Начало / Новини / Календар / Втората кандидатстудентска сесия на СУ за уч. 2013/2014 г. продължава с изпити по английски език, музикален инструмент/пеене и руски език

На 16 юни 2013 г. ще се проведат изпитите по английски език, музикален инструмент/пеене и руски език, с които продължава втората кандидатстудентска сесия на Софийския университет „Св. Климент Охридски“.

16 юни

(неделя)

Английски език

Музикален инструмент или пеене

Руски език

9.00 ч.

13.00 ч.

14.00 ч.

 

Изпитът по Английски език е писмен и проверява езиковите знания и умения на кандидатите.

Изпитът включва диктовка, тест (с 4 компонента) и кратко съчинение. Времетраенето му е общо около 4 часа. Чистото време, необходимо за провеждане на изпита, е около 2 часа и 30 минути.

1. Диктовката има за цел да провери в каква степен кандидатът възприема и разбира английската реч и владее основите на правописа на езика. Текстът е научно-популярен (250–270 думи ) из областта на литературознанието, странознанието, социологията, психологията, историята и др., и не съдържа специализирана терминология. Текстът се прочита 3 пъти: първия път – с нормална скорост, при второто четене се диктува и накрая се изчита отново за проверка. Времетраене – около 25 минути. Максимален брой точки – 15.

2. С теста се проверяват знанията на кандидатите по лексика и граматика и уменията им да разбират английски език при четене. Състои се от следните 4 типа тестови задачи с многовариантен избор:
– Разбиране при четене на текст от художествената литература с дължина 750–850 думи, върху който са зададени 10 въпроса. Към всеки въпрос са формулирани четири отговора, един от които е правилен. Време за избиране на правилните отговори към всички въпроси – 25 минути. Максимален брой точки – 10.
– В научно-популярен или художествен текст с дължина от около 500 думи на десет места са пропуснати думи или части от словосъчетания. Предлагат се четири възможности за попълване, като само един от отговорите е правилен. Задачата на кандидата е да посочи правилните отговори. Времетраене – 10 минути. Максимален брой точки – 10.
– Откриване на грешки в 20 изречения. Задачата на кандидатите е за всяко изречение да посочат кое от подчертаните словосъчетания съдържа грешката (ако в изречението изобщо има грешка). Ако преценят, че в изречението няма грешка, посочват отговора No error. Времетраене – 20 минути. Максимален брой точки – 20.
– Избиране на най-подходящите в синтактично и смислово отношение парафрази за 10 изречения. Времетраене – 10 минути. Максимален брой точки – 10.

3. С краткото съчинение се проверява способността на кандидата да се изразява писмено на английски език. То е по зададена тема (дава се възможност за избор между две теми ), за която не е необходима теоретична подготовка. Дължината на съчинението трябва да бъде 1–1,5 страници (300–350 думи), като кандидатът разполага с 50 минути за написването му. Максимален брой точки – 25.

 

Кандидатите за специалност Музика полагат изпит по Музикален инструмент или пеене.

Кандидатите, които се явяват с музикален инструмент могат да ползват всички видове инструменти използващи се в симфоничния, естрадния, духовия и народен оркестър; кандидатите, които се явяват с пеене (класическо, народно, естрадно) трябва да си осигурят съпровод на пиано или друг музикален инструмент.
Всички кандидати са задължени да изпълнят наизуст две музикални произведения по избор.

 

Конкурсният изпит по Руски език е писмен и продължава 3 часа. Той се състои от 4 модула:

1. Лексика и граматика

Тестовият модул се състои от 30 задачи с многовариантен избор, с които се проверяват знанията на кандидат-студента в областта на лексиката и граматиката на руския език. Всяка задача представлява изречение с липсващ компонент (дума или словосъчетание). За него се предлагат три варианта, само един от които е правилен.

Времетраене – 30 минути.

Максимален брой точки – 30.

2. Слушане с разбиране

Тестовият модул се състои от 13 задачи, с които се проверяват уменията за осмисляне и извличане на информация от звучащ текст (300-400 думи // 3-4 мин.) на руски език. Шест от задачите изискват отговор «да» или «не» (за всеки верен отговор се присъжда 1 точка). Останалите 7 задачи са с многовариантен избор. Изборът се прави между 3 варианта, само един от които е правилен (за верен отговор се присъждат по 2 точки). Кандидат-студентите първоначално се запознават със задачите и вариантите за отговор. След това слушат текста 2 пъти, като през същото време отбелязват верните отговори.

Времетраене – 20 минути.

Максимален брой точки – 20.

3. Четене

Тестовият модул проверява уменията на кандидат-студента за осмисляне и извличане на информация от писмен текст. Той се състои от 2 текста, всеки от които е с обем 250-300 думи. Тестът включва 10 задачи. Към всяка задача са формулирани 3 варианта на отговор, само един от които е правилен.

Времетраене – 20 минути.

Максимален брой точки – 10.

4. Писане

Тестовият модул включва есе на зададена тема, за която не са необходими специализирани знания. Обемът на есето трябва да е 150-200 думи. Проверява се способността на кандидат-студента да изразява свободно и аргументирано своите мисли на правилен руски език.

При оценяването на есето се отчитат следните типове грешки:

- лексикални;

- граматически;

- правописни;

- смислови несъответствия.

Оценката на есето може да бъде повишена (с 1-5 точки) за богатство на езиковите средства и добър стил на изложението; може да бъде понижена (с 1-5 точки) за непълен обем, излишни повторения и др.

Времетраене – 80 минути.

Максимален брой точки – 40.

Формиране на общата оценка

Общ максимален брой точки – 100.

Окончателната оценка на писмената работа се определя въз основа на количеството събрани от кандидата точки от четирите модула на изпитния тест.