Пролетният ден на отворените врати във Физическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ се проведе на 22 април 2023 г. с подкрепата на проект K-TRIO 6, финансиран от Европейския съюз по програма Дейности „Мария Склодовска-Кюри“ и активното участие с демонстрации на фондация „Университет за деца“.
Той беше открит от декана на факултета проф. дфзн Георги Райновски, който приветства ученици и учители от цялата страна, препълнили залата на факултета: Профилирана хуманитарна гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ – Казанлък, НПМГ „Акад. Р. Чакалов“, ПМГ „Емануил Иванов“ – Кюстендил, ГПЧЕ „Симеон Радев“ – Перник, 199 ОУ „Св. ап. Йоан Богослов“, ЕГ „Ив. Вазов“ – Пловдив, Национален учебен комплекс по култура (Италиански лицей) – София, Професионална гимназия по търговия и ресторантьорство – Враца, ЧСУ „Българско школо“ и др., а също така граждани, които бяха довели своите деца и внуци. Ас. Стоил Иванов направи кратко представяне на Физическия факултет.
От 11.00 до 15.00 ч. във фоайето на сграда А се проведоха демонстрации на физични експерименти на няколко щанда. На един от тях доц. Христина Андреева показа как някои хранителни продукти и напитки флуоресцират (излъчват светлина) при облъчване с виолетова светлина от лазер. Демонстрацията беше съпроводена с обяснение за използването на спектроскопските методи за характеризация на качеството на хранителните продукти. На щанд под надслов „За и чрез светлина… Експериментирай сам“ студенти от университетския клон на Optica презентираха забавни вълнови явления в експерименти, които се изпълняваха и наблюдаваха от посетителите. На щанда „Забавни физични експерименти“ инж.-физик Тома Томов заедно с двама студенти демонстрираха разнообразни занимателни опити от почти всички фундаментални области на физиката: механика, термодинамика, електромагнеитизъм, трептения, вълни и оптика. Студенти от специалност „Астрофизика, метеорологи и геофизика“ организираха специален щанд по геофизични явления, който бе съпроводен със симулации на земетресения и богат илюстративен материал - постери и презентации. Голям интерес предизвика и щандът на гостите от фондация „Университет за деца“, които показаха впечатляващи демонстрации на експерименти за всички възрастови групи.
В рамките на събитието бяха отворени 11 лаборатории, организирани за посещения с гид в различни турове от по няколко локации. В лаборатория В15 в демонстрации под надслов „Какво можем да разберем от спектрите“ Велизар Стоянов проведе интересни експерименти по оптика. В лаборатория А412 посетителите можеха да наблюдават дифракция от процеп, тънка нишка, дифракционна решетка и явленията пълно вътрешно отражение, дисперсия от призма и поляризация, представени от гл. ас. Димитър Лютов.
Гл. ас. Гошо Гоев и физик Стоянка Пешкалова демонстрираха в А429 Лаборатория по механика и електричество. Атомно-силов микроскоп MFP-3D Origin бе демонстриран от докторант Красимира Русинова-Илиева. В А519 възможностите на оптометрията представиха ас. Никола Пеев, Ани Коева и Гергана Михова. Доц. д-р Цветелина Паунска беше отговорник за представянето на научна лаборатория А402 „Плазмени технологии“. В лаборатория А017 „Лазерната физика и приложения“ студенти към изследователската лаборатория на доц. д-р Иван Бъчваров проведоха демонстрации на тема: „Запознаване с основните свойства на светлината. Участие в демонстрации на интересни приложения при използване на светлина от лазери“ и показаха дифракция от прегради в практиката, при които всеки посетител можеше да измери дебелината на косъм от косата си с помощта на шивашки метър. Наблюдавани бяха и ширината на пътечките на грамофонни плочи и др. Демонстрирана бе и работата на интерферометър и оптични явления, използвани в детектора на „гравитационни вълни“.
Лазери, излъчващи ултракъси импулси, бяха демонстрирани във Фемтосекундната лаборатория ЛЛТ-101 от гл. ас. д-р Николай Димитров, проф. Александър Драйшу и гл. ас. Мая Жекова. Електронен микроскоп бе демонстриран в лаборатория А014 „Технология на материалите“ от проф. Стоян Русев. Владислав Тодоров, студент – магистър, демонстрира течно-сцинтилационно измерване на радиоактивност на алкохол в лаборатория В39.
Експерименталната лаборатория по физика за работа с учители и ученици показа разработени всички лабораторни упражнения от препоръчителния списък на МОН. Учителите се запознаха на място с възможностите на лабораторията и обсъдиха възможностите за сътрудничество.
Лекционната програма във факултета включваше пет лекции и беше открита с „Атомно-силова микроскопия и приложения за нискоразмерни материали“, изнесена от докторант Красимира Русинова-Илиева. Лекцията на Венко Стоев, главен специалист „Планиране на персонала” в “АЕЦ Козлодуй” ЕАД, бе озаглавена „Представяне на АЕЦ Козлодуй: технологии и перспективи“. Д-р Иля Петров направи увлекателен разказ на тема: „На кого бе присъдена Нобеловата награда по физика за 2022 г.“. Физик Васко Гурев и гл. ас. Гергана Георгиева представиха 31-та българска антарктическа експедиция, докторант Светослав Ботев изнесе лекция по астрономия на тема: „Нов метод за определяне на елиптичността на кълбовидни купове и приложението му за кълбовидния куп М2“.
Програмата в Астрономическата обсерватория от 16.00 ч. до 22.00 ч. в Борисовата градина включваше дневни наблюдения на слънчевите петна и протуберанси, а след залеза – на Луната и планетите Венера и Марс. Посетителите имаха възможност да разгледат обсерваторията, където имаше организирана изложба на астрономически изображения, и да видят разнообразни демонстрации на физични експерименти. Гости на обсерваторията бяха Детски научен център „Музейко“ и фондация „Университет за деца“.
Лекционната програма в Астрономическата обсерватория включваше шест лекции и беше открита от доц. Евгени Овчаров с лятна школа по науките за Космоса и Земята „Проф. Марин Бъчеваров“ 2022 г., последвана от „Енергийни спектри на обектите в нощното небе“, представена от физик Николай Теохаров. Докторант Евелина Захариева разказа за звездните купове, а доц. Антония Вълчева – за близките и далечни повторни нови. Лекцията на магистрант Филип Йорданов беше на тема: „Квазарите – най-ярките обекти“, а магистрант Стоян Стойчев – лекция на тема „Звездобразуване“. Последната лекция, изнесена от доц. Петко Недялков, бе озаглавена „Огнени мечове и комети – нови доказателства за връзка“.
Пролетният ден на отворените врати привлече около 350 души във Физическия факултет и повече от 1500 души в Астрономическата обсерватория на Университета.