В Дома на Европа в София започна двудневната V Международна конференция на катедра „Европеистика“ и „Жан Моне – Център за високи постижения“ към Софийския университет „Св. Климент Охридски“. Темата на настоящото издание на форума е „Съединението прави силата“, фокусирайки се върху българското ротационно председателство на Съвета на Европейския съюз. Конференцията се осъществява със съдействието на програма „Еразъм+“ – Подпрограма „Жан Моне“ и на Фондация „Ханс Зайдел“.
Международната конференция бе открита от ръководителя на проекта „Жан Моне Център за високи постижения“ проф. Ингрид Шикова в Катедра “Европеистика“. Тя изтъкна пред присъстващите, че петото издание на научния форум е посветено на Българското председателство на Съвета на ЕС през 2018 г. и изказа специални благодарности от името на организационния екип на конференцията и академичния състав на катедрата към Програма „Еразъм +“ и Фондация „Ханс Зайдел“ за съдействието и подкрепата.
Проф. Шикова добави още, че България има шанс да председателства ЕС в едно вълнуващо време, в което не само може да администрира, но да прояви креативност и иновативност: „Изборът на приоритети не беше лека задача, особено по отношение на европейската перспектива за Западните Балкани. Първоначално беше изключително трудно да бъдат убедени всички, че това е важен приоритет не само за България и страните от региона, но за цяла Европа, а защо не и за целия свят“.
Тя посочи, че началото на нашето председателство е било изпълнено с трудности, тъй като изискванията са били огромни, а в същото време очакванията към нас са били предубедено занижени като към малка и скоро присъединена към ЕС държава. Проф. Шикова припомни една стара испанска поговорка: „Ако загубиш богатство, губиш много, ако загубиш приятел - губиш още повече, но ако загубиш кураж - то тогава губиш всичко“, и заяви убедено, че българите не са загубили своя кураж, нито амбицията си. По думите й, поради тази причина България се е справила толкова успешно с възложените й задачи, особено по отношение на специалния приоритет – Западните Балкани.
Тя обърна специално внимание за ролята на образованието, и в частност на университетските преподаватели и на студентите, за постигането на заложените цели. Тук проф. Шикова се позова на сентенция от Дантон, според която след хляба, най-важно е образованието и припомни думите на проф. Иван Шишманов, произнесени в далечната 1926 г.: „Осъществяването на един силен Паневропейски съюз изисква критически разум и размисъл на старите и опитните, но също така и горещата и непоклатима вяра на младите във възможностите за нейното осъществяване“.
Присъстващите бяха поздравени и от Вибке Байхе от Фондация „Ханс Зайдел“.
Тя изрази радостта си, че Фондация „Ханс Зайдел“ изпълнява успешно заложените си цели, а именно да подкрепя държавните и неправителствените организации в осъществяването на един ползотворен трансграничен диалог. Според нея, доказателство за това е и разширяващата се с всяка година мрежа от чуждестранни лектори и експерти, участващи в публичните им събития и проекти. Г-жа Байхе уточни, че Фондация „Ханс Зайдел“ е една от четирите германски политически фондации, развиващи дейност у нас, като те са стартирали още през 1993 г., фокусирайки се върху въвеждането на европейските стандарти и развиването на административен капацитет в публичния и в частния сектор.
Вибке Байхе изтъкна, че катедра „Европеистика“ е дългосрочен и важен партньор за фондацията и припомни, че през изминалата седмица съвместно са организирали студентска конференция в Софийския университет . По думите й, тя преминала изключително успешно.
Доц. Калоян Симеонов, ръководител на катедра „Европеистика“, благодари на участниците и гостите на конференцията. Той изрази надеждата си на това издание на научния форум да се разгърнат още по-ползотворни дискусии по темите на докладите. Той изказа благодарност на Фондация „Ханс Зайдел“, и специално на Вибке Байхе, както и на Дома на Европа за неизменната подкрепа като домакини на научното събитие. Доц. Симеонов изрази радостта си, че с всяка година броят на лекторите и държавите, от които идват, се увеличава и разнообразява и добави, че за пръв път им гостува участник от Унгария, присъства и бившият министър по европейските въпроси на Черна Гора.
Доц. Калоян Симеонов изтъкна сериозните постижения на нашето председателство, включително по отношение на заложения специален приоритет за Западните Балкани. Той увери присъстващите, че в управляващите има готовност предприетите мерки и действия да продължат и след изтичането на мандата ни.
Доц. Симеонов призова колегите си от Алма матер, представителите на други институции от България и от чужбина, както и студентите в залата, да бъдат активни в задаването на въпроси и коментарите си към докладите на конференцията. Пожела успешна и вдъхновяваща работа на всички участници във форума.
Лектори на двудневния международен форум са представители на университетските среди от Албания, България, Германия, Италия, Македония, Румъния, Холандия, Сърбия, Турция. Те ще обсъдят актуални европейски въпроси, сред които: устойчивост на трудовите пазари в ЕС, реформите в ЕС, европеизацията на Западните Балкани, уроците от разширяването и ротационното председателство и др.