
Проектът “Лятно училище на колела за социокултурна еволюция на европейските ценности, принципи, идентичност и осведоменост” – EUROPIA (2022-1-PL01-KA220-HED-000086334) се реализира по програма „Еразъм+“. Софийският университет „Св. Климент Охридски“ е асоцииран партньор по проекта.
Основните цели на проекта EUROPIA са да разработи иновативен, пълен, интегрален и модулен подход за повишаване на квалификацията на университетските преподаватели за провеждане на обучение в областта на европейската история, право и политика със специфичен и целеви фокус върху споделените европейски ценности, принципи, идентичност и свързаност между страните от „стара“ Европа (Испания), централна Европа (Полша и Хърватска) и Балканите (България, Сърбия и Румъния).
Проектът се разработва от Варшавския Университет (водещата организация) в сътрудничество с Държавния университет на Навара (Испания), Университета на Загреб (Хърватска), Трансилванския университет в Брашов (Румъния), Университета на Белград (Сърбия) и Фондация „Пакс Родопика“ (България).
Проектът е изцяло насочен към университетски преподаватели, младши и старши асистенти, университетски изследователи, пост-докторанти и докторанти, работещи в областта на европейската история, право и политика с фокус върху взаимовръзките, приликите и разликите между „стара“ Европа, Централна Европа и Балканите.
Със съвместни усилия партньорите разработиха следните резултати в подкрепа на университетските преподаватели и студенти:
- Концептуална рамка с основната структура и логика на обучителния курс;
- Пълен курс за обучение с ресурси за университетските преподаватели, които да се използват по време на лятното училище на колела по европейска история, право и политика с фокус върху споделените европейски ценности, принципи, идентичност и осведоменост;
- Ръководство за университетски преподаватели за предоставяне на необходимите насоки относно личните и професионални компетенции, които университетските академични среди трябва да имат, за да работят, преподават и изучават социокултурната еволюция на европейските ценности, принципи и идентичност, както и да преодоляват стереотипите и предразсъдъците у студентите;
- Наръчник за концепцията EUROPIA, насочен към развитие на знания и дискусия върху проблематиката на европейските изследвания, историята и политиката. Той описва основните подходи към преподаването на социокултурната еволюция на европейските ценности, принципи и идентичност;
- Платформата за електронно обучение EUROPIA, която предоставя безплатен достъп до всички резултати от проекта, както и интерактивна библиотека с разнообразни материали по темите на проекта.
Всички материали по проекта са достъпни на: http://tp.europiaproject.eu/ .
Единственото изискване е регистрация при първото влизане в обучителната платформа.