В Конферентната зала започна конференцията „Личности и идеи в глобализиращия се свят”.
В официалното откриване участие взеха Драгомир Драганов, Борислав Гаврилов и Евгения Калинова.
Предстои да видите:
10.20 – 10.30 – Иван Първев – Османското завоевание на Балканите и идеята за европейска държавност, ХІV-ХVІІІ в.
10.30 – 10.40 – Мария Баръмова - Балканите като геополитическа реалност в Цедлеровия универсален лексикон
10.40 – 10.50 – Росица Ташева – Консервативни идейни течения във Франция в епохата на Просвещението
10.50 – 11.00 – Бистра Стоименова – Борбата за представително управление: приносът на френските консерватори по време на Реставрацията
11.00 – 11.10 – Костадин Грозев – Процесът срещу протестантските пастори: личности в сблъсъците на времето
11.10 – 11.20 – Румен Генов – Приятели и неприятели на българите – политическа дихотомия и историческо самосъзнание
11.20 – 11.30 – Ваня Стоянова - Един духовник в служба на националната идея: Никодим, Епископ Тивериополски
11.30 – 11.40 – Добрин Йотов - Уго Щинес по пътя на френско-германското помирение след Първата световна война
11.40 – 11.50 – Здравка Константинова - ЧУДНОВАТ ЛИ Е „ЖЕНСКИ СВЯТ” (1893-1898)? През първото ни следосвобожденско женско периодично издание сп. „Женски свят” (Варна, 1893-1898) – въпроси към съвременната ни женска преса
11.50 – 12.00 – Андрей Пантев – Демокрацията – добродетел или рацио
12.00 – 12.10 – Гергана Алексиева – Идеята за националната консултативна асамблея на ген. Примо де Ривера
12. 10 – 12.20 – Дора Калчева – Екзарх Стефан и забележителната му роля за спасяване на българските евреи в годините на Втората световна война
12.20 – 12.30 – Валери Колев – Вината за Първата световна война и България на Парижката мирна конференция, 1919 г.
Обедна почивка – 12.30 – 13.30 (обед в „Яйцето”)
13.30 – 13.40 – Николай Поппетров - Старата матрица на личността в глобализиращото се общество
13.40 – 13.50 – Евгения Калинова – Александър Жендов или за нуждата ни от герои
13.50 – 14.00 – Драгомир Драганов – Енрико Берлингуер и историческият компромис
14.00 – 14.10 – Борис Стоянов – Жан Моне и идейното новаторство в процеса на европейската интеграция
14.10 – 14.20 – Илиана Марчева – Идеите за икономически реформи през първата половина на 60-те години в СССР. Либерман vs Глушков
14.20 – 14.30 – Таня Бонева – Идеите за миграция и емиграция в съвременния свят
14.30 – 14.40 – Людмила Илиева – Безследно изчезналите в Уругвай и Аржентина
14.40 – 14.50 – Мария Радева – Училищните учебници по най-нова история 1945-1989 в мъртвата хватка на идеологията
14.50 – 15. 00 – Ирина Якимова – Роналд Рейгън - политически портрет
15.00 – 15.10 – Искра Баева – Тодор Живков и другите лидери от следвоенна Източна Европа
15.10 – 15.20 – Дарина Григорова - Никита Михалков и Андрей Кончаловски - двамата братя от двете страни на барикадата за прехода в постсъветска Русия
15.20 – 15.30 – Румяна Маринова-Христиди – Ролята на Караманлис в най-новата гръцка история
15.30 – 15.40 – Евгений Кандиларов – „Малкото е хубаво“ или идеите за задоволяване на потреблението през 80-те години на ХХ век
15.40 – 15.50 – Александър Сивилов – Михаил Горбачов и Фидел Кастро – краят на едно добро приятелство
15.50 – 16.00 – Диана Иванова – „Вацлав Клаус - ексцентричният евроскептик”
16.10 – 16.20 – Наталия Христова – „Вариация” 3 на тема 1989 година
16.20 – 16.50 – Дискусия
Свободни разговори около топли и студени напитки