
Софийският университет бе домакин на онлайн дискусията „Ролята на Академията за постигането на глобалните цели“. Сред целите на събитието са да насърчи дискусиите относно ролята на научната общност в изпълнението на Глобалните цели измежду заинтересованите страни на национално ниво; да се обсъдят и представят някои ключови предизвикателства и постижения в областта на устойчивото управление, образованието и научната дейност на българските университети.
Събитието откри деканът на Стопанския факултет доц. Атанас Георгиев, който отбеляза съществената и всеобхватна роля на Софийския университет в изпълнението на целите за устойчиво развитие и изрази надеждата си, че по време на срещата ще се чуят много положителни примери и ще се идентифицират възможности за партньорства между университетите по тези теми.
Ректорът на Софийския университет проф. дфн Анастас Герджиков посочи, че предизвикателствата пред устойчивото развитие продължават да са многобройни, а амбициите на ООН, ЕС и националните правителства стават все по-всеобхватни: „Очевидно целите на ООН за устойчиво развитие са много широки и не се свеждат до опазване на околната среда, а все повече оказват влияние върху всеки аспект на публичния, корпоративния и обществения сектор“.
По думите на ректора академичната общност има важна роля в изпълнението на целите за устойчиво развитие, приносът на учените за разработване на устойчиви решения е ключов, а амбициозните цели изискват ново поколение от експерти в различни сфери, готови да осъществят промените. Проф. Герджиков подчерта, че университетите могат да допринесат и чрез обществени дискусии, консултации за компаниите, за държавните институции и местната власт. Ректорът изтъкна, че Софийският университет е член на множество организации и платформи, работещи в тази посока – Мрежата на черноморските университети, Българската мрежа на глобалния договор на ООН, Международната мрежа за решения за устойчиво развитие и други. Ректорът представи накратко образователните програми на Стопанския факултет в тази област, както и дисциплините, които се предлагат в различни факултети, специалности и програми. Той посочи, че почти няма факултет в Алма матер, в който да не се предлагат дисциплини, свързани с устойчивото развитие. Проф. Анастас Герджиков изтъкна, че целта на Софийския университет е всички те да се обединят в един общ план и стратегия за системна подготовка към проблема.
Ректорът отбеляза още, че в университета има студентски клуб за екология и устойчиво развитие, подписан е договор за партньорство с ОББ, провежда се конкурс „Нужни ли са ни зелените финанси?“ и дискусии за бъдещето на корпоративната социална отговорност с участие на експерти. Софийският университет участва в центровете за компетентност, устойчиво оползотворяване на биоресурси и отпадъци от лечебни и ароматични растения за иновативни биоактивни продукти, разработва проект за чисти технологии за устойчива околна среда, води, отпадъци, енергия за кръгова икономика. Проф. Герджиков подчерта, че Алма матер участва в Националната научна програма нисковъглеродна енергия за транспорта и бита, в „Климатека – науката за климата на твоя език“ и много други проекти, а Академичният съвет прие Стратегия за постигане на глобалните цели на ООН за устойчиво развитие и план на Софийския университет за работа по опазването на околната среда, намаляване последиците от климатичните промени, повишаване на ресурсната енергийна ефективност, с което тези дейности ще придобият системен характер.
Чрез своите факултети Софийският университет участва в множество проекти и инициативи, в научни изследвания и експерименти, получи награди за устойчиво развитие и допринася за въвеждането на добри практики в университета и обществото, свързани с екологичното въздействие и социалната отговорност, подчерта ректорът проф. Герджиков и допълни: „Надявам се, че днешната среща ще позволи обмяната на опит, така че и ние да ви кажем какво правим и вие да ни подскажете какво още можем да изпълним през следващите години“.
Събитието продължи с представяне на примера на Монаш университет, Мелбърн, Австралия, демонстриране на добри практики на български университети, възможности за партньорства за развитие, разговор с Уникредит Булбанк и дискусия.