместно от Стопанския факултет и Физическия факултет. За нея кандидатстваха 21 магистри и бяха записани 17. Съ-директори на програмата са деканът на Стопанския факултет доц. д-р Атанас Георгиев и доц. д-р Пламен Петков от Физическия факултет на Алма матер.
В деня, който християните празнуват Благовещение и отбелязват този празник като ден на майката – денят, в който Света Богородица научава, че ще стане майка на Божия Син, бе отслужена празнична св. Божествена литургия в академичния параклис на Богословския факултет, посветен на духовния покровител на Софийския университет св. Климент Охридски Чудотворец.
По случай Тодоровден на 23 март 2024 г. над 2000 посетители изпълниха Университетската ботаническа градина - Екопарк Варна. С отбелязване на празника се поставя началото на сезон 2024 за ботанически посещения, екологичен и културен туризъм в градината.
В Централното фоайе на Софийския университет "Св. Климент Охридски" Центърът за азербайджански език и култура представя изложба на рисунки и композиции, посветени на пролетта и цветята, на пролетните празници Баба Марта и Новруз, реализирана с подкрепа на Националния музей на историята на Азербайджан.
В Богословския факултет на Софийския университет бе отслужена традиционната за общността празнична литургия на Тодорова събота. На този ден църквата припомня как св. Теодор Тирон предпазва християните от приемане на осквернена храна.
Центърът по компетентност „Clean & Circle“ заедно с Катедрата по Обща и приложна хидробиология на Биологическия факултет на Софийския университет отбелязаха Международния ден на водата с мото зa 2024 г. „Вода за мир“. Тази година фокусът на усилията беше насочен към най-младите – деца, ученици и студенти.
На 22 март 2024 г. в Заседателна зала 1 на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ специалност „Скандинавистика“ към катедра „Германистика и скандинавистика“ на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ награди победителите в третото издание на конкурса за превод на художествена проза и поезия за студенти и ученици, изучаващи скандинавски езици. Конкурсът e посветен на паметта на проф. д-р Вера Ганчева, изтъкната скандинавистка, преводачка, преподавателка, издателка и учен.
На 21 март 2024 г. студенти от Софийския университет „Св. Климент Охридски“ посетиха Народното събрание на Република България, където проведоха дискусия на тема: „Парламентарната реч в България в миналото и днес“.
В Аулата в Ректората на Софийския университет започна научно-практическа конференция с международно участие на тема: ,,Социалната работа в променящия се свят – образование, изследвания, политики и практики“. Събитието се провежда по случай световния ден на социалната работа, който тази година е под надслов „Споделено бъдеще за трансформираща промяна“ и се организира от Българската асоциация за образование по социална работа в партньорство с Министерството на труда и социалната политика, Европейската асоциация за образование по социална работа и Българската асоциация на социалните работници.
На 20 март 2024 г. в Ректората на Алма матер пред студентите и преподавателите от специалност „Италианска филология“ към Факултета по класически и нови филологии бе представена книгата „Италия – вечната приказка“ на възпитаничката на специалността Михаела Манасиева.
От 26 февруари до 1 март 2024 г. проф. д-р Лиляна Стракова и хоноруван преподавател д-р Жулиета Величкова-Борин от Факултета по педагогика участваха в поредна работна среща в гр. Катания, Италия, по проект TERAPI 2 (Територия за иновативно обучение) със заглавие „Осмелете се! Работни колективи, обучаващи се за по-добра подкрепа на промяната“ („Osez! Des collectifs de travail apprenants pour mieux accompagner le changement“) в рамките на програма „Еразъм+“, с партньори от Франция, Италия, Гвиана и островите Сен Пиер и Микелон.
Софийският университет „Св. Климент Охридски” чрез своя Стопански факултет е приет в Global Business School Network (GBSN). На 15 март 2024 г. Стопанският факултет получи официалната покана да стане част от GBSN общността – престижна мрежа от над 150 водещи бизнес училища от 58 държави, ангажирани с мисията да въздействат върху устойчивото развитие в световен мащаб чрез образование, научни изследвания и ангажираност на общността.
В Централното фоайе на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се състоя официалното представяне на Explorers Club Bulgaria - първата неправителствена научна организация в страната, която е посветена изцяло на глобалния напредък в научните изследвания за развитието, опазването и съхранението на Земята.
В Биологическия факултет на Софийския университет започна Кариерен форум 2024. Събитието се провежда в два панела и ще продължи два дни - 20 и 21 март 2024 г. То се организира от Факултетния студентски съвет съвместно с деканското ръководство и Кариерния център на факултета.
От 18 до 30 март 2024 г. галерия „Алма Матер“ представя изложбата „Пратеници на съдбата“ на проф. д-р Орлин Дворянов. Експозицията визира персонажи и събития, описани в последната книга на автора „Моите пърформанси. Ъндърграунд групите „Кукув ден“ и „ДЕ“, чиято премиера се състоя на откриването на самата изложба.
На 18 март 2024 г. в Заседателна зала 1 в Ректората бе представен сборникът "Кюстендилски четения 2022", посветен на отишлия си без време проф. Тодор Попнеделев от Историческия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.
В Конферентната зала в Ректората на Софийския университет извънредният и пълномощен посланик на Република Казахстан у нас Виктор Темирбаев изнесе публична лекция на тема: „Съвременен Казахстан“.
На 7 март 2024 г. в Заседателната зала на Факултета по математика и информатика на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе научен семинар по проект AI-BEST (AI and Big data for Education, Software and information Technologies), дейност 3.4 на проекта SUMMIT, финансиран със съдействието на ЕС- Next Generation по НПВУ.